Hayal Kırıklıklarını Üzerinizden Atın!

İnsan yaşamının en yıpratıcı yanı, sürekli olarak risk almak ve bu riskler sonucunda olumsuz durumlar yaşayarak hayal kırıklığına uğramaktır. Hiçbir insan “Ben hiçbir hayal kırıklığı yaşamadım” diyemez. Çünkü bunu diyorsa, doğru yolda değildir ya da yeterince risk almıyor demektir. İnsanın kendini geliştirmesi, öğrenebilmesi ve dışarıya, iş yaşamına daha fazla şey yansıtabilmesi için risk alması şarttır.

Aldığınız riskler sonucunda bir dizi olumsuz olay yaşayabilirsiniz. Ne büyük tesadüftür ki bu durumu yaşayan ilk siz değilsiniz! Sizin gibi pek çok kişi, hayatında hayal kırıklıkları ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Pek çok kişinin yaşadığı hayal kırıklığı sonucunda da hareketsiz kaldığı, motivasyon düşüklüğü sebebiyle performans düşüklüğü yaşadığı görülüyor. Kendilerini geri çekme ihtiyacı duyuyorlar ve kötü alışkanlıklar elde edebiliyorlar.

Peki bu durumda insanlar ne yapmalı?

Kendine “Neyi, Ne Zaman Yapacağını” Bildiğini Söyle

Başarısız olmuş olmanız, sizi yıldırmamalıdır. Örneğin Jack Ma, Harvard Üniversitesi’ne başvuru yapmış ve reddedilmiştir. Üstelik bu olay 10 kez tekrarlanmış ve 10 defasında da ret cevabı almıştır. Bu durumda yapılması gereken plana sadık kalmaktır. Plana sadık kalmak için önünüze bir takvim almalı ve gün gün, hafta hafta planlama yapmalısınız.

Kendinize ertelemek için bahane üretmek yerine planlamak için bahaneler üretmelisiniz. Örneğin, “Yarın 13.00’da başlayacağım projeme bugün başlasam nasıl olur?” şeklinde bir düşünce yapısına ulaşmalısınız. Kendinize, işinize ve yaşamınıza zaman ayırmak, daha üretken olmak için başka yollar bulmayı denemelisiniz. Kişisel ve profesyonel becerilerinizi geliştirmek, harekete geçmek hayal kırıklıklarından kurtulmanız için en doğru adım olacaktır.

Tüm bunları kendinize söylerken şu cümleyi ve bu cümleye benzer olan cümleleri de hayatınızdan çıkartmalısınız, “Asla yapamayacağım.”

Bu cümle, bir insanın yaşamı içerisinde kendisine söyleyebileceği en kötü cümlelerden biridir. Asla yapamayacağınızı kendinize söylemek aynı zamanda kendinizi buna inandırmaktır. Daima bunun tam zıddını düşünmeli ve söylemelisiniz. “Amacıma ulaşacağım” demek, bir başlangıçtır örneğin. Olumsuz durumların tamamını, olumlu yönde geliştirecek ilk ışıktır. Kendinize “değerli” olduğunuzu hatırlatmalısınız. Çünkü siz her şeyden önce bir insansınız ve her yönünüzle güzel, her yönünüzle özel ve değerlisiniz.

Karmaşaların Üstesinden Gel

Hayal kırıklığı yaşamak, beraberinde pek çok karmaşanın da ortaya çıkmasına neden olacaktır. Hayatınızın tam bir karmaşadan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, orada bir durun! Aslında karmaşayı yaratan tek kişi sizsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey, daha büyük hedefler koymak ve bu hedeflere hazırlanmaktır. Fakat büyük hedefler için de küçük adımlar atmanız gerektiğini unutmamak gerekir.

Bir başka insan sizin koyduğunuz hedefe çoktan ulaşmış olabilir. Bu hedef, onun için artık küçük bir hedef olabilir. “O zaten yaptı, benim yapmama gerek yok.” şeklinde düşünürseniz, hayatınızın en büyük hatasını da yapmış olursunuz. Sizin istediğiniz noktaya ulaşan birini görmek sizi hırslandırmalıdır.