Hayallerinizin Peşinden Gitmeniz İçin 5 Sebep!

Hayat Çok Kısa

Müslüm Gürses’in şarkılarından birinde “Nasıl oluyor; vakit bir türlü geçmezken yıllar, hayatlar geçiyor?” dediğini hatırlarsınız… Ömrümüz öyle kısa ki kimi zaman dakikalar, saatler geçmiyor derken günlerin bir bir akıp geçtiğini anlayamayız. Zaman, yakalaması en zor şeydir ve hiçbir zaman geriye alamazsınız, telafi edemezsiniz. Başarılı girişimcilerden biri olan Steve Jobs, “Hayatta en sevdiğim şeyler paraya dayalı olan şeyler değildir. Hepimizin sahip olduğu en değerli kaynağın zaman olduğu açıktır.” demektedir.

İnsanın doğası gereği doğduğunu, büyüdüğünü ve gün gelince öldüğünü unutmamak gerekir. Herkesin bu hayatta bir hayali vardır ve gerçeklerle yüzleşmek gerekirse, yaşamak için vakitte azdır. Bu nedenle hayat bitmeden önce, hayalleri gerçekleştirmek, “Keşke yapabilseydim” demektense “İyi ki yapmışım” demenizi sağlar.

Değerli Olduğunuzu Hatırlayın

Hiç kimse mükemmel değildir fakat siz, kendiniz için en mükemmel olan şeyleri yapmalısınız. Hayallerinizin peşinden koşmak, sorumluluk almanıza sebep olur. Aldığınız sorumluluklar, kendinize verdiğiniz değerle yakından ilgilidir. Tutkulu olduğunuz şeyler için kendinize bir hedef belirlemenizi sağlar. Gerçekleştirdiğiniz her hedefte tatmin olma duygusunu ve başarıyı hissedersiniz. Tüm bunlar, tarifi olmayan mutluluklar, sevinçler yaşamanızı sağlar. Hayatınıza giderek anlam katmaya başladığınızı hissedersiniz. Ne kadar değerli olduğunuzu fark ederseniz, o kadar çok hayallerinizi gerçekleştirmek için peşinden koşarsınız ve unutmamalısınız ki, her insan değerlidir. Önemli olan değer yaratacak şeyler yapmanızdır.

Kim Olduğunuzu Unutmayın

Çevrenizde sürekli olarak sizlere yapamayacağınızı söyleyen, başaramayacağınızı ima eden kişiler olacaktır. Fikirleriniz ile alay eden kişiler de olacaktır. Bu kişilerin motivasyonunuzu düşürmenize izin vermeyin. Çünkü yaşayacaklarınızı onlar değil, siz yaşayacaksınız. Sizi küçük düşürmeye çalışan insanlara karşı kendinize daima kim olduğunuzu hatırlatın. Dünyaca ünlü girişimcilerden biri olan Daniel DiPiazza şöyle der:

“İşte gerçek: Sizi eleştiren, göz ardı eden veya sevdiğiniz şeyi yaptığınız için sizi küçümseyen insanlar ‘nedenini’ gerçekten anlayamayanlardır. Tutkularınızın, hayallerinizin ve arzularınızın neden bu kadar önemli olduğunu anlamıyorlar. Ve bu gayet iyi. Başkalarının anlamadığı bir hayat yaşamak tamamen bence sorun değil.”

Mutluluğunuzu Önemseyin

İnsanın daima bir yanı çocuk olarak kalır ve çocukken sahip olunamayan şeylere ileriki yaşlarda sahip olunmak istenir. Hayatınızın geri kalanı için kimi zaman çocuk gibi olmak, çocuk gibi davranmak gerekir. Uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı, yen bir fikir üretirken sevdiğiniz şeyleri yapmaktır. İnsan, çocukluk döneminde genel olarak istediği ve sevdiği şey ne ise onu yapmak ister. Bu nedenle pek çok başarılı lider, tavsiye verirken “Çocukluğunuzu unutmayın.” der. Mutlu olmanın sırrı da budur.

Hayalleriniz İçin Sihirli Bir Değneğe İhtiyacınız Yok

Hayallerinizin gerçekleşmesini isterken size bir sihirli değneğin değmesini bekliyorsanız, yanılıyorsunuz. Sihirli değnek, sizsiniz. Eğer bir şeyleri gerçekleştirmek istiyorsanız, çabalaması gereken kişi de sizsiniz. Bu noktada fark etmeniz gereken şey, diğer insanlardan yardım alabileceğiniz fakat yine de sizin uğraşmanız gerektiğidir. Hiçbir zaman hayatınızı başkasının yönetmesine izin vermeyin.