Hayatınızın Belirsizliği Üzerine Konuşalım

Hayatınızın nasıl bir yönde gitmesi gerektiğini biliyor musunuz? Neler yapmak istediğinizi, hedeflerinizi ve hayallerinizi belirginleştirmek adına neler yaptınız? Birçoğunuz için hayatının geri kalan kısmının büyük bir belirsizlikten ibaret olduğunu biliyorum. Önemli olan bu belirsizliklerle doğru şekilde başa çıkabilmek. Belirsizlik her zaman korku ve kaygının ortaya çıkmasını sağlayan bir oldu. Bugün ve bundan sonraki dönemde nasıl harekete geçmeniz gerektiğini öğrendiğinizde, kendinize yeni sınırlar ve yollar çizdiğinizde sürecin çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerlediğini göreceksiniz. Belirsizlikte başa çıkabilmek için;

 

Tüm planı hayal edin,

Bir taş oynatmak adına adım atın,

Ortaya çıkan belirsizliklerle dans etmeyi öğrenin,

Arkanızda iz bırakmayın

 

Belirsizliklerle Mücadelede Nasıl Davranmalısınız?

Hayatınızda hakim olan belirsizliklere bir bakın. Yeni kararlar almış ve sürece yeni başlamış olabilirsiniz. Tüm hayatınızı planladığınız büyük tahtayı düşünün. Pek çoğumuz resmin bütününe bakmak yerine sadece ana odaklanıyor. Bu durum gelecekteki sorunların büyümesine zemin hazırlıyor.

Hayatınızı nasıl sürdürmek istiyorsunuz? Öncelikleriniz neler? İnsanlara nasıl bir katkınız var? Hayallerinizi yaşama imkanı bulabiliyor musunuz? Tüm bu sorulara yanıt vermek için kendinizi zorlamayın. En azından bunu ilk etapta yapmayın. Sadece hayatınızı anlamlandırmak için kendinize bazı sorular sorun ve ardından hayatınızı bu yönde ilerletmek için büyük resme bakmayı ihmal etmeyin.

Tüm planlarınız ve hayatınızı daha belirgin bir yola sokmak için kendinize birkaç adım belirleyin. Hayatınızı birden kusursuz bir hale getiremezsiniz. Bunun için hamleleriniz olmalı. Hayatı bir satranç gibi düşündüğünüzde, hedeflerinize giden yolda bazı taşları hareket ettirmelisiniz. Harekete geçmek belirsizlikten kurtulmanın ilk ve en önemli adımıdır. Yerinizde saydığınız her an, belirsizlikle mücadele etmeye ancak sonuç alamamaya devam edeceksiniz. Bu sebeple bir adım atın ve gerisiniz yaşama bırakın…

Belki de en büyük probleminiz hangi adımı atacağınızı bilememenizden kaynaklanıyordur. Bu yüzden adım atmaktan ve harekete geçmekten kaçıyor olabilirsiniz. Bu olağan bir durum, sakın korkmayın. Sezgilerinize güvenmeyi öğrenmelisiniz. Hangisini seçeceğinizi bilemediğiniz anlarda kalbinizin sesiniz dinleyin. Bu hayatta belirsizlikle mücadele etmenin bir yolu da cesaretli davranmaktır. Her zaman sistemli ya da mantıklı davranmak işe yaramaz. Bazı maceralara atılmak için gözü kara davranmalısınız.

Hayatınıza bir bütün olarak baktınız, harekete geçmek için bir adım attınız ve karşınıza çıkan belirsizliklere karşı cesur davrandınız. Sonra ne yapacaksınız? Oyunun içine atlamanın zamanı geldi. Bu süreci başka işiniz yokmuş gibi yöneteceksiniz. Tamamen görevde olduğunuzu hissettireceksiniz. Sanki etrafınıza kimse yokmuş ve başka işiniz yokmuş gibi hareket ettiğinizde işlerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamaya başladığınızı göreceksiniz. Hayatınızdaki belirsizlikle sadece siz mücadele edebilirsiniz. Ne yapacağınıza karar verirken tablonun bütününe bakmayı unutmayın. Dikkatli baktığınızda hayatınızda doğru kararlar vermeye başlayabilirsiniz. Bir süre sonra ne yapmak istediğinizi bulacaksınız. Unutmayın, bir ömür boyu belirsizliklerle mücadele edemezsiniz ve böyle bir yaşamla geride güzel izler bırakamazsınız.