Hafta Sonlarını Verimli Geçirmek İçin Ne Yapmalısınız?

Hafta sonlarını verimli geçirmek, hafta içi daha zinde ve dinamik olmanızı sağlar. Zinde ve dinamik bir vücuda sahip olmak, iş yerinde ve kişisel yaşamınızda büyük farklılık yaratır. Zihniniz ve bedeniniz tamamen dinlenmiş olur. Bu sayede hafta içine yüksek motivasyon ile başlangıç yaparsınız.

Pek çok insan hafta sonlarını değerlendirmek ve işlerden uzak durmak için çeşitli aktiviteler yapar. Örneğin daha önce hiç okumadığı e-postalarını ve mektuplarını okuyabilir ya da gün boyu uyuyarak televizyon karşısında vakit geçirebilir… Serbest meslek çalışanları ya da girişimciler gibi meslek gruplarında yer alan kişiler için hafta sonları bile işe vakit ayırmakla geçer. Genel olarak teknolojiden uzak kalamaz ve daima bitirmeleri gereken proje üzerinde çalışarak dinlenmeleri gerektiğini unuturlar. Peki, bu durumda hafta sonlarını verimli geçirmek ve hafta içine dinç bir zihin ve vücutla başlamak için ne yapılması gerekir?

Standford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada insanların hafta sonlarını nasıl geçirdiği araştırdı. Araştırmaya haftada 55 saatten fazla çalışan kişiler katıldı ve aralarındaki çalışma saati farkları baz alınmadı. Bireylerin devamlı olarak aynı düzeyde çalışıp çalışılmadığına bakıldığında, sürekli olarak çalışma isteği ve arzusu içerisinde olmadıkları görüldü. Bir diğer araştırmaya göre de şirketler tarafından çalışanlara verilen fazla mesailerin iş yaşamını olumsuz etkilemediği fakat uzun saatler boyunca düzenli olarak çalışan kişilerin bir süre sonra iş yaşamında yer almak istemediği tespit edildi.

Hafta sonlarını verimli bir şekilde geçiren kişilerin araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre iş hayatında daha başarılı olduğu gözlemlenirken, herhangi bir aktiviteye katılmayan ve günlerini boş bir şekilde geçiren kişilerin aynı çalışma seviyesinde ve motivasyonunda kaldığı görüldü.

Eğer hem iş hem de kişisel yaşamınızda bir denge elde etmek istiyorsanız, çalışma saatlerinizi planlamalısınız. Yani, acil bir durum olmadığı müddetçe iş yerinizden evinize iş götürmemelisiniz. Hafta sonlarınız “bir işi halletmek” için sizlere sunulmamaktadır. Kendinizi ve zihninizi dinlendirmeniz için verilen bir ya da iki günlük dinlenme, arınma günleridir.

Uyku düzeninizin olmasına dikkat edin. Hafta içi erken uyanıp hafta sonu geç uyanmanız, hafta içine giriş yaparken zorluk çekmenize ya da iş yerine geç kalmanıza sebep olabilir. Zamanında uyumak ve uyanmak bu nedenle oldukça önemlidir. Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerin en az 7 ve en fazla 9 saatlik bir gece uykusuyla günlerini oldukça verimli bir şekilde geçirdiği tespit edilmiştir.

Hafta içerisinde halletmeniz gereken pek çok iş olabilir, sizlerden ek mesaiye kalmanız talep edilebilir. Tüm işlerinizi hafta sonuna bırakmak, bütün haftanızın ziyan olmasına sebep olabilir. Bu nedenle bir iş planı oluşturmalı ve hedeflerinizi belirlemelisiniz. Eğer belli bir hedef doğrultusunda ilerlemezseniz, hedeflerinizi tanımlamazsanız, yaşamınız düzensiz bir şekilde ilerleyecektir. Dolayısıyla dikkat dağınıklığı ve odak problemi ile mücadele etmek zorunda kalırsınız.