Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapmanız Gereken Şeyler

Herkes ışıldayan bir cilde sahip olmak istemez mi? Bulunduğunuz yaştan daha genç ve sağlıklı görünmek istiyorsanız yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru beslenmenin çoğu konuda olduğu gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmanızda da pek çok faydası vardır. Tabii ki bunlar için sadece dikkatli beslenmek yetmemektedir. Birçok adımdan oluşan bu sırları gelin birlikte inceleyelim.

1. Çevresel Faktörler

Aşırı sıcak olan bölgelerde cilt kurur ve cildin yağ dengesi bozulabilir. Aşırı soğuk hava şartlarında ise cildin kurumasından dolayı erken yaşlanma ve egzama gibi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz. Duş aldığınız suyun fazlasıyla sıcak olması ve banyoda 20 dakikadan fazla vakit geçirmek deri hastalığı ile beraberinde saç sağlığını da etkileyebilir. Rüzgarlı ve kirli havalar ise sedef hastalığı ve sivilce oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Hava durumuna dikkat ederek giyinmenizde fayda vardır. Bahsettiğimiz çevresel faktörlerden korunmak için cildinizin nemli kalmasını sağlamalısınız. Bunun için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

2. Düzenli Ve Doğru Beslenme

Cilt sağlığınızı tehlikeden uzak tutmak istiyorsanız güne mutlaka kahvaltı ile başlamasınız. Sigara kullanımı, gün içerisinde iki fincan kahveden fazla kahve kullanımı cilt sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Kahve ve çayın yerini alabilecek cildinizin dostu olan yeşil çay ve taze sıkılmış meyve suları içmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Yiyeceğiniz besinler arasında da mutlaka yaban mersini, nar, koyu yapraklı sebzeler, sarımsak, somon balığı yer almalıdır. Bu besinler cildinizi besler ve daima sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanızda yardımcı olur. Cilt ve bütün organlarımız için en önemlisi sudur. Günde en az 2,5 3 litre su içmeniz gerekir.

3. Makyaj Kullanımı

Neredeyse her kadının severek yaptığı makyaj, kontrolsüz ve aşırı yapıldığı takdirde cilde ciddi manada zarar verebilir. Oldukça az makyaj yapılması ve sağlıklı ürün kullanımı çok önemlidir. Bir başkasının kullandığı ürünleri kullanmak, ciltte alerjiye yol açabilir. Yatmadan önce kesinlikle yapılan makyajın temizlenmesi gerekir. Ancak bu temizliğe öncelikle ellerimizden başlamalıyız. Makyaj yapılmadan önce ise cildi iyice nemlendirmek ve siyah nokta oluşumunu etkileyecek ürünleri tercih etmeliyiz.

4. Cildimize Uygun Ürün Kullanmak

Genç ve sağlıklı görünmeyi kim istemez ki? Fakat bunun için dudak uçuklatacak fiyatlar ile cilt bakımı ve ürün satın almaya gerek kalmayabilir. Aklımızın bir köşesinde kalması gereken şey reklamı fazlası ile yapılmış her ürünün iyi olmayacağıdır. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan cilt için en doğru bilgiyi, iyi bir uzmandan almalıyız. Dermatologlar bu konuda bizi en iyi şekilde bilgilendiren kişilerdir. Sağlık sorunları olan bir insansanız cildiniz ve cilt tipiniz değerlendirilerek size en uygun medikal tedavi yöntemi uzman tarafından uygulanacaktır.

5. Düzensiz Uyku

Düzensiz uykuya sahip olan insanlarda görülebilen şeylerden biri de cildin kendini onarma süresinin azaldığıdır. Az uyuyan bir insan da stres görülür ve zaman içerisinde kolajen yapısı bozulur. Vücutlarındaki kortizon artar. Gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyumadığımız takdirde gözaltlarında torbalanma meydana geldiği ve cildin canlı ve genç görünümünü kaybederek cilt tonlarında bozukluk oluştuğunu görebiliriz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.