Hangi Ülkelere Pasaportsuz Gidebilirsiniz?

Yurtdışına çıkmak pek çok kişinin en büyük hayali. Ancak uçak biletleri, pasaport çıkarma ve vize ücretleri gözümüzü korkutabiliyor. Üstelik vize herkese istediği anda çıkmayabiliyor. Çıkarılan pasaport, alınan uçak biletleri vize çıkmadığı zaman tamamen çöp olabiliyor. Peki bazı ülkelere vizesiz ve pasaportsuz gidebileceğinizi biliyor musunuz?

2020 yılı itibariyle Türkiye’den yurtdışına pasaportsuz olarak gidebileceğiniz 3 tane ülke var. Sınır komşumuz olan Gürcistan, yavru vatan dediğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Karadeniz’e kıyısı olan Ukrayna pasaportsuz ve vizesiz girebileceğiniz ülkeler olarak ifade ediliyor. Bu ülkelere sadece kimlik kartı ile giriş yapmak mümkün.

Gürcistan’a Pasaportsuz Giriş Yapabilirsiniz

Dostluk ilişkimizin bulunduğu Gürcistan’a gitmek için pasaport ya da vize almanıza gerek yok. Giriş sırasında kimlik kartınızı göstermeniz yeterli olacak. Gürcistan’a Artvin’in Hopa ilçesinden karayolu ile geçiş yapmak mümkün olduğu gibi İstanbul ve diğer illerden aktarmalı olarak geçiş yapmak da mümkündür. İlk kez yurtdışına çıkacak kişiler için, komşu ülke olan Gürcistan’a bir seyahat düzenlemek son derece mantıklı olabilir. Ülkede Tiflis, Batum, Gagra ve Mtskheta başlıca gezilecek bölgeler arasında yer alıyor. Türk turistler için son derece cazip bir seyahat noktası olarak görülüyor.

Yazın Kıbrıs Gezisi Yapabilirsiniz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pek çok ülke tarafından tanınmamakla birlikte, ülkemiz tarafından yavru vatan olarak anılıyor. Bölgeye pasaportsuz olarak giriş yapılıyor. Bölgede bulunan üniversite, gece hayatı, tatil bölgeleri ve özellikle denizi pek çok kişiyi cezbetmektedir. Yaz ayları geldiği zaman, tatil sezonu açıldığında tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Kıbrıs, doğası ile birlikte benzersiz tatil imkanları sunaya devam ediyor. Bölgede Girne ve Lefkoşa mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.

Ukrayna’ya Vizesiz ve Pasaportsuz Gidebilirsiniz

Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan karşılıklı görüşmeler sonrasında pasaport ve vize muafiyeti kaldırıldı. Ülke gece hayatı, kültürü ve tarihi ile bilinen bir bölge. Her yıl binlerce turist çeşitli sebeplerden dolayı ülkeye ziyarette bulunuyorlar.

Ukrayna dendiği zaman akla ilk olarak Kiev geliyor. Ülkenin en gözde şehri olmakla birlikte, tarihi ve kültürü ile oldukça dikkat çekiyor. Ülkeye giriş için pasaport ya da vize istenmiyor ancak kimlik kartınızın yeni olması önemli. Kimliğinizi yenilediyseniz uçak biletinizi alarak yurtdışına çıkabilirsiniz.

Pasaportsuz Yurtdışı Seyahatlerinde Dikkat Edilecekler!

Pasaportsuz yurtdışına çıkan vatandaşların herhangi bir harç bedeli ödemelerine gerek yoktur. Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında ehliyet, kimlik kartı yerine geçmemektedir. Pasaportsuz ve vizesiz yurtdışına çıkabilmek için kimlik kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Pasaportla yurtdışına çıkılırken, belirli bir ücret karşılığında pasaport pulu alınmalıdır. Ancak pasaportsuz gidilen ülkelerde pasaport pulu alınmadığı için ekstra bir masraf yapmanıza gerek kalmaz. Gürcistan’a gidecek olan vatandaşlar en fazla 90 gün kalabilirler. Süreci 10 gün aşan vatandaşların çıkış yapmaları gerekir. Ancak 10 gün ile 90 gün arasında gelişen gecikmelerde para cezası uygulanır. 90 günün üzerinde yaşanan gecikme sonrasında da 1 yıl süreyle ülkeye giriş yasağı konabilir. Kıbrıs için vizesiz ve pasaportsuz girişlerde 180 günlük süreçte 90 günle sınırlıdır.