Hayalini Kurduğunuz Yaşam İçin Kendinize Yatırım Yapın!

Kendinize yatırım yapmak konusunda neler yapıyorsunuz? Gelecekte hayatla ilgili daha güzel geri dönüşler almak ve hayallerinizi yaşamak için oturduğunuz yerden güzel şeylerin yaşanmasını beklemiyorsunuz değil mi? O zaman harekete geçin ve biraz kendiniz için yaşayın. Aslında kendinize yatırım yapmakla ilgili pek çok şey söyleyebilir ve çeşitli önerilerde bulunabiliriz. Ancak kafanızı karıştırmak istemiyoruz. Bu süreçte küçük ve basit adımlarla hayatınızda büyük etkiler yaratmak istiyoruz.

Pek çoğumuz hayatımızı rutin şekilde sürdürüyoruz. Okula gidiyoruz. Mezun oluyoruz. Bir işe giriyoruz. Ortalama 60 70 yıl olan yaşama sürecimizi bu şekilde doldurmaya çalışıyoruz. Hayatımızda yeni beceriler için ne kadar çaba sarf ediyoruz. Ancak bu beceriler karşımıza bir fırsat olarak çıkarsa almak için uğraşıyoruz. Yeni bir eğitime başlamak, kendimizi geliştirmek, dil öğrenmek, kendimize vakit ayırmak gibi önemli şeyleri pas geçiyoruz. Hayatı olduğu gibi yaşamayı tercih ediyoruz. Bu kolayımıza geliyor. Tabi hayattan zevk almak ve bazı durumları olduğu gibi kabul etmek önemli. Ancak hayatın bir kullanma kılavuzu olduğunu unutmayın. Aksi takdirde bu hayatta arkanızda güzel izler bırakmadan boş bir hayat sürüp ölebilirsiniz.

Biz hayatınızı düzene sokmak, kendinize doğru yatırımlar yapmak üzerine birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

100 Maddelik Bir Liste Hazırlayın

Kendinize temiz bir sayfa açın. Güzel bir liste hazırlamak sizi de motive edecektir. Neresi olduğu fark etmeksizin bu hayatta görmek istediğiniz yerleri not almaya başlayın. Ama bu ölmeden önce yapılacaklar listesi değil. Lütfen karıştırmayın. O liste biraz daha hayalperest bir liste olduğu için çok verimli olduğu söylenemez. Bu listede mutlaka yapacağınız şeyler yer alsın. Ancak listede yapmak istediklerinizi zamana yaymaya dikkat edin. Hepsini aynı yıl içerisinde yapamayabilirsiniz.

 

Bu listeye neler ekleyeceğiniz konusunda emin değil misiniz? Mesela gidip gezmek istediğiniz ülkeler, şehirler hatta müzeler bile olabilir. Belki bir hayvan sahiplenmek istiyorsunuzdur. Bunu da ekleyin. Mesela kariyerinizde gelmek istediğiniz nokta neresi? Düşünün ve listenize ekleyin. Yemek yapmayı öğrenmek ya da yeni bir dil konuşmak listeye ekleyebileceğiniz güzel planlar arasında yer alıyor. Listede yapacaklarınızın zamana ihtiyaç duyduğunuz şeyler olduğunu sakın unutmayın. Anında gerçekleştiremediğiniz için lütfen kendinizi zorlamayın. Bu listeyi 2 hafta boyunca yanınızda taşıyın. Aklınıza mutlaka yeni fikirler ve yapmak istedikleriniz gelecektir. Listeyi hazırlarken gerçekte kim olduğunuzu da düşünün. Bu durum listeyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Listeyi, kendinizi iyi hissetmediğiniz anlarda okursanız motive olmanıza yardımcı olabilir.

Becerilerinizi Tabloya Dökün

Hayatınızda planladığınız 100 farklı şeyi yerinizde oturarak gerçekleştiremezsiniz. Bir seviye atlamalı ve gelişim göstermelisiniz. Bunun için becerilerinizi düşünün. Yetersiz olduğunuz bazı konular olabilir. Kendinizi kandırmayın. Kimse her konuda mükemmel olamaz. Şimdi kendiniz için bir grafik hazırlayın. Sahip olduğunuz ancak yeterince iyi olmadığınız becerilerinizi bu tabloya kaydedin. Ardından zaman kaybetmeden bu becerileriniz üzerinde çalışmaya başlayın. Yapabilecekleriniz neler hiç düşündünüz mü? Bir kurs bulmak, bir kitap okumak ya da başka insanlardan fikir edinmek. Kendiniz için en doğru öğrenme yöntemini bulduktan sonra harekete geçin. Bir süre sonra becerilerinizin ne kadar arttığını ve kendinizi nasıl geliştirdiğinizi fark edeceksiniz.

Harekete Geçin!

Hazırladığınız listeye bir bakın ve size en yakın olan hedefi gerçekleştirmek için harekete geçin. Sizi herhangi bir şeyin durdurmasına izin vermeyin. Küçük ve hiç çaba gerektirmeyen bir plan olabilir. Önemi yok. Yeter ki listede bulunan bir ya da birkaç maddenin üzerini çizebilin. Bu durum bir süre sonra sizin motivasyonunuzu farklı bir boyuta taşıyacak. Bir süre sonra listenizde bulunan maddelerin aslında gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Zaman Gerektiren Maddelerin Üzerine Yoğunlaşın

Şimdi gelelim diğer maddelere.. Bu maddeler biraz daha zaman ve uğraş gerektiren konular olduğu için zamanınızı doğru değerlendirmelisiniz. İstediğiniz bir kitabı bitirmek, bir podcast konusunu dinlemek olabilir. Bunları anında yapamayacağınızı biliyorsunuz. Kendinize karşı biraz acımasız olmanız gerekecek. Yani çoğu insanın en büyük bahanelerinden birisi olan zamansızlık, sizin için sorun olmamalı. Daha fazla zaman harcadığınız ve günlük yaşantınızda size hiç katkı sağlamayan pek çok şey mutlaka vardır. Bu durumda onlardan biraz daha kısarak hayalleriniz ve planlarınız için zaman bulabilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı ve zamanınızı değerlendirme yöntemlerinizi bir kez daha gözden geçirin. Bu süreç içerisinde mutlaka alışkanlıklarınızda geçmişe yönelik bazı değişiklikler yaşanmış olması gerekir. Bu durumda zaman içerisindeki değişimi görebilirsiniz. Kendinize yapacağınız küçük yatırımlar sayesinde hayatınızda başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.