“Hayır” Demek Yerine “Şimdi Değil” De!

İş hayatında öğrenilmesi gerekenlerden biri de mutlaka “Hayır” demektir. Lakin başarılı bir girişimci ya da yönetici olmak istiyorsanız, “Hayır” demek yerine “Şimdi değil” demeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bazı fırsatlar şimdi geçerli olmasa da gelecek dönemler içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz alanlar olabilir. Reddetmek yerine değerlendirme sürecine bırakmak, en doğrusu olacaktır.

Takas Yapmayı Öğrenin

İster kadın yönetici olun ister erkek yönetici, iş hayatında “takas” yapabilmeyi öğrenmelisiniz. Bu takas yöntemini kullanmak maddi ve manevi anlamda da olabilmektedir. Neyi, ne ile takas etmeniz gerektiğini iyi kavramalısınız. Bir nevi “çıkar ilişkisi” kurmayı öğrenmelisiniz.

İş yaşamında deneyim elde etmek önemlidir. Karşılığında deneyim elde edeceğiniz her şey ile takas sağlayabilirsiniz. Bu takas karşılığında kimsede olmayan bir beceri elde edebilir ya da sahip olduğunuz bir beceriyi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Örneğin, kodlama dilini öğretmek için Fransızca bilmeniz gerekiyorsa, Fransız bir yazılım uzmanı ile arkadaşlık kurmanız iki becerinizin birden gelişmesini sağlayacaktır. Yazılım/kodlama dili öğretirken bir yandan Fransızca bilginizi geliştirmek, hem daha fazla karlı çıkmanızı hem de iki becerinizi de aktif bir şekilde kullanarak ekstra deneyim kazanmanıza etki edecektir.

Lakin bu alanda dikkat etmeniz gereken nokta, hangi alanı sevdiğiniz olmalıdır. İş hayatında neyi sevip neyi sevmediğinizi bilmelisiniz. Kendinizi A’dan Z’ye tanımalısınız. Kendinizi tanımadan takas yapmaya kalkarsanız, halk arasındaki deyim ile bir çuval inciri berbat etmiş olursunuz. Sevmediğiniz bir alanda kendinizi geliştirmeye yönelmek, diğer becerilerinizin de körelmesine yol açabilir. Bu nedenle tamamen sizin hobilerinize ve ilgi alanlarınıza yönelik deneyimler kazanabileceğiniz alanları keşfetmelisiniz. Yazmayı seviyorsanız, editörlük deneyimi elde edebilirsiniz. Yemek yapmayı seviyorsanız, aşçılık kursuna gidebilirsiniz. Mutlaka keyif aldığınız bir şey olmalıdır ki hafızanızda yer etmesi ve kalıcı olması gerekir.

Adımlarınızı Küçültün

Çalışma hayatında başarısız olan pek çok kişinin sorunu, büyük adımlar atmaktır. Herkes bir anda büyük başarı elde etmek ister lakin bu hemen olacak bir şey değildir. Dolayısıyla adımlarınızı, yani hedeflerinizi, küçültmeniz gerekir. Büyük bir adım attığınız zaman başarısız olma ve bu başarısızlık sonucunda hüsrana uğrama oranınız daha yüksektir. Fakat küçük adımların daima telafisi olabilir.

Büyük adım atmadan önce küçük hedeflerinizi gerçekleştirmek de bir ipucu olacaktır. Örneğin bir işletme sahibiyseniz, tam anlamıyla operasyonel olmadan başka bir şirketle anlaşma yapmak istediğinizde, teklifiniz büyük ihtimalle reddedilecektir. Lakin tam anlamıyla operasyonel olduktan sonra teklif vermeyi düşündüğünüz şirketten daha iyi bir şirketle bile anlaşma sağlama oranınız da artacaktır.

Doğru zamanı, doğru mekanı, doğru insanı beklemek gerektiğini öğrenmelisiniz. Birileriyle tanışma fikrine beyniniz “hayır” diyorsa, bu fikri “şimdi değil” ile değiştirmeyi öğrenin. Uzun zamandır beklediğiniz anlaşma için hala daha uygun değilseniz “şimdi değil” deyin. Hedefleriniz için önünüze süreç koymanız, azminizi, hırsınızı ve verimliliğinizi de arttırmanızı sağlayacaktır.