Hayatta İlerlemek İçin Yaratıcılığınızı Kullanın!

Hayatta hepimizin küçük ya da büyük bazı amaçları var. Bazen yapmak istediklerimiz konusunda kendimizi kapana sıkışmış hissedebiliriz. Kendimizi yetersiz gördüğümüz zamanlar olabilir. Belki de karşımıza çıkan fırsatları tam olarak anlayamamışızdır. Genellikle hedeflerimize giden yol tamamen açık olmaz. Hedefe ulaşabilmek için önümüze çıkan engelleri aşmalıyız ki böylece sonunda kendimizi başarılı olarak hissedebilelim. Karşımıza çıkan ve bizi yavaşlatan engellerle başa çıkarken kullanmaktan çekindiğimiz bir özelliğimiz var; Yaratıcılık…

Yaratıcılık Nedir?

Yaratıcılık denildiği zaman herkes bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünüyor. Ancak aslında yaratıcılık herkesin içinde olan bir durum. Sadece bazılarımız bunu açığa çıkarmak konusunda daha başarılıyız. Pek çoğumuz ise bu becerinin köreltilerek ihmal edilmesini sağlıyorlar.

Yaratıcılığı tanımlamak gerekirse, olayları ve durumları başkalarının göremeyeceği şekilde görmek ve buna göre yeni çözümler yaratabilmektir. Parlak fikirler, gerçekleştirilen yeni icatlar ve daha nicesi.. Hepsi bir ilham sonucunda oluşturulmuş fikirlerden geliyor. Yaratıcılık, yeni anlamlar ve değerler elde etmek için olayları birbirleriyle bağlama sonucunda meydana gelir. Biraz yaşayan örneklerden bahsedelim. Aslında sosyal medya kavramı çok uzun zamandır hayatımızda var. Yani bu kavram hayatımıza Mark Zuckerburg ile girmiş değil. Ancak sosyal medya denildiği zaman bizim aklımıza bu isim geliyor. Çünkü sosyal medya kavramına yeni bir anlam katarak çok daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağladı. Bu noktada başarıyı yakaladı. Bu yaratıcılığın en güzel örneklerinden birisidir.

Karşımıza Çıkan Engeller Birer Fırsat!

Yaratıcılığı kullanmak için ilahi bir gücün bizi harekete geçirmesini beklemek doğru değil. Sınırlamaları hayatınız içerisinde bir fırsat olarak görebilirsiniz. Karşınıza çıkan engeller sizi harekete geçirebilir. Böylece olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz. Zor anlarınızda umutsuzluk içerisinde yerinizde saymak yerine nasıl çözüm odaklı hareket edebileceğinizi düşünürseniz bir süre sonra hayal gücünüzün sınırlarına siz bile inanamayacaksınız. Böylece yeni fikirler, yeni bakış açısı ve daha nice yaratıcı düşünce etrafınızı saracak.

Başarı İçin Yaratıcılık Bir Anahtardır

Karşınıza çıkan sorunlar ve engeller karşısında, yaratıcılığınızı kullanarak sınırı aşmak istediğiniz zaman, hayal dahi edemediğiniz fırsatların karşınıza çıktığını ve yeni kapıların açıldığını göreceksiniz. Karşınıza çıkan sorunlarla mücadele etme şekliniz sonucu etkileyecektir.

Sorunlar karşısında umutsuzluğa kapılmak, elinizdeki fırsatları kaybetmenize neden olabilir. Ancak olumlu bir ruh hali ve tutum, zihinsel durumunuzu ve fiziksel sisteminizi olumlu şekilde etkileyeceği için bu durumun düşünce sistemlerinize etki edeceğini de göreceksiniz. Kendinizi küçümsemeyin. Yaratıcılık herkeste olan bir yetenektir. Sadece sizin bu yeteneğinizi ortaya çıkarmak için daha fazla uğraş göstermeniz gerekebilir. Pes etmeyin! Durumlar karşısında nasıl hareket edebileceğinizi düşünerek, alternatif çözümler üzerinde düşünün. Bir süre sonra yaratıcılığı, hayatınızın her alanında kullandığınızı göreceksiniz. Böylece başarıya açılan kapının anahtarını elinizde tuttuğunuzu anlayacaksınız. Bundan sonraki süreçte elde edebileceğiniz başarıların tesadüf olmadığını göreceksiniz.