Hayatınızı Deli Dolu Geçirmek İçin 3 Alışkanlık Edinin

Her geçen gün hayatımızdan dakikalar, saatler geçmektedir. Yaşadığımız her anın bir kıymeti vardır ve bizlerin de bu kıymeti bilmesi gerekir. Kendimize bir şeyler katmak, kendimizi geliştirmek, yaşadığımız her anı değerli kılmak ve kıymetini bilmek için kazanabileceğimiz X adet alışkanlık vardır. Bu alışkanlıklar bizlere “Hayatımı daha iyi nasıl yaşarım?” sorusunun cevabını verecektir. Aynı zamanda “Nasıl daha başarılı olurum?” cevabını bulmak isteyen kişiler için de bir cevap oluşturacaktır.

Her geçen gün 86 bin 400 adet saniyeye sahip olduğumuzu düşünürsek, bu saniyelerin kıymetini bilmemizi sağlayacak alışkanlıkların bizlere her gün 86 bin 400 adet saniye kazandıracağını fark etmiş olur muyuz? Kesinlikle oluruz!

1.      Akıllı Cihazlardan Uzaklaş

Her gün akıllı cihazlardan uzaklaşmak için kendine vakit ayır. Örneğin telefonunu her gün 1 saatliğine uçak moduna al ve herkesten uzak dur. Bu zaman içerisinde de verimliliğini arttırabilecek aktiviteler içerisinde bulun. Yürüyüş yap, kitap oku, yeni hobiler edin ya da işinle ilgili çalış. Fakat mutlaka bir aktivitede bulun. Kendine her gün bir saat zaman ayırmak, o bir saatlik zaman dilimi içerisinde kendini geliştirmek demektir. Böylelikle kendini gözlemleme şansını bulacak, kişisel gelişimini görecek ve çevrenle birlikte yaşamını göz önünde bulundurarak farklı alanlara yönelmek için yeni fırsatlar yaratabileceksin.

Zamanla bu saat dilimini arttırabilirsin. Ne kadar çok kendine zaman ayırırsan, o kadar çok düşünmek için fırsatın olur. Bu düşünceler seni iyi ya da kötü etkileyebilir. Nasıl etkilerse etkilesin, sadece düşün. Çünkü düşünmek, zihnini aktif tutmak demektir.

2.      Okumayı Alışkanlık Haline Getir

Okumak, yaşamını deli dolu geçirmeni sağlayacak en önemli alışkanlıklardan biridir. Günümüz, teknoloji zamanıdır ve bu teknolojiden faydalanmak da gerekir. İnternet üzerinden pek çok yazı bulabilir, kendimize yeni bilgiler ve keşfetmek isteyeceğimiz şeyler öğretebiliriz. Bunu bir başkasının yapmasına gerek duymadan, kendi bilgimizi kendimiz elde edebiliriz.

Okumayı alışkanlık haline getirmek sadece kitap okumak demek değildir. Bunu unutmadan hareket etmek, ne kadar yazı varsa okumak gereklidir. Size faydalı olacağını düşündüğünüz her şeyi okumaya başlayarak ve her gün 30 dakika bu aktiviteyi gerçekleştirerek yaşamınıza farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

3.      Kendinizle Eğlenmeyi Öğrenin

Hayatınızda her zaman insanlar olmayacaktır. Gün gelecek tüm arkadaşlarınızı, ailenizi, çocuklarınızı veya diğer sevdiklerinizi yanınızdan kaybedeceksiniz. Kimi zaman uzaklaşmanız gerekecek kimi zaman ölümle karşılaşacaksınız. Bu bilinçte olmak sizlere yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. Bunların başında da insanın kendi kendine yetebilmesi vardır. Kendinize katmanız gereken bir alışkanlık da bu nedenle “kendinizle eğlenmeyi” bilmektir.

Kendinizle eğlenmeyi öğrenmek, egolarınızdan kurtulmak demektir. Ego, kişilik için elbette faydalıdır fakat her şey nasıl ki zararlı ise fazla ego da bünyeye zarar getirir. Başarısızlıklarınız, başarılarınız, yaşamınızdaki pişmanlıklarınız ya da daha fazlası ile yüzleşmek için kendinizle eğlenmeyi, kendinizle kalmayı öğrenin…