Hayatından Bu 7 Maddeyi Çıkarırsan Mutlu Olabilirsin!

“Mutluluk bir tercihtir.” – Steve Chandler

Gerçekten mutlu olmak bir tercih olabilir mi? Sonuçta her zaman seçimlerimiz bize ait. Olumsuz bir durum ile karşılaştığımız zaman, seçimlerimiz yüzünden mutsuz olabiliyoruz. Tabii ki çoğu tercihimizin bizi nasıl hissettireceği yaşamadan bilemiyoruz. Daha önceden yaşanmış olan olaylarla da yolumuza devam ediyoruz. Duygularımızı da sağlıklı bir biçimde kontrol edemediğimize göre belki de tercihlerimiz ile ilgilidir. Belki de tercihler karşısında asıl hissetmemiz gerekeni görmemizle. Hatta hayatımızdan aşağıdaki maddeleri çıkarırsak, mutluluğu tercih etmiş olabiliriz.

Madde 1: Sorunlarına Odaklanma!

Her gün yeni bir sorunlarla karşılaşıyoruz ve inan bana, karşılaşmayan yok. Sorunları olan insanlar ikiye ayrılır diyebiliriz. Biri tüm dikkatini sorunlarına verirken, diğer çözümüne odaklanır. Eğer mutlu olmayı tercih ediyorsan, sorunlara odaklanmayı bırakmalı ve çözüm aramaya koyulmalısın.

Madde 2: Engellere Takılsan da Yoluna Devam Et!

Engeller bazen küçük bir taş, bazen kocaman bir dağ olabiliyor. Taşa takılıp düşebilirsin, düştüğünde su birikintisine düşebilirsin, tam kalkacakken ayağın kayabilir ve kolunu incitebilirsin. Küçücük bir engelin ne denli büyüyebileceği ya da kocaman bir engelin kolaylıkla alt edilebilir olması ihtimaller dahilindedir. Bu yüzden ne yaşarsan yaşa, ne ile karşılaşırsan karşılaş yoluna devam etmelisin.

Madde 3: Yanlış Beklentilere Girme!

Ne kadar çok beklentin varsa, bir o kadar da hayal kırıklığını alman gerekiyor yanına. Bu yüzden insanları gözünde büyütmemelisin. Ne 10’luk olana 1’lik, ne de 1’lik olana 10’luk değer vereceksin. Matematiksel olarak doğru çıkmaya bilir ama senin elinde mutsuzluk kalır. İnsanlar zaten kısa sürede ne oldukların belli ederler. Bazıları iyi oyuncudur ama çoğunu ilk 10 dakikada anlarsın. Bu yüzden yanlış beklentilere girme.

Madde 4: Başkalarının Onayına İhtiyaç Duyma!

Günümüzde her ne kadar sosyal medya ile mümkün olmasa da herhangi bir onaya ihtiyaç duymamalısın. Ne yakıştırıyorsan kendine onu giy. Ne karar veriyorsan, kendin karar ver. Senin için doğru olan neyse, o yoldan git. Onların onay verip vermemesi seni daha iyi yapmaz. Eğer bir şeyden mutsuz ya da mutlu olacaksan bu tamamen senin kararın olsun.

Madde 5: Kendini ve İstediklerini İhmal Etme!

Her zaman başkaları için fedakarlık yapıyorsun, başkaları senin için yapmıyor olsa da, değil mi? Bu dünyada senden önemli hiçbir şey olmadığını unutma. Sen değmeyecek insanlar için kendinden verdikçe, kendini ve istediklerini ihmal etmiş olursun. Başkalarını ve onların istediklerini de önemse ancak kendinden çok ya da kendini ihmale edecek kadar değil. Onlara ne veriyorsan, kendine iki katı vermelisin.

Madde 6: Olumsuz Düşünceleri Aklından Çıkar!

Söylemesi benim için kolay ancak uygulamanın zor olduğunu biliyorum. Aklına olumsuz bir düşünce geldiği an, ardı arkası kesilmiyor. Ancak onlara dur demeli ve o düşüncelerin yerlerini başka şeylerle doldurmalısın. “İyi düşün, iyi olsun.”

Madde 7: Kendi Sınırlarının Ötesine Geç!

Hepimizin sınırları vardır. Ancak bazı durumlarda bu sınırları aşabiliyor olman gerek. Olduğun yerde, hiçbir değişikliğe açık olmadan mutlu olamazsın. Gerektiği yerde sınırlarını aş ve ötesine geç.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.