Hayatımızda Sormamız Gereken En Önemli 16 Soru Nedir?

Girişimci, yazar, podcast yayıncısı olan Darius Foroux, doğru zamanda doğru bir şekilde sorulan soru ve alınan cevapların, hayatımız üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmektedir. Foroux, hayatta öğrenmiş olduğu en değerli şeylerden birinin soru sormak olduğunu söylemektedir. Çünkü ona göre sorulan soruların cevapları daha önemlidir. Bu nedenle Foroux verilen cevapları değil, sorulan soruları yargılamayı önerir.

“Bir adamı cevaplarından ziyade sorularıyla yargıla.” – Voltaire

Genel Yaşantı ile İlgili Soru Sormak

Cevaplarını basit bir şekilde oluşturabileceğiniz, “Evet” ya da “Hayır” şeklinde cevap verebileceğiniz genel yaşantı ile ilgili sorular şu şekilde yer alır:

 1. Mutlu muyum?
 2. Minnettar mıyım?
 3. İşimi/okulumu seviyor muyum?
 4. İyi hissediyor muyum?
 5. Eğitimime yeterince zaman harcıyor muyum?

Verdiğiniz cevaplar, hayata karşı ne kadar mutluluk ve minnet duyduğunu göstermekle birlikte, hayatınızın hangi noktasında olduğunuzu da görmenizi sağlar. Eğer istediğiniz konumda değilseniz, içinizde bir hedef belirleme isteğini uyandırır. Kendinizi hayata karşı mutsuz, nankör ya da kötü hissettiğinizde bu soruları sormak, sorunun nereden kaynaklandığını bulmak ve bunu kabul etmek demektir.

Kariyer ile İlgili Soru Sormak

Hayatımızın en önemli alanlarından biri çalışma hayatıdır. Bir insan ev içerisinde huzurlu ve mutlu olduğu kadar çalışma hayatında da olmalıdır. Bunu tespit etmenin en basit şekli soru sormaktan geçer. Kariyerinizle ilgili sorabileceğiniz sorular Foroux’a göre şu şekildedir:

 1. Hangi yeni şeyleri öğreniyorum? Bu benim için en önemli şey. Öğrendiğimde, ilerlediğimi hissediyorum. İlerleme kaydettiğim zamanlarda kendimi iyi hissediyorum.
 2. Kariyerim nereye gidiyor? Bir vizyona ihtiyacın var. Eğer yoksa hemen bir tane oluştur.
 3. İşim ne kadar anlamlı? Günün sonunda yaptığı işten memnun biri gibi hissetmek istiyorum.
 4. Şu anda yapmadığım neyi yapabilirim? Her zaman ofiste ve evde yapılacak yeni bir şeyler arıyorum. Bu şekilde yeni şeyler öğrenirsiniz.
 5. Yaptığım işte nasıl daha iyi olabilirim? Yaptıklarınızda daha iyi olduğunuzda, daha büyük bir etki yaratabilir ve daha büyük sorunları çözebilirsiniz. Bu size daha fazla memnuniyet ve daha fazla para kazandırır.

Verimlilik ile İlgili Sorular

 1. Şu anda 1 numaralı önceliğim nedir?
 2. 1 numaralı önceliğime daha hızlı nasıl ulaşabilirim? Bu, sabırsızlıkla ilgili değil. Daha hızlı sonuç almak için yaratıcı yollar düşünme noktasında kendinizi zorlamakla ilgili.
 3. Hangi görevleri yapmamalıyım? Hepimiz zaman harcıyoruz. Bu görevleri tanımlayın ve yapmayı bırakın.
 4. Hangi işleri erteliyorum? Bunun için bir önceki soruyu cevaplayarak tasarruf ettiğiniz süreyi kullanın. Hepimiz önemli görevlerden kaçınırız fakat aslında onlar mutlaka yapmamız gereken şeylerdir.
 5. Hangi soruları kendime sormuyorum? Evrende bilmediğimiz birçok şey var. Bu yüzden daima bilinmeyeni aramaya çalışın. Aklınızı yeni fikirlere açık tutun.
 6. Bugün bir kişiye nasıl yardım edebilirim?