Hayatınızda Pişmanlık Olmasaydı Nasıl Olurdu?

Hayatınızın yarın sona ereceğini bilseydiniz ne yaptığınız ya da ne yapmadığınız için pişman olurdunuz hiç düşündünüz mü? Belki söylemek istediklerinizi söylemediğiniz için pişman olurdunuz. Belki gitmek istediğiniz bir yere gidemediğiniz için pişmanlık yaşardınız. Hepimiz hayatımızın belirli bir noktasında çeşitli durumlar için pişmanlık yaşamışızdır. Yaptıklarımız hiçbir zaman yeterli gelmeyecek. Hep arkamızda keşkeler bırakacağız. Daha fazlasını yapmak istediğimizi düşüneceğiz. Ama bazen olmayacak şeyler dilediğinizi hiç düşündünüz mü? Arzuladığımız ve istediğimiz şeylerin bize gelmesini istiyoruz. Bazen sadece istemekle kalan işler nedeniyle gerçeğe dönüştürmek için herhangi bir adım atmıyoruz.

Güzel bir hayat için hepimiz bazı bedeller ödemek zorundayız. Anlamlı bir hayatın olmasını istiyorsan bazı şeylere boyun eğmek ve kabul etmek zorundasın. Katlanmak zorunda kaldığın şeylerle inşa edilen hayatın başarılarınızla ya da başarısızlıklarınızla birlikte şekillendiğini unutmayın. Hayatınıza dönüp baktığınız zaman aslında deneyimlemenize izin verdiğiniz deneyimlerin bir toplamı olduğunu göreceksiniz.

Pişmanlıklarınız Size Ne Anlatıyor?

Sizin pişmanlıklarınız neler? Bu konuda detaylı olarak hiç düşündünüz mü? Hayatta karşınıza çıkan hangi fırsatları tam olarak değerlendiremediniz mesela? Yarın gerçekten son gününüz olsaydı aslında pişmanlık duyacağınız şeylerin bu hayatta kendinize izin vermediğiniz şeylerden oluşacağını göreceksiniz. Belki de kendinize bile söyleyemediğiniz şeylerin pişmanlığını yaşayacaktınız. Pişmanlık duyacağınız şeyler gitmek isteyip de kendinizi sürekli olarak frenlediğiniz yerler olacaktı. Herkesin bu hayatta bir çizgisi vardır. Çoğumuz kendimize çizdiğimiz sınırların dışına çıkmak istemeyiz. Etrafımızdaki insanların ne düşündüğünü, ailemizin bize neler söylediğini ya da toplumun bize dayattırdıklarını düşünerek herhangi bir adım atmaktan kaçınırız. Ama bu doğru değil. Kendi layık olduğunuz hayatı yaşamadığınız ve kendinize bu noktada izin vermediğiniz zaman bir pişmanlık duyacaksınız. Hayatın size verdiği şansları değerlendiremediğiniz her an pişmanlık hanenize bir yenisi daha ekleyeceksiniz.

Pişmanlık çok güçlü bir duydu. Bu duyguyu derinden yaşayan kişilerin büyük bir duygu yoğunluğu yaşadığını ve pişmanlık hakkında hiç iyi şeyler konuşmadıklarını göreceksiniz. Pişmanlık içerisinde yaşamak, pişman olmanız için yeterli bir sebep olabilir.

Bugün kendinize bir söz verin ve daha fazla pişmanlık yaşamamak için harekete geçin. Zamanın asla geri gelmediğini bilerek hareket edin. Yarın geldiği zaman gülümseyerek hatırlayacağınız bir geçmiş bırakabilirsiniz. Bugün yaşamak istedikleriniz neler? Hayatınızda yapmadan ölmek istemediğiniz şeyler mutlaka vardı. Böyle bir durumda kafanızda bulunan planlarınızı harekete geçirmek için yeni planlar yaparak harekete geçebilirsiniz. Sadece planlayarak ve düşünerek hayatınızın istediğiniz şekle girmesini bekleyemezsiniz. Hayatınıza elbette yeni engeller çıkacak. Engelleri aşmak için planlarınız olsun ki hayallerinizi ertelemek zorunda kalmayın Hayatınızın iplerini elinize almanız için tek etken sizsiniz. Sizin hayatınız için sizden başka kimse harekete geçmeyecek. Güzel bir yaşam oluşturmak tamamen size bağlı. Hiç pişman olmadığınız bir yaşam sürdürdüğünüzü düşünsenize! Ne kadar güzel olurdu öyle değil mi? O halde şimdiye kadar yaşadığınız pişmanlıklarınızı geride bırakın. Üzerine yeni pişmanlıklar eklememek için harekete geçin.