Hedeflere Ulaşmak İçin Yapılmaması Gereken 7 Şey

Hayatımızın her döneminde kendine göre hedefleri oluyor. Kendimize özgü olan bu hedefler zaman kavramı ile değişmekte ve şekillenmektedir. Değişmeyen tek bir gerçek vardır ki bu hedeflere ulaşmamız için yapmamız ve yapmamamız gereken ortak şeyler…

Sosyal İnsan sitemizde hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenler üzerine oldukça fazla içerik paylaştık. Bu konular ile birlikte tüm kişisel gelişim konularına bu linkten ulaşabilir ve aklınızdaki sorulara cevapları bularak çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Şimdi bugünkü konumuza dönelim ve hedeflere ulaşmak için neler yapmamızın gerektiğini hep birlikte gözden geçirelim.

Sağlığınızdan Ödün Vermeyin

Hedefleriniz siz sağ ve sağlıklı olduğunuz müddetçe vardır. Bu sebeple sağlığımızı en ön planda tutmamız gerekmektedir. Hedeflere ulaşmak için yapmamız gerekenlerin başında sağlığımızı asla ikinci plana atmamak var. Bu konuda da dikkat etmemiz gereken üç madde ortaya çıkıyor.

  1. Yeterli ve kaliteli uykudan taviz vermemek.
  2. Yediklerimize, içtiklerimize kısaca tükettiklerimize dikkat ederek sağlıklı bir diyeti hayatımıza dahil etmek.
  3. Hayattaki varlığımızın kanıtı olan hareketi elden bırakmamak. Yani fırsat buldukça fiziksel aktiviteleri sürdürmek.

Yukarıdaki üç temel konuya dikkat ederek önce kendi sağlığımızı kontrol altına tutmalıyız. Ardından hedeflerimizi kontrol altında tutmak ve hedeflere ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Düşüncelerinizi Kısa Vadeli Olarak Kısıtlamayın

Hedefleriniz düşünceleriniz ile birlikte şekil bulur ve yol alır. Bu sebeple büyük hedeflere ulaşmak için uzun vadeli düşünmeyi sürdürmelisiniz. Kısa vadeli planlarınızın içerisine normalinden fazla zaman ayırırsanız uzun vadeli planları görmekte zorlanırsınız. Özetlersek; düşüncelerinizin sadece kısa vadeli olarak ve sınırlı bir şekilde kalmasına izin vermeyin.

Başarısızlık Korkusu Önünüzü Tıkamasın

Hayatta bazen büyük oynamak gerekir. Hatta kimi zaman bazı risklerin de alınması gerekir. Önünüzde büyük bir fırsat varken tam da hayallerinizi gerçekleştirmek üzereyken başarısızlık korkunuz buna engel olabilir. Planlarınızı sağlam yaptıktan sonra ve neyi istediğinizden de eminseniz hayatta yeri geldiğinde büyük oyunların içerisine korkusuzca dalmasını bilin.

Mazeretleriniz Hedeflerinize Giden Yolları Tıkamasın

Hedeflere ulaşmak için yapılmaması gereken listemizden biri de mazeretlere kulak vermek!

Mazeret üretmek kolaydı ve insan isterse çok seri bir şekilde onlarca mazereti anında ortaya koyabilir. Ama bu mazeretlerin kime ne yararı var? Tam tersi sizin hedeflerine giden yollarınızı teker teker tıkamak gibi bir zararı var.

Hayat oyununuzda elinize düşen kartlar ne olursa olsun, o kartlar ile oyunu kazanıp kazanmamak her zaman sizin elinizdedir. Unutmayın ki kartların kötü gelmesi bile bir mazeret değildir.

Hedefleriniz Sabit Fikirlerinