Hayalini Kurduğunuz Network Ağına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Daha iyi bir iş, daha iyi fırsatlar ve daha iyi bir iletişim için başka insanlarla etkileşim içerisinde olmanız gerekmektedir. Ancak bunun için başka insanların beklentilerinin de farkında olarak davranışlarımızı bu doğrultuda düzenlememiz gerekmektedir.

Geçmiş senelerde bu alandaki 3400 üst düzey çalışan arasında bir anket yapıldı. Yapılan anketler sonrasında katılımcıların network oluşturma aşamasında etkili olan bazı gereklilikleri sıraladıkları belirlendi. Ancak pek çok kişinin hayalini kurmuş olduğu network ağına ulaşabilmek için bazı özellikler ön plana çıkıyor. Peki doğru network ağı için gerekenler nelerdir?

İyi Bir Dinleyici Olduğunuzu Hissettirin

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi dinleme konusunda yaşanan problemler olarak ifade edilebilir. İyi bir dinleyici olmak iyi bir çevre oluşturmak açısından önemlidir. Network kurma sürecinde iyi bir dinleyici olmak olmazsa olmaz özellikler arasında yer almaktadır. Bu durum karşımızdaki insana verdiğimiz değeri gösterir. İnsanların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemek için neye ihtiyaçları olduğunu anlamanız için dinlemeniz gerekir.

Pozitif Olmaktan Vazgeçmeyin

Günlük hayattaki problemler başa çıkmak her zaman kolay olmayabilir. Çoğu zaman olumsuz durumlar yaşayabiliriz. Ancak sürekli olumsuz bir ruh halini benimsemek bir süre sonra çevremizi de olumsuz etkiliyor. Pozitif insanların çevresinde daha fazla insan olduğunu görebilirsiniz. Bu noktada karşınızdaki insanlarla doğru iletişim kurmak isterseniz öncelikli olarak pozitif olmalısınız. Olumlu bir ruh hali diğer insanlar arasında sizi bir adım daha ön plana çıkaracaktır.

İş Birliği Yapmaya Müsait Olun

İş hayatında ve sosyal hayatta bazen diğer kişilerle birlikte iş birliğine gitmeniz gerekebilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre çevresindeki insanlarla doğru iş birliği yapabilen kişilerin network ağı genişlemektedir. İş birliği farklı şekillerde yapılabilir. Bir iş konusunda başka insanlara yardım etmek, pek çok kişinin faydalanacağı bir yazı paylaşmak ya da bir konuyu sonuca bağlamak için farklı kişilerle iletişime geçmek.. Farklı bir konuda yapacağınız yatırımlarla kendinizi geliştirmeniz ve karşınızdaki insanlar yardım edecek seviyede güven sağlamak, insan ilişkilerinin güçlenmesine neden olmaktadır.

Doğallığı Hayatınızdan Çıkarmayın

Pek çok konuda ideal davranıyor olabilirsiniz. İnsanlara yardım ediyor, pozitif davranıyor ya da pek çok işi çözüyor olabilirsiniz. Ancak tüm bunları yaparken doğal davrandığınızdan emin olmalısınız. Doğallık pek çok konuda size yeni kapılar aralayabilir. İnsanlarla iletişim içerisindeyken yapmacık davranmak, doğal olmadığınızı yansıtmak ilişkilerinizin sekteye uğramasına neden olur. Başarılı bir network ağı olan kişiler kendilerine güvenirler ve başkaları gibi davranmaya ihtiyaç duymazlar. Yapaylık sonsuza kadar sürdürülemez. Bu noktada bir yerden sonra patlak vermeye başlayacaktır. Bu durum ise ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir.

Takip Ettiğinizi Hissettirin

Yeni fırsatlar, özel bir iş projesi ya da bir araştırma konusu karşınıza çıkabilir. Ancak işin peşinde olduğunuzu hissettirmemeniz halinde karşı tarafın güvenini kıracak ve vaktini boşa harcıyormuş gibi hissetmesine neden olacaktır. Peşinde olduğunuz işi takip etmek insan ilişkilerini geliştirmenize, yeni insanlar tanımanıza neden olabilir. Bu yüzden iş takibi konusunda kararlı ve ısrarcı davranın.