Hayatlarını Dürüstlük Üzerine Kuran Kişilerin 6 Özelliği

Dürüstlük hayatımızın her noktasında önemlidir. İnsanlara erdemli, doğru ve saygınlık sahibi olmayı öğretir. Günümüz insanlarının büyük bir çoğunluğu dürüst olduklarından yana gem vursalar da pek çok kişi bunu yapmamaktadır.

Hayatlarında yalnızca doğruyu isteyen ve dürüstlük üzerine yaşamlarını inşa eden kişilerin bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Bunların başında dışarıdan zayıf biri gibi görünmeleri vardır. Pek çok kişi bu insanları zayıf olarak görmekte ve dürüst olarak hayatlarında hiçbir şey kazanamayacaklarını savunmaktadır. Oysa bu durum onlar için önemli değildir ve kaybetseler bile kazandıklarını düşünmektedirler. Hayatlarından eksilen herhangi bir şey olmadıklarını hissetmektedirler. Peki bu insanların diğer özellikleri nelerdir?

1.      Kendileri Gibi Olurlar

Dürüstlük üzerine hayatını inşa eden bir insan, asla bir başkası gibi davranmaz. Daima kendisi gibi olur. Düşüncelerinin her zaman arkasında durur. Mükemmel olmak zorunda olmadığının farkındadır. Kendisi için en mükemmel olan hayatı seçer. Bu nedenle doğruyu yapmaktan, kendisini hataları ve iyilikleri ile kabullenmekten vazgeçmezler. Kendilerini oldukları gibi kabul etmeleri, kendilerine özgün bir tarz sahibi olmalarını da sağlar. Sorumluluk duyar ve mutluluklarına engel olacak şeyleri hayatlarından çıkarırlar.

2.      Zaman Onlar İçin Çok Değerlidir

Hayatlarında en çok önem verdikleri şey zamandır. Asla bir başkasının zamanını çalmak istemezler. Nitekim kendi zamanlarının da çalınmasından hoşlanmazlar. Dolayısıyla empati yetenekleri çok güçlüdür. Bir başkası için ellerinden gelebileceklerinin en iyisini yapmaya odaklı bir şekilde yaşarlar. Emeğe ve insanlığa yönelik saygıları oldukça fazladır.

3.      Dürüstlük Onları Alçakgönüllü Yapar

Dürüst insanların ortak noktası, alçakgönüllü olmalarıdır. Hata yaptıklarında sinirlenmez ve direkt olarak hatalarını kabul ederler. İnkar ya da isyan etmezler. Olgun bir şekilde tutum göstererek hatalarından ötürü pişman olduklarını ya da pişmanlık duymadıklarını, iyi ki bu hatayı yapmış olduklarını dile getirirler. Çünkü onlar kendilerini hata yapsalar da severler.

4.      Özür Dilemekten Gocunmazlar

Bu insanlar asla özür dilemekten kaçmazlar. Özür dilemenin bir zayıflık olduğunu düşünmezler. İstemeden de olsa birini kırdıklarında, hatalarını telafi etmek için uğraşırlar. Bir tek karşılarındaki insanlardan değil, kendilerinden de özür dilerler. Çünkü bilirler ki yapacakları en büyük yanlış her zaman için kendilerinedir.

5.      Dürüstlük Onları Ciddi Yapar

Herhangi bir espri ya da şakaya karşı ciddi bir tutum sergileyebilirler. Bunun nedeni o anın bir şaka olacağını düşünememeleridir. Çevrelerindeki insanlara çok çabuk bir şekilde güvenirler ve dürüstlükleri onları bu alanda ciddi yapar. Belki sizin kahkahalar dolusu güldüğünüz esprilere onlar sadece bir bakış atabilir.

6.      Her Zaman Saygılı Olurlar

Farklı din, dil, ırk, cinsiyet, kültür, yaş ya da ülke sahibi olan kişilere karşı saygılı olurlar. Farklı duygu ve düşüncelere karşı da saygılarını asla bozmazlar. Kavga etmezler. Tartışmaya daima açık olurlar ama düşüncelerini empoze etmek gibi bir amaçları yoktur. Saygı çerçevesinde her şeyi sizinle konuşabilirler. Onlar için önemli olan aynı fikirde olmak değil, ikili diyalog halinde bulunabilmektir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.