Hayatınızı Sevmek İçin Yapabileceğiniz 5 Dakikalık Aktiviteler!

Belli bir monotonluk seviyesine ulaşmak ve her gün aynı aktiviteleri gerçekleştirmek, hayatınızdan soğumanıza ve yaşama isteğinizi kaybetmenize neden olur. Her sabah kalkmak, onca yolu çekip ofise gelmek ya da okula gitmek, toplantılarla, bir yığın ödev ile uğraşmak, bu da yetmezmiş gibi sosyal yaşantınızda karşılaştığınız problemlerle mücadele etmek bir süre sonra tüm isteğinizi öldürebilir.

Kimi zaman da hiçbir neden yokken hayata karşı kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Gerek psikolojik gerek fiziksel olarak meydana gelen bu yorgunluk, zaman içerisinde psikolojik rahatsızlığa dönüşebilir. İşte tam da bu noktada bir “Dur!” deme ve kendinize gelme zamanı! Hayatınızı sevmek için her gün yapabileceğiniz 5 dakikalık aktiviteler sayesinde kaybettiğiniz yaşam umudunu tekrardan bulabilirsiniz…

En Çok Kendinize Sonra Başkalarına Teşekkür Edin

Hayat şartlarınız ne kadar zor olursa olsun, sizi ayakta tutacak şey iki bacağınız ve kendinizdir. Eğer bir alanda başarılı olamıyorsanız, olmak zorunda olmadığınızı hatırlatın ve bu noktaya gelene kadar sabreden, mücadele eden ve çalışan kendinize teşekkür edin. Yaşamınızda en çok teşekkür etmeniz gereken biri varsa, o da sizsiniz! Kendinizi asla ihmal etmeyin. Teşekkür etmenin yanı sıra kendinizi takdir de edin ve ödüllendirin. Bir başkasının size teşekkür etmesini ya da sizi takdir etmesini beklemeyin. Çünkü bu beklentiye girmek ve beklentinizin karşılığını alamamak hem yıpranmanıza hem de bir süre sonra “Nasıl olsa takdir/teşekkür etmiyor. Neden uğraşıyorum ki?” düşüncesine kapılmanıza neden olur. Bu düşünce de zaman içerisinde sizi tüketir.

O halde ilk olarak kendinize, sonrasında da başkalarına teşekkür edin. Kahvaltınızı hazırladığı için annenize, projenizde yardım ettiği için arkadaşınıza, size para gönderdiği için babanıza, kendisini sevdirdiği için evcil hayvanınıza teşekkür edin. Günde 5 dakikalık teşekkür etme aktivitesi gerçekleştirmek, her gün 5 dakika daha huzurlu ve mutlu olmanız demektir.

Kendin İçin Meditasyon Yap

İşe gidin ya da gitmeyin hayatınız sürekli olarak yoğun stres ve baskı ortamında geçer. İş hayatında olan kişiler için bu ortam daha baskındır. Gün içerisinde yaşadığınız stres ve baskı, zaman içerisinde psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara yakalanmanıza neden olabilir. Neden kendinizi harap etmek yerine kötü enerjiyi bedeninizden çıkartmayı denemeyesiniz ki? İşte tam da bu noktada yapmanız gereken şey, kendinize her gün 5 dakika ayırmak ve bu zaman içerisinde de meditasyon yapmak!

Yorgunluğunuzu hafifletmek, daha rahat zihin ve bedene ulaşmak için yapacağınız 5 dakikalık bir meditasyon, bir ayda 150 dakikalık meditasyon yapmak demektir. Bu da zaman içerisinde bedeninizi daha iyi tanımanız anlamına gelir. Daha iyi nefes almak, daha iyi bir oturuşa sahip olmak, daha iyi düşünebilmek için mutlaka meditasyon yapmanız gerekir. Kimi zaman düşüncelerinizi, duygularınızı, planlarınızı kontrol edemeyebilirsiniz. Kontrolü ele almak istiyorsanız, her gün kendinize 5 dakika ayırmayı ihmal etmeyin!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.