Harika Dünyamızın Yeni Yedi Harikası ile Tanıştınız mı?

Dünya’nın 7 Harikası 2007 yılında yapılan oylama ile değişiklik gösterdi. 07.07.2007 tarihinden önce, Dünya’nın 7 Harikası;

 • Keops Piramidi (M.Ö. 2560 – Kahire, Mısır)
 • Babil’in Asma Bahçeleri (M.Ö. 605 – Irak, Mezopotamya)
 • Zeus Heykeli (M.Ö. 456 – Olympia, Yunanistan)
 • Rodos Heykeli (M.Ö. 282 – Rodos)
 • İskenderiye Feneri (M.Ö. 290 – İskenderiye, Mısır)
 • Haliskarnas Mozolesi (M.Ö. 350 – Bodrum, Türkiye)
 • Artemis Tapınağı (M.Ö. 550 – Efes, Türkiye) olarak biliniyor.

Günümüzde ise Dünya’nın yeni 7 harikası, 100 milyondan fazla insanın oylamasıyla ortaya çıktı. 6 yıl boyunca süren oylamaya toplamda 21 eser bulunuyordu. İsviçre merkezli internet sitesi, New7wonders etkinliği sonuçlarında ise yeni harikalar listemiz oldu.

 • Machu Picchu / Peru
 • Çin Seddi / Çin Halk Cumhuriyeti
 • Christo Redentor (Kurtarıcı İsa) / Brezilya
 • Chichen Itza / Meksika
 • Tac Mahal / Hindistan
 • Kolezyum / İtalya
 • Petra / Ürdün

Machu Picchu: Bulutlara Uzanan Antik Bir Kent

Machu Picchu, Peru’da bulunan And Dağlarının Urubamba adında bir vadide bulunuyor. İnka imparatorluğuna ait günümüze kadar çok iyi gelmiş bir antik kenttir. 15. yüzyılda, 2.430 metre yükseklikteki bu gizemli şehri, İnkalı bir Hükümdar olan Pachacutec Yupanqui inşa ettirmiştir. Şehrin inşası sonrası İspanyol işgalciler 1532 yılında Machu Picchu’yu dağlar arasında kaldığı için fark etmemiş. Sonrasında ise çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehir terk edilmiş. 1912 yılında Amerikalı bir arkeolog olan Hiram Vingham tarafından bir keşif gezisi sırasında bulunmuş.

Çin Seddi: Dünyanın En Uzun Savunma Duvarı

Çin Seddi, Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan ve dünyanın en uzun savunma duvarı olarak bilinir. Pekin’in kuzeyinden batıya uzanan ve Huang-Ho Nehri’ni ikiye bölen ve güneybatıya doğru devam eden Çin Seddi (yıkılan kısımlarda dahil) 8851,8 kilometredir. Milattan önce 7 yüzyıl’da yapımına başlanmıştır ve 2000 yılda tamamlanmıştır.

Christo Redentor – Kurtarıcı İsa Heykeli: Brezilya Şehrinin Sembolü

Christo Redentor yani Kurtarıcı İsa, Brezilya’nın Portekiz işgali kurtuluşu sonrası 100. yıl kutlaması şerefine tasarlanmış. İki yana uzanan kollarının uzunluğu 28 metre ile dünyanın en geniş heykeli konumundadır. Rio de Janeiro, Corcovado Dağı üzerinde yer alan heykelin yapılışı 9 yıl sürmüştür. 

Chichen Itza: Maya Uygarlığının Başkenti

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda,Valladolid ve Merida arasınya yer alan ve Kristof Kolomb öncesi kurulmuştur. İtza Maya kenti, Meksika’nın en çok ziyaret edilen sit alanlardından biridir. 600 – 1221 yılları arasında inşa edilmiştir. Şehrin içinde birçok tapınak ve yaşam alanı bulunuyor. 

Tac Mahal: Saf Bir Aşkın Bembeyaz Simgesi

Tac Mahal, Hindistan’da bulunan Agra şehrinde Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı olan Şah Cihan’ın 1631 yılında ölen eşi (Ercümend Banu Begüm) için yapılmıştır. 1631’de 1654’e kadar yapımı sürmüştür.Rivayete göre, inşa edilirken mermerler arasına yerleştirilen değerli taşlarla, günün farklı saatlerinde ışık oyunlar görünüyor. 1631’de genç yaşta hayatını kaybeden Mümtaz Mahal yani Banu Begüm ve 1666’da ölen Şah Cihan’ında mezarları Tac Mahal’de bulunuyor.

Kolezyum: Antik Zamanların Spor ve Dövüş Arenası

İtalya’nın başkenti olan Roma’da bulunan bir arenadır. Kolezyum, Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinir. Milattan önce 72 yılında yapımına başlanmıştır ve Titus döneminde yani M.Ö 80 yılında tamamlanmıştır. Daha sonra Domitian hükümdarlığı zamanında değişiklikler yapılmıştır. İmparatorluk zamanında halkın eğlenmesi için gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği arena, bugün hala ayaktadır. Bir dönem ise barınma yeri, dükkan, taş ocağı ve Hristiyan türbesi olarak kullanıldı.

Petra: Kayalara Oyulmuş Antik Kent

Antik zamanlarda Nebatiler tarafından Ürdün sınırları içine inşa edilmiştir. Ticaret kervanların durak noktası olan şehir, vergilerle zengin olmuş. Ticaret yollarının değişmesi ise zaman içinde halkın o bölgeyi terk etmesine neden olmuş. Kayalara oyularak inşa edilmiş şehir, önemli tarihi eser niteliğindedir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.