Hareketsiz ve Sporsuz Yaşam Türk Milletinin Kaderi mi?

Günümüzde birçok toplum daha sağlıklı ve enerjik olabilmek için pek çok yol denemekte. Özellikle gelişen dünya şartlarında, hayatımıza sosyal medyanın girmesiyle görsellik ön planda olmaya başlamıştır. Küçük bir örnek verecek olursak; izlediğimiz bir film, dizi ya da sosyal medyada takip ettiğimiz kişilerde ilk olarak görsellik ön plandadır. Beyin ilk etapta görünüşü sorgular. İşte tam da bu noktada, ne yazık ki herhangi bir nesnede ya da bakıp gördüğümüz bir manzarada dahi dikkati çeken ”kusursuz görselliktir”. Bu durum tüm hızıyla hayatımıza biz istemesek de girmiş bulunmakta.

Sektörler Fit Görünme Konusunda Baskılıyor

Kozmetik sektörü, güzellik merkezleri, diyetisyenler hemen hepsi bu fiziksel ortalamayı tutturmak için insanların hizmetindedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki son yıllarda bu tarz zayıflama, formda görünmek, izlediğimiz herhangi bir program, sinema veya dizi de oyuncuların giydiği kıyafetler ertesi gün trend olmakta. Özellikle kadınlarda giyim ya da görünüş konusunda inanılmaz taleplere yol açmakta.

Bu farkındalıklar kapsamında bütün yollar her şeyden önce alışkanlıklara, öğrenilmişliklere çıkmakta. Sporu hayat tarzı olarak benimseyen insanlarda kiloyla veya kendi görselliğini beğenme ile ilgili sorunlar en az seviyede iken spor olgusu işkenceye dönüşen veya sadece kilo vermek için belli dönemlerde başvurulan bir aktivite olursa işte o zaman işler sarpa sarmaktadır.

Neden Hareketsiz Kalıyoruz?

Toplum olarak hareketsiz kalmaya alışılmış olması, günümüzde çoğu şeyin online olarak tek tuşla ayağımıza gelmesi durumu tetiklemiştir.

Spor, fit kalmanın yanı sıra sağlık açısından büyük önem arz etmekte. Günümüzde oturarak çalışanlarda özellikle ekran karşısında uzun saatler çalışma durumunda omurga düzleşmesi, kamburluk, karaciğer yağlanması, obezite gibi birçok hastalık baş göstermekte. Bunlar meslek hastalıklarına dönüşmektedir. Oysaki her gün açık havada 20 dakika yürümek, bu hastalıkları önlenebilir düzeye getirmektedir.

Spor Her Yerde!

Türk toplumuna baktığımızda, sporu yaşam tarzı olarak benimseyen çok küçük bir kitle vardır. Oysa spor sadece maddi olarak bedelini ödeyip spor salonlarına gidilerek yapılacak bir aktivite olarak görünmekten çıkarılmalıdır. Asıl başarı burada elde edilir. Kişi bunu “spor her yerde” diyerek benimserse hayatına kolayca yerleşir.

Örneğin Türk toplumunun sıklıkla yaptığı temizlik günleri aslında çok iyi bir spordur. Tüm vücudun çalıştığı basit bir temizlik durumunda bile paspas yerine elle silerek karın kaslarını çalıştırabiliriz. Apartman hayatında ya da işyerlerinde asansör kullanmak yerine merdiven en iyi spordur. Önemli olan kolaylığa alışmamak ve tüm hareketleri fırsata çevirmektir. Böylelikle spor sevilerek benimsenir ve spor yapmak lüks olmaktan çıkar.