Harika Patronların En Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Çalışma hayatında işi yaşanabilir hale getiren tamamen patronlardır. Patronlarla yaşanan sorunlar çalışan kişileri de olumsuz etkileyeceğinden dolayı çalışma performansını direkt olarak etkileyebilir. Bu anlamda patronların iyi bir çalışma performansı beklemeleri halinde çalışanlarında doğru patronluk yapmaları gerekmektedir.

İyi bir patron olmak için bazı kriterlere dikkat etmek son derece önemli. Bir patronsanız ve çalışanlarınızı doğru şekilde yönlendirmek istiyorsanız bu noktada bazı taktikleri uygulamanız gerekebilir. Sizler için harika patronların sahip oldukları 5 özelliği derledik. Peki harika patronlar nasıl davranmalı?

Takımlara Oynamak Yerine Bireyleri Yönetebilirsiniz

Takımlara yönelik bir çalışma performansı hazırladığınız zaman bu süreçte takım içerisindeki bireyleri unutabilirsiniz. Her bireyin kendisine has özellikleri, yetkinlikleri ve ilgi alanları olduğunu unutmak, çalışma performansının olumsuz etkilenmesi açısından son derece önemlidir. Bireylerle bireysel olarak ilişkileri düzenlemek çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilir. Bu sayede sizde karşınızdaki kişiyi neyin harekete geçirdiğini bulabilirsiniz. Bu doğrultuda toplu görüşmeler yerine bireysel buluşmalarla durumu anlayabilirsiniz.

Çalışanlar patronlarının kendilerine değer verdiğini bildikleri zaman daha iyi bir performans sergileyebilirler. Bu noktada her zaman çalışanlarınıza ayıracağınız vakitleriniz olsun. Patronların olduğu kadar çalışanların da birtakım istekleri olabilir. Bu noktada çalışanlarınızla birlikte olarak sizden istenenleri biran önce çözebilirsiniz.

İşlere Anlam ve Derinlik Yükleyin

Çalışanların işlerini ciddiye almaları ve kendi işleri gibi sahiplenmelerini sağlamak için bu noktada işlere ve kuruma olan ilgilerinin artırılması son derece önemlidir. Burada asıl önemli olan patronun sorumluluklarıdır. Sadece ödemeler ve emirlerle patronluk yapılmayacağını, kuruma ve işe değer vermeyi de öğretmek gerektiğini öğrenmeniz son derece önemlidir. Bu noktada çalışanlarınızın hedeflerini ve işe olan heveslerini yükseltecek birtakım çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece takımların motivasyonu yükselecektir.

Şirketin vizyonunu çalışanlara doğru bir şekilde açıkladıktan sonra onlara da bu işin bir parçası olmayı gösterdiğiniz takdirde harekete geçebilirsiniz. Bu durumda pek çok çalışan kendisini değerli ve gerçekten ekibin bir parçası hissettikleri takdirde harekete geçeceklerdir.

Çalışanlarınıza Geri Bildirimlerde Bulunmayı İhmal Etmeyin

İşverenler ve patronlar arasında yapılan bir anket sonrasında pek çok yöneticinin aslında çalışanlarına, çalışmaları karşılığında geri bildirimde bulunmadıkları belirlendi. Sadece yüzde 2 oranında geri bildirimin gerçekleştirilmiş olması sayının ne kadar düşük olduğunu gözler önüne seriyor. Bazı çalışanların performansındaki düşüşün nedenlerini öğrenmek için harekete geçebilirsiniz. Böylece çalışanlar patronlarının kendileri ile ilgilendiklerini yakından hissedebilirler.

Sadece olumsuz anlamda geri bildirimlerde bulunmak çalışma motivasyonunun düşmesi açısından son derece etkili olabilir. Bu noktada çalışma performansı yüksek olan kişiler için de bazı zaman aralıklarında geri bildirimlerde bulunmak son derece önemli. Böylece kendilerini değerli hisseden ve takdir edildiklerinin farkında olan kişiler çalışma motivasyonlarını kaybetmeyeceklerdir. Haftada bir bu konuda bir değerlendirme hazırlayabilirsiniz. Bu değerlendirme ile birlikte geri bildirimlerin kandırmaya yönelik değil de tamamen dürüst, açık ve yapıcı olmasına dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Çalışanlarınızı Dinlemeyi Unutmayın

Bazen patronlar sadece konuşup emir vererek süreci doğru yönettiklerini düşünürler. Ancak çalışanların yaratıcı ve etkili fikirleri olduğundan habersiz oldukları için bu durumda olumsuz durumlarla karşılaşabilirler. Genel olarak günümüzde patronların en büyük problemi kendi düşündükleri fikirlerini körü körüne savunmalarıdır.

Her şeyin doğrusunu patronların bilmesi her zaman mümkün değildir. Bu noktada  çalışanların fikirlerinin dinlenmesi son derece önemlidir. Bu sayede çalışanların fikirlerine değer verildiğini anlayabilir ve çalışma motivasyonlarını yükseltebilirler. Sabit fikirli patronu olan çalışanların büyük bir kısmının kendi fikirlerini dile getirmekten kaçındıkları görüldü.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.