Hayatınızdaki Değişimleri Kalıcı Hale Getirmenin Yolları!

Değişim, her birey için zor bir süreçtir. Hem kusursuz bir değişim geçirmek hem de bu değişim süreci içerisinde psikolojik olarak güçlü kalmak istenmektedir. Huzurlu ve mutlu olabilmek adına yapılan değişimlerin tamamı, uzun bir zaman almakta ve bireylerin dirayetli olması gereken hassas noktalar içermektedir. Bu nedenle çoğu değişimin ne başlangıcı vardır ne de bir bitiş zamanı… Yaşanılan değişimlerin başarılı olabilmesi ve hayatın bir parçası haline gelmesi için de özverili olmak gerekir. Doğru ve gerçekçi adımlar atılması bu noktada oldukça önemlidir.

Arzulanan her şey arzuladığınız anda gerçekleşmeyebilir. Bu doğrultuda sabırlı olmak ve arzular, istekler, hayaller ve hedefler gerçekleşene, ulaşılmak istenilen noktaya varana kadar doğru ve planlı bir şekilde ilerlemek gerekir. Bu istenilen noktaya ulaşmanın tek çözüm yoludur. Sabırlı ve planlı olmak haricinde de süreci kolaylaştıracak, dinç ve güçlü kalmanızı sağlayacak bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktaları uygulayarak değişim sürecini daha kolay bir şekilde atlatabilir ve yaşadığınız değişimleri kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

Değişim süreciniz boyunca hoşnut kalmadığınız her noktayı değiştirebileceğinizi unutmamalısınız. Hoşunuza gitmeyen herhangi bir şeyi değiştirebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Kendiniz ya da yaşadıklarınız hakkında herhangi bir değişim yapmak isterseniz veya hedefe ulaşma konusunda daha kısa bir çözüm yolu bulduğunuzu fark eder ve planınızda bir değişim yapmak isterseniz, yapın. Bu durum sizlere endişe vermesin!

Değişim sürecine küçük adımlar ile başlayın. Bir günde 5 kilo vermeniz nasıl mümkün değilse, hayatınızdaki değişimler için zaman tanımalı ve ufak değişimler yaparak bu süreci başlatmalısınız. Örneğin amacınız çok istediğiniz bir köşe takımını almaksa, işe öncelikle mobilyacıları araştırarak başlayın. En uygun fiyata ürün satan satıcıları tespit edin. Alanınızı daraltın. İndirim vakitlerini bekleyin ve en uygun fiyata, en yüksek kaliteyi veren ürünü satın alın.

Günlük yaşantınızla yapacağınız değişimler arasında bir bağ kurun. Bu sayede değişiminiz bir alışkanlık haline gelecektir. Her gün kitap okumak mı istiyorsunuz? Kahve vakitlerinizi, kitap okuma saatlerinizle birleştirmeyi deneyin. Hem kahvenizi için hem de kitabınızı okuyun! Yeni bir alışkanlık kazanmak ve hayatınızdaki bir süreci değiştirmek istiyorsanız, değişimlerinizin hayatınızdaki süreçle bağlantılı olmasına izin verin. bu sayede daha kolay bir şekilde hedeflerinizi oluşturabilirsiniz.

Daima yaptığınız değişimler sonucunda kendinizi iyi hissettirecek ve sizi motive edecek ödülleriniz olsun. Örneğin düzenli olarak spor yapmak istiyor fakat kendinizi motive edecek bir şey bulamıyorsanız, haftanın 3 günü spora giderseniz bir gün boyunca istediğiniz çikolatan 1 adet tüketmek gibi ödüller koyarak hedefinize daha çabuk varmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede ödüle ulaşmak için çabalayacak ve sonunda onu elde ettiğinizde büyük bir haz duyacaksınız. Duymuş olduğunuz bu haz sürekli olarak sizleri motive edecektir. Her hafta kendinize yeni bir ödül koymayı ihmal etmezseniz, 30 günün sonunda istediğiniz bedene sahip olduğunuzu görebilirsiniz.