Hayat Bir Oyundan İbaret Olsaydı Hile Kodları Ne Olurdu?

Yaşamımızın büyük bir çoğunluğunu oyun oynayarak geçirdiğimiz gerçeğinden pek de uzaklaşamayız değil mi? Hayatımız boyunca oyunla büyümeye başlıyor ve elimiz tutarken, gözümüz görürken oyun oynamaya devam ediyoruz. Gerek bilgisayar gerek tablet gerek cep telefonlarımız üzerinden pek çok oyunu zevkle oynuyoruz. Çünkü günümüzün en trend aktivitesi, çevrimiçi bir şekilde diğer insanlarla oyun oynamak olarak yer alıyor.

Oynadığımız oyunlarda pek çok insan hile yapıyor. Hile karşısında yenilmekten sinir krizleri geçirebiliyor, bir daha oyunu oynamama kararı alabiliyor ya da hile yapan kişiyi şikayet ederek oyun yöneticilerine bildirmeyi tercih ediyoruz. Peki ya hayatımız bir oyundan ibaret olsaydı, bu oyunun kazananı olmak isteseydik, hile kodlarını bulmak ve bu kodları kullanmak istemez miydik?

Elbette isterdik! Kim istemez ki? Kim hayatında “İyi ki bunu da yapmışım, gözüm açık gitmez artık.” demek istemez ki? Bilmemiz gereken püf nokta her oyunun bir kazananının ve bir kaybedeninin olduğunu bilmek. Her etapta hile kullansak bile kazanacağımız anlamına gelmez. Kimi insanlar hile karşısında bile çok iyi bir performans sergileyebilir. Önemli olan, uyanık olmak. Kaybetsek de oyunumuza devam edebilmek. Çünkü öyle ya da böyle zaman geçecek ve bir gün kaybettiğimiz oyun etabında başarılı olduğumuzu göreceğiz.

Sürekli Olarak Beklenmedik Olaylar Başa Gelir

Tıpkı video, bilgisayar ya da cep telefonu oyunlarındaki gibi hayatımızda hiç beklemediğimiz olaylar, hiç beklemediğimiz anlarda başımıza gelir. Hile kodları arasında bana kalırsa en başarılısı, bunu kabullenmektir. Yaşamınız içerisinde sürekli olarak beklenmedik olaylar yaşanacağını kabul etmeniz, oyunu bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır. Beklenmedik olay karşısında panik olmak yerine sakin kalmayı tercih etmek, alacağınız darbelere karşı olan gücünüzü arttırır.

Örneğin bir savaş oyunu oynadığınızı düşünelim. Rakibiniz hiç beklemediğiniz anda size saldırdı. Ne yapacaksınız? Bilgisayar klavyesini bir tarafa, monitörü bir tarafa, bilgisayar faresini bir tarafa mı fırlatacaksınız? Yapmanız gereken şey, beklenmedik olaya karşı hızlı ve uygulanabilir bir strateji geliştirmek olmalıdır. Bu sayede rakibinize karşı savaşabilirsiniz. Unutmayın ki kazananlar, mücadeleye devam edenlerdir.

Her Zaman Bir Çözümünüz Olmalı

İster bulmaca çözün, ister yarış arabası içerisinde birinci olmaya çalışın, isterseniz de odadan kaçacağınız veya silah ile adam öldüreceğiniz oyunlar tercih edin her arenada ve her platformda mutlaka bir çözüm sahibi olmanız gerekir. Oyun içerisinde verilen görev ve sorumluluklara, yapmanız gereken eylemlere karşı bir çözüm planınız olmalıdır. Bu sizi bir sonraki göreve ya da başarıya götürür. Belki de oyunu tamamlamanızı sağlar.

Her oyun bir problem ve çözüm üstüne kuruludur. İnsan yaşamı da böyledir. Her yaşın bir problemi ve çözümü, her olayın, durumun ve sorunun mutlaka bir çözümü vardır. Yaşadığınız her an içinde çözüm arayışı içerisinde olmalısınız. Çözüm arayışı aynı zamanda başarıya karşı umut beslemek ile aynı anlamı taşımaktadır. Unutmayın ki kazananlar daima umut sahibi olanlardır.

Fantezi Kurma Gerçekçi Ol

Oynadığımız her oyunun içerisinde mutlaka bir gerçeklik payı vardır. Mutlaka fantezi, olağanüstü, hayalci detaylar bulunur fakat bir de bu detayların gerçeklik payı… Oyunlar için madalyonun iki yüzü demek daha doğru olacaktır. Örneğin The Last of Us oyununun Salt Lake City, ABD bölümü birebir gerçektir. Fakat oyunun teması fantezi dünyasına aittir. Vahşi bir ortam, insan dışı varlıklar, yıkılan bir şehir… Peki gerçekte öyle midir? Mekan ismi olarak elbette!

Hayatımızda da hayalci olduğumuz, yaşamımıza dair fanteziler kurduğumuz kadar gerçekçi olmamız gerekir. Yerden ne kadar yükseliyorsak, bir o kadar da zemini hissetmemiz şarttır. Zemini unutmak, hayal dünyası içerisinde kaybolmamıza neden olur. Ne yapacağımızı, hedefimizin ne olduğunu unuturuz. Sorumluluklarımızı unuturuz. Bir süre sonra kendi karakterimizi bile unuturuz… Her şey hayal kurmak ile başlar fakat sonunda bir gerçeklik elde etmek gerekir. Küçük bir odada, küçük yatağınızın içerisindeki hayallerinizi yaşamınıza sığdırmanız için gerçek adımlar atmalısınız. Unutmayın ki her şey hayal ile başlar fakat o hayali gerçeğe dönüştüren şey hayal dünyasından ve konfor alanından çıkarak yaptıklarınızdır.