Haftada 6 Saatinizi Ayırarak İlişkinizi Yıllandırın

haftada-6-saatinizi-ayirarak-iliskinizi-yillandirin

Uzun soluklu ve hatta mümkünse ömür boyu bir ilişkiyi sürdürebilmek gün geçtikçe zor hale geliyor. Aslında sağlam ilişkiler bitmedi, hayatın değişen yapısına ayak uyduramayan insanlar çoğaldı. Uzun süreli bir ilişki sürdürmeyi başaramıyorsak veya evliliğimizi bir yastıkta kocatamıyorsak, emin olun ki her zaman eksik ya da hatalı olan karşınızdaki değildir.

Hepimizin unuttuğu, gözden kaçırdığı detaylar var. Bu detaylar aslında çok küçük ve yapılması çok kolay. Ancak bizler, bu minik detayların öneminin farkında olmadığımız için alışkanlık haline getirmek için gerekli çabayı göstermiyoruz. Üzerinde düşünülmemiş, emek verilmemiş her işimizde olduğu gibi ilişkimizin de sonucundaki hüsranı yaşamak kaçınılmaz hale geliyor.

Modern ilişkilerde ve modern evliliklerde uzun soluklu mutluluğu yaşayabilmenin formülünü aradık. Aile psikologları ve psikoloji profesörlerinin görüş ve önerilerine kulak verdik. Sonucunda hepimizin işine yarayacak olan, uygulanması kolay yöntemleri bulduk.

İşte haftada 6 saatinizi ayırarak ilişkinizi yıllandırmanın küçük tüyoları!

1.      Ayrılık Anlarını Değerlendirin

ayrilik-anlarini-degerlendirinGün içerisinde birbirinizden ayrıldığınız anları (örneğin sabah evden işe çıkışlarınızı) iyi değerlendirin. Buradaki kısacık zaman diliminde eşinize olan ilginizi ve alakanızı gösterebilme şansına ve aynı zamanda da onun hakkında merak ettiğiniz bilgilere erişme şansına sahipsiniz. Mutlu eşlerin sabah birbirlerine veda etmeden önce, eşlerin planları hakkında bilgi edinmeye çalıştıklarını unutmayın.

Eşinizin günlük planları hakkında ana hatları ile de olsa bilgi sahibi olmanız, onun meşgul olup size zaman ayıramam zamanlarını da bilmeniz anlamına gelecektir. Aynı şekilde eşiniz de sizin, gün içerisinde önemli işlerinizin olduğunu bildiğinde istemeden rahatsızlık verme ihtimali de azalacaktır.

Ayrılık anlarınızdaki bu ufak diyalogların çok uzun olmasına gerek yok. Haftanın 5 günü, günlük ikişer dakikadan, haftalık 10 dakikanızı vermeniz yeterli. Hiç de zor değilmiş değil mi?

2.      Birleşme Anlarını Ödüllendirin

birlesme-anlarini-odullendirinEşinizle olan birleşme anlarınız sizin için her zaman özel ve güzel olsun. Örneğin işten geldiğinde, onu görmekten ve yanınızda hissetmekten duyduğunuz keyfi ona da yansıtabilirsiniz. Bir kez daha sevdiğiniz ve değer verdiğiniz insanı yanınızda bulabilmenin mutluluğunu kucaklama veya küçük bir buse ile kutlayabilirsiniz.

Siz ilişkinize ne kadar değer verir ve onun için emek harcarsanız, ilişkiniz de size aynı orandaki sağlam duruşu ile sizi ödüllendirecektir.

Birleşme anlarını ödüllendirmek için ihtiyacınız olacak olan süre haftanın 5 günü, günlük 20’şer dakika! Haftalık 1 saat 40 dakikanızı ayırarak ilişkinizin sürdürülebilirliğine yardımcı olabilirsiniz.

3.      Memnuniyetinizi Dile Getirin

Eşiniz sizi düşünerek, size önem vererek yapmış olduğu her eyleme ya da söylemiş olduğu her söze hak ettiği özeni gösterin. Çevrenizdeki arkadaşlarınız size bir iyilikte bulunduğunda nasıl ki teşekkürünüzü ediyor ve memnuniyetinizi dile getiriyorsanız eşinize de bu davranışı sergileyin. Değer verdiğiniz bir insandan gördüğünüz yardım veya ilgi eminiz sizi daha çok sevindirecektir. Bu sebeple eşinize olan sevinç dönüşümünüz çok daha fazla düzeyde olmalıdır.

