Hayatınızdaki Kişi Doğru Kişi mi?

Hayatımızda almamız gereken en önemli kararlardan biri de doğru kişiyi seçmektir. Yaşamımız içerisinde bizi değiştiren 3 önemli olay vardır:

  1. Üniversite okumak
  2. Doğru kişi ile evlenmek
  3. Doğru mesleği yapmak

Bu üç madde içerisinde belki de en önemlisi ikinci sırada yer almaktadır. Çünkü doğru kişi ile evlendiğinizde (veya hayatınızı birlikte geçirdiğinizde) yaşamınızda her ne olay ve durum gerçekleşirse gerçekleşsin, arkanızda bir dağ olduğunun ve bu dağın size güç verdiğinin farkında olursunuz. Dağa tırmanmak zor olabilir, zirveye ulaşmak beklediğiniz gibi hissettirmeyebilir. Lakin her şeye rağmen o dağı bulmak ve sizi güçlendirmesi, önemlidir. Kişiliğiniz, karakteriniz ve yaşamınız için önemli bir detaydır.

Kahraman Tazeoğlu Bukre kitabında şöyle der:

“Aldığın karar seni doğru kişiye götürür mü bilemem ama sadece şunu söyleyebilirim sana: Bir insanın doğru insan olup olmadığına karar veremiyorsan, o kişi doğru kişi değildir zaten. Bu yüzden gözlerini seyretmek için değil, bakmak için kullan.”

Eğer yaşamınızdaki kişinin doğru olup olmadığını düşünüyor, karar veremiyor, olumlu yanlarından çok olumsuz yönlerini düşünüyor ve bir ömür boyu nasıl yaşayacağınızı bilmiyorsanız, o kişinin doğru kişi olmadığını anlamanız gerekir.

Doğru Kişi Olduğunda Düşünmenize Gerek Yoktur

Doğru kişi ile beraber olduğunuzda hayatınızdaki bazı şeyler için düşünmenize gerek yoktur. Örneğin bir tatile çıkmak istediğinizde, neresi ya da ne kadar kalacağız gibi sorular sormanıza gerek duymazsınız. Tatile gidersiniz, birlikte vakit geçirirsiniz. Nereye gittiğinizin, ne kadar para harcadığınızın, ne kadar süre birlikte kaldığınızın hiçbir anlamı yoktur. Önemli olan beraber olmak, birlikte vakit geçirmektir.

Sevginin basit ve öz olması gerekir. “Onu seviyor musun?” dediklerinde, düşünmeden “Evet!” diyebilmelisiniz. Düşünüyorsanız, yeterince memnun değilsinizdir, yeterince sevmiyorsunuzdur. Aklınızda halen daha soru işaretleri vardır. Bu soru işaretlerinden kurtulamıyorsanız, bir şeyleri düşünmenin ya tamam ya da devam demenin zamanı gelmiştir. Çünkü hiç kimse, hiç kimsenin hayatından zaman çalabilecek kadar vurdum duymaz olmamalıdır.

Doğru Kişi Sizi Evinizde Gibi Hissettirir

İnandığım noktalardan biri de doğru kişinin ev gibi olmasıdır. Sosyal medya üzerinde oldukça popüler olan ve bir o kadar da doğru bir şeyi yansıtan o sözlere bakalım:

“Doğru insan sevgi ile büyümüş olduğu için kendini belli ediyor. Kestirip atmıyor, gönül alıyor, ayrılmayı değil onarmayı tercih ediyor. Güzel seviyor, sarıp sarmalıyor. Bayağı ev oluyor. Tanıyorsun görünce yani. Zaten evini nerede görürsen gör, tanırsın.”

Evinizin yolunu ararken nerede olduğunu görüyor ve o evin size ait olduğuna inanıyorsanız, evinizi gördüğünüzü anlıyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Doğru kişi, size daima evinizde gibi hissettirecektir. Anne gibi şefkat gösterecek, baba gibi koruyacak ve aile olmanın ne demek olduğunu bilerek hareket edecektir.