Hayatınızdaki Kişinin Doğru İnsan Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

“Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.”

Sevginin gerçekten de bir kısmı emek. Eğer bir ilişkide emek yoksa, sevgi de ceketini alıp çıkıyor menzilimizden. Hele bir de sizin emeklerinizin karşılıksız kalması durumu var. Eğer elinizden geleni yapmanıza rağmen yine de bitiyorsa bir ilişki, bırakın bitsin. Muhtemelen sizin için doğru kişi değildi.

Hayatınızdaki kişinin doğru kişi olup olmadığını anlamanıza yarayacak birkaç soru sormak istiyorum. Bu soruları belki kendinize hiç sormadınız. Belki kendinize dürüst olmayacaksınız. Dünyanın sonu değil hiçbir ilişkinin sonu.

İlişkinizde Kendiniz gibi misiniz?

Sizi özel yapan şeyleri düşünün. Hoşlandığınız ve kendinize hoşunuza giden şeyleri… Hala üzerinizde taşıyor musunuz yoksa çoktan çıkarıp çöpe mi attınız?

Bazen, bazı insanlar hayatımıza çok müdahale ederler ve adına da aşk derler. Özgürlüğümüzü kısıtlarlar hatta bizi biz yapan şeylerden bizi ayırırlar. Bir gün bir suyun yansımasında kendimizi görüp korkarız. Çünkü gördüğümüz kişi bize benzemiyordur. Hayatımıza aldığımız kişiye tabii ki uyum sağlamalıyız. Her iki tarafta kendi istediklerini dile getirmeli ve iki tarafta bu istekleri denemelidir. Belki de bilgisayar oyunları ya da pasta yapmak hoşunuza gidebilir. Ancak sizin kendinize ait düşüncelerinizi, davranışlarınızı değiştirmeye çalışmak doğru değildir. Hatta büyük bir problemdir. Sizi bu özellikleriniz ile tanıyan insanlar sonrasında bu özellikleri sizden bir bir almaya çalışabilir. Çünkü sizi o şekilde sevdi ve başkası da sevebilir diye korkarlar. Saçmalık. Eğer, fikirlerinize, giyim tarzınıza, hareketlerinize müdahale ediyorsa, üzgünüm, bu kişi doğru kişi değil.

Eğer sürekli bu durumu yaşıyorsanız, durumu yaratan siz de olabilirsiniz. Bazen ilişkiler gözümüzü kör edebilir. Sşizin için sevgi ve aşkın tanımı sürekli olarak kendinden vermek olabilir. Kendinizi değil bu düşüncenizi değiştirmeniz gerekir. Çünkü bu düşünce size zarar verir. Kendinizi aramalı ve bulmalısınız. Eğer bulamazsanız, başkasının benliğinde iki beden yaşarsınız.

Sürekli Değerli Olduğunuzu İspat Etmeye mi Çalışıyorsunuz?

Zaten sürekli bir ispat döngüsü içerisindeyiz. Değerli olduğumuzu kendimize, çevremize anlatmaya çalışıyoruz. Yetmezmiş gibi bir de ikili ilişkide bununla uğraşmak gerçekten zor. Fikirleriniz yok sayılıyor olabilir. Hayalleriniz basit ya da saçma bulunuyor olabilir. Kendinizi anlatma fırsatı kolluyor olabilirsiniz. İhtiyaçlarınız önemsizleştiriliyor olabilir. Kendinizi görünmez, duyulmaz, anlaşılmaz hissediyor olabilirsiniz.
Olmamalısınız! Bunlara katlanmak zorunda değilsiniz. Daha önce yaşattığı mutluluklara teşekkür edip yolunuza devam etmelisiniz. Mutsuzluklara da teşekkür edin, çünkü size deneyim yaşattı. Bu deneyim sizin sonraki ilişkilerinizde farkında olmanızı sağlayacak.

Her Yaptığınızın Yanlış Olduğunu mu Söylüyor?

İnsanlar hata yapar ve öğrenirler. Ama karşınızdaki kişi yaptığınız herhangi bir şeyi bile doğru bulmuyorsa, bu işte bir terslik var. Sürekli eleştiri yağmuruna tutulmak psikolojik şiddettir. Buna “Dur!” demeniz ve ondan uzaklaşmanız gerekiyor.

İlişkinizi Yaşıyor musunuz Yoksa Sadece İzliyor musunuz?
İnsanlar alışkanlıklarında kolayca vazgeçemez. Bu da hayatımızda alıştığımız insanları kolaylıkla çıkaramayacağımız anlamına geliyor. Çoğu zaman alışkanlıklar kolay kaçmaktır. Aşk acısı yerine aşka katlanmaktır. Maalesef bazı ilişkilerde bu durum böyle. Bu durumsa alışılagelmiş şeylere devam etmenize neden olur. İlişkinin parçası değil
 görevlisi olursunuz. Onun istediği hediyeleri alırsınız, önem arz eden tarihleri atlamazsınız, sevdiği yemeği yaparsınız.
Ama sadece eylemde kalır. İlişkiden ziyade görevinizdir. Bu ilişki rutine dönmüştür ve sizin varlığınız önemsizleşmiştir. Kendi yaptıklarınızı ve onu izlemekle yetinirsiniz. Bunun adı da ilişki değildir. Hayatınızdaki kişi, doğru kişi değildir.
Eğer bu sorulara doğru yanıtlar verirseniz, uçurumun kenarından uzaklamış olursunuz. Çünkü bir ilişki sizi de mutlu etmelidir. Her ilişkide sorunlar illa ki olur. Önemli olan sorunların da üstesinden gelmektedir. Bu da yalnızca size gerçekten değer veren ve sizi önemeseyen insanlarla gerçekleşir.