Bu maddeyi bir örnek ile açıklayalım. Bir gece önce yetiştirmeniz gereken bir işiniz vardı ve eşiniz size bulaşık yıkama konusunda yardımcı oldu. Siz ertesi günü iş yerinde sorumluluklarınızı aksatmadan gününüzü sonlandırabildiniz. Eve geldiğinizde yaşamış olduğunuz bu rahatlığı eşinize yansıtmalısınız. ‘Dün akşam bana ettiğin yardım sayesinde bugün iş yerinde hiç sıkıntısız bir gün geçirdim. Çok teşekkür ederim. İyi ki varsın’ sözlerini söylemek hiç de zor olmasa gerek.

Memnuniyetlerinizi dile getirmek için her gününüzdeki bir 5 dakikayı kullanabilirsiniz. Haftalık 35 dakikanızı ayırarak ilişkisinden çok memnun biri olabilirsiniz.

4.      Ruhsal ve Fiziksel Temas ile İletişim Halinde Olun

fiziksel-ve-ruhsal-temasGün boyu biriken stresi azaltmak ve deşarj olabilmek için eşimizden güç alabiliriz. Bunu da onunla temas halinde olarak başarabiliriz. Uyumadan önceki dokunuşlar ve minik buseler gün içindeki agresifliğinizi üzerinizden alabilir. Ruhsal temasınızı da kuvvetli tutmalısınız. Bunun için belki uzun uzun gözlerine bakma yöntemini belki de empati kurabilme yeteneğinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Eşinizle temasta kalma aşaması için ihtiyacınız olacak olan süre, memnuniyetinizi dile getirmek için gereken süre ile aynı. Yani günlük 5’er dakikadan haftalık 35 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Çok kolay uygulamalar ile ilişkinizi yıllandırabileceğinizi, yazımızın başında söylemiştik. Eğer eşinizi seviyorsanız, emin olun ki uzun süreli ilişki yaşamak için ayırmanız gereken süre hiç de uzun değil.

5.      İkinize Özel Buluşmalar Düzenleyin

ikinize-ozel-bulusmalarArkadaşlarınız ile buluşuyorsunuz, aile fertleriniz ile buluşuyorsunuz, iş arkadaşlarınız ile buluşuyorsunuz… Peki neden eşinizle özel buluşmalarınız olmasın? Eşinizle sürekli ve istediğiniz zaman görüşebiliyor olmanız size özel buluşmaları sonlandıracağı anlamına mı geliyor? Elbette ki hayır!

Size özel olan buluşmalarınızı o anki ruh halinize uygun mekanlarda yapabilirsiniz. Örneğin bir gün bir barda ya da sakinlik aradığın bir gün de romantik bir restoranda… Her ikinizin de modunuzun uygun olduğu her yer, sizin özel buluşma mekanınız olabilir.

İkinize özel olan buluşmalarınızda neler konuşabilirsiniz? O hafta sizi etkileyen güzel veya can sıkıcı şeylerden, önümüzdeki yaz için düşündüğünüz tatil planınızdan, iş yerinizde sizi sıkan patronunuzdan ve daha birçok şeyden bahsedebilirsiniz.

Haftalık 2 saat süre ayırarak, uzun süreli evlilik için gereken bir unsuru da yerine getirmiş olabilirsiniz.

6.      İkinize Özel Toplantılarınız Olsun

‘Zaten ikimize özel olan buluşmaları yaptık bu toplantılar da şimdi neyin nesi?’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu unsurun amacını anlattığımızda ikisinin de birbirinin yerini dolduramadığını anlayacaksınız.

Konuya ünlü psikolog doktor John Gottman ‘ın yapmış olduğu bir araştırma ile girmek istiyoruz. Çiftlerin haftada bir saatini gündemdeki mevcut ilişki sorunlarına ayırmasıyla birlikte daha sonraki sorunlarını çözülme yöntemlerinin çok daha kolay olabileceğini söylüyor. Yani sorunlarınızı çözebilmeniz için geliştirdiğiniz yollar sayesinde aranızdaki ufak meseleler tamamen ortadan kalkabiliyor.

İkinize özel olan bu toplantıların amacı ne? Amacı içinizde yaşadığınız korkularınızı, endişelerinizi hatta tüm diğer olumlu ya da olumsuz duygularınızı eşinizle paylaşabilmeniz.

Gottman ‘ın bu konudaki tavsiyesi size özel olan toplantılarınızı hep aynı günün aynı saati yapmanız.

Haftalık 1 saatinizi ilişkinizde yaşadığınız sorunları tartışmak için ayırabilmenizin çok da zor bir şey olmadığını düşünüyoruz.

SONUÇ

  1. Tavsiye: haftada 10 dakika
  2. Tavsiye: haftada 1 saat 40 dakika
  3. Tavsiye: haftada 35 dakika
  4. Tavsiye: haftada 35 dakika
  5. Tavsiye: haftada 2 saat
  6. Tavsiye: haftada 1 saat

Toplam: Haftada 6 saat

İşte uzun süreli evliliklerin sırrı bu 6 saat içerisinde gizli.