Hayatınızın Her Noktasında Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Uzman Tavsiyesi

  • Her zaman için öğrenci kalın. Bir insanın kendine yapacağı en büyük kötülük, kendi alanında ve yan alanlarında her şeyi bildiğini düşünmesi olacaktır. Başarılı olmak için egonuzu daima bir kenarda bırakmalı ve kendinizi sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye odaklamalısınız. Bir öğrenci gibi her bilgiyi beyninizin içerisine aktarmalısınız.
  • Olumsuz geri bildirimlere odaklanmalısınız. Yaptığınız iş ne olursa olsun alacağınız geri bildirimlere dikkat etmelisiniz. Özellikle hakkınızdaki olumsuz geri bildirimlere kulak vermelisiniz. Çünkü övgülerden daha çok gerçekleri bilmek sizi bir adım ileriye taşır.

  • Artılarınızı, eksilerinizi ve geriye kalan eşitliğinizi bulmalısınız. Hayatınızda bir şeyleri iyileştirmenin en iyi yolu, artılarınızı ve eksilerinizi bilip, sonucu pozitif çıkartmaktır. Bu sayede daha fazla tecrübe sahibi olur ve çevrenizdeki insanlarla daha başarılı iletişimler kurarsınız.
  • Her zaman için adımlarınızı küçük atmalısınız. NBA koçluğu yapan Pat Riley bir insanın mükemmel olabilmesi için şunları söylemektedir: “Mükemmellik her zaman daha iyisini yapmak için çaba sarf etmenin kademeli sonucudur.”

  • Çok konuşmak yerine çok çalışmayı tercih etmelisiniz.  Başarının tek sırrı çok çalışmaktır. Çalıştığınız şeyi bile anlatmaya fırsatınız olmamalısınız. Kendinizde bir özgüven oluşturmak ve yaptığınız alanda başarılı olmak istiyorsanız çok çalışmalı, hep çalışmalısınız.
  • Hangi alanda ne iş yaptığınız fark etmez, tepeye çıkmak istiyorsanız, en dibi görmelisiniz. Dipten yükselmek, kariyer yaşamınızdaki en iyi öğrenci ve zamanı gelince de öğretici olmanızı sağlar.

  • Yaptığınız işe konsantre olmalısınız. Odağınız daima yapacağınız işte olmalıdır. Sürekli olarak araştırma yapmalı, kendinizi geliştirme yolları bulmalısınız. İş ya da duygusal yaşamınızda yaşadığınız problemler, gerçekleştirmek istediğiniz görev ya da sorumluluğu yerine getirirken ilgi odağınızın dışında kalmalıdır. Çevrenizde, dikkatinizi dağıtacak her türlü unsuru dışarıda bırakmalısınız.
  • Soru sormayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Nerede olursanız ve nerede çalışırsanız çalışın, doğru zamanda ve doğru kişiye soracağınız sorular bilginizi ikiye katlar. Çoğu zaman hayatınızda yeni bir ilham kaynağı bulmanızı ve deneyim elde etmenize yardımcı olur. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde en başarılı danışmanlardan biri olan Peter Drucker bu konuda, “Bir danışman olarak en büyük gücüm bilgisiz kalmak ve birkaç soru sormak. Sadece soru sorabilirim. Cevaplar senin olmalı.” demektedir.

  • Hedeflerinizi ve sürecinizi daima kontrol altında tutmalısınız. Zaman yönetiminde başarılı olursanız, bir bütün oluşturmak isterken küçük parçaları da görebilirsiniz. Spor koçluğu yapan Nick Saban bu durumu şu cümleleriyle özetlemektedir, “Şampiyonluğa ya da oynadığınız oyunu kazanmaya odaklanmayın. Önünüzdeki en küçük göreve odaklanın ve o görevde mükemmel olun. Her şey parça parça.”
  • Komedyenlik yapan Jerry Seinfeld tarafından keşfedilen “Zinciri kırma” yöntemini uygulayın. Eğer bunu alışkanlık haline getirirseniz, bir yıl içerisindeki her günde yapacağınız yeni hedefler keşfedersiniz. 365 adet halka oluşturup, her güne bir görev verir ve zinciri kırarsanız, bir yılın sonunda hayatınızı çok farklı bir noktaya taşıyabilirsiniz.