Hayatınızı 3 Yöntemle Motive Edin!

Hayat her zaman beklentiler doğrultusunda ilerlemez. Planlarımızdan saptığımız ve kendimizi kaybettiğimiz anlarda tekrar yola girmek ve kendimizi iyi hissetmek için motive olmaya ihtiyacımız var. Yoldan çıktığınızı hissettiğiniz an korkmayın ve panik olmayın. Bu süreçte harekete geçmek adına kendinize iyi gelecek şeyler yapmalısınız. Motivasyon sağlamak için başkalarına ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Bu işi kendiniz yapın!

Öleceğinizi Unutmayın!

Pek çok kişi ölüm meditasyonu dediği zaman bir rahatsızlık hissediyor. Aslında hayatın ne kadar yaşanabilir olduğunu gösteren en iyi meditasyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Yaşam ya da ölüm üzerine çalışma yapılması gereken bir durum. Herkesin bu hayatta sınırlı günleri var. Bu günleri en doğru şekilde değerlendirmek adına harekete geçmeniz için size yardımcı olacak.

Gerçekten son derece korkutucu ve üzücü bir durum olarak algılanmasın rağmen bir süre sonra gerçekten özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Yaşamak için birkaç aylık zamanınız olduğunu bilseydiniz neler yapardınız? Hayatınızdaki tüm zaman kaybettiren ve sizi olumsuz etkileyen durumları ekarte edip sadece iyi hissetmeye ve güzel yaşamaya odaklanırdınız öyle değil mi? Şimdi harekete geçin ve bu hayatta sınırlı zamanınız olduğunu düşünün. Her akşam kendinize bu durumu hatırlatmayı ihmal etmeyin. Ölümün kaçınılmaz bir son olduğunu hatırlayın. Günlerinizin sınırlı olduğunu bilin ve bu süreçte hem hayatınızdaki insanlara hem de kendinize nasıl davranmak istediğinizi yeniden gözden geçirin. Daha iyi, daha pozitif ve daha odaklı bir insan olduğunu göreceksiniz.

Sevdiklerinizi Düşünün!

Hayatınızın iplerini yeniden ele almanız için sizi motive edecek pek çok şey olduğuna eminiz. Mutlu ve huzurlu bir yaşam için kime ihtiyacınız var? Sevdiklerinize değil mi? Önemsediğiniz ve sizin için olmazsa olmaz olarak nitelendirebileceğiniz insanları düşünün. Bu aileniz, çok yakın dostlarınız, sevgiliniz olabilir. Belki de köpeğiniz.. Kalbinizde bir kıpırtı uyandıran her insan sizi motive edecektir. Köşeye sıkıştığınız ya da kendinizi zor durumda bulunduğunuz anlarda sizi mutlu edecek insanları düşünün ve onların kalbinize verdiği sıcaklıkla harekete geçin. Ayağa kalktığınızı göreceksiniz.

Oyunlarla Motive Olabilirsiniz

Ölüm ya da sevdikleriniz üzerine meditasyonlar yapmak size kendinizi kötü hissettirebilir. Ciddi bir süreç olduğu için harekete geçmek konusunda daha yavaş kalabilirsiniz. Hayatı oyun ve eğlenceye dönüştürdüğünüz zaman daha hızlı motive olacaksınız. Keşif ve oyunlarla süreci daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

E postalarınızı kontrol edip cevaplamak size zor geliyor olabilir. Böyle bir durumda süreci oyuna dönüştürün. Mesela 20 dakika içerisinde mümkün olduğundan daha fazla mail gönderebilirsiniz. 20 dakikada kendiniz 10 mail hedefi koyduğunuzu düşünün. Bunu başardığınızda bir sonraki oyuna geçebilirsiniz.

Kendinize faydalı bir iş planı ya da yapılacaklar listesi hazırladığınız zaman daha keyifli bir şekilde adımlar attığınızı göreceksiniz. İş planı sonuna kendiniz için bir ödül koyduğunuzda motive olduğunuz göreceksiniz.