Günümüzün Yeni Trend Fobisi: Bekar Kalma Korkusu

Günümüz ilişkilerinin değişmesi, insanların ikili ilişkilere eskisi kadar değer vermemesi, boşanan çiftlerin sayısının her geçen gün artması, bağlanma veya aldatılma korkusunun yaşanması ve daha pek çok neden yeni bir trendi ortaya çıkarıyor: bekar kalma korkusu.

Gerçekten bir ömrü tamamlamak istediğimiz kişiyi seçerken artık daha dikkatli davranıyoruz. Özellikle 18 ile 25 yaş arasındaki gençler, evlilik yaşını 30 ile 40’lı yaşlar arasına bırakıyor. Çünkü tabiri caiz ise “gençlik yıllarını” evlenerek harcamak istemeyen bir kitle mevcut ve merhaba, ben de o kişilerden biriyim. Fakat bazı kişiler, özellikle 24 yaş ve sonrasındaki kişiler, bekar kalmaktan fazlası ile korkuyor. Toplumumuz içerisindeki “Büyüdün artık everelim seni” geleneği hem pek çok kızın hem de pek çok erkeğin kabusu oluyor. Elbette toplum baskısı oldukça etkiliyor fakat temel neden, yalnız kalmaktan korkmak. Başka bir deyişle, kendinize uygun birini ömrünüz boyunca bulamamak.

Bekar Kalma Korkusu Anuptaphobia ile Tetikleniyor

Yalnız kalmaktan korkmak psikoloji biliminde “Anuptaphobia” olarak bilinmektedir ve bekar kalma korkusu bu fobi ile tetiklenmektedir. Gelenek ve göreneklerimiz, toplumsal baskı, modası geçen aşk ilişkileri ve daha nice neden bu fobinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle son yıllar içerisinde kadınlara nazaran erkekler bu fobiyi daha çok yaşıyor. Erkekler açısından bu fobinin oluşmasındaki temel neden ise kadınların biyolojik saatleri… Bir kadının biyolojik açıdan zamanı geçmeden evlenmek isteyen erkekler, yalnız kalma korkusu nedeniyle kadınlardan daha çabuk evlilik yapabiliyor. Oldukça ilginç değil mi?

Kariyer yaşamı içerisinde belli bir noktaya ulaşmak, evlilikten daha önemli bir hale gelmiş durumda. Aslında bu durumun hiçbir yanlış tarafı yok. Fakat 30 yaşına doğru yaklaşıldığında bu durum insanı rahatsız ve huzursuz etmeye başlıyor. Çevrenizdeki herkesin evlenmesi, boşanması, nişanlanması ya da mutlu bir ilişki içerisinde olması, partneri olmayan kişilerde endişe yaratıyor. Bu endişe ve kaygının bireylerde anksiyeteye neden olduğunu söyleyen ve bu anksiyete ile mücadele eden pek çok hastasının bulunduğunu söyleyen psikologların sayısı her geçen artıyor.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Bekar Kalmak ya da Kalmamak, İşte Tüm Mesele Bu!

Bekar kalmaktan korkuyorsanız, önceliğiniz mutlaka kendinize yeni bir partner bulmaktır. Fakat sürekli olarak partner arayışı içerisinde olmak, o kişinin size gelmemesine neden olur. Bir partner ararken çeşitli siteler, sosyal medya kanalları kullanmak yanlış kişilerle birlikte olmanıza da neden olabilir. Bu nedenle partner ararken dikkatli olmanız gereken iki husus şudur; birincisi partneriniz mutlaka sosyal çevreniz tarafından tanıdığınız biri olmalıdır, ikincisi onun sizi bulmasını sağlamaktır.

Birinin sizi nasıl bulacağını merak ediyorsanız yapmanız gereken şey, sosyalleşmektir. Evet, bu kadar basit! Yalnız ve bekar kalma korkusu karşısındaki en etkili çözüm yolu sosyal ağı genişletmek, sosyal çevre edinmek ve farklı alanlarda sosyalleşmektir. Yeni gruplara üye olabilir, yeni bir spor salonuna yazılabilir, bir kahve içmek için dışarıya çıkabilir, kendinize mektup arkadaşı edinebilir ya da sosyal medya platformlarını kullanarak dernek, topluluk gibi alanlara üye olabilirsiniz. Tüm bunlar sosyal ağınızı ve aktivitelerinizi geliştirir. Biri tarafından fark edilmek istiyorsanız, daima fark edilir bir sosyal çevreye sahip olmanız gerekir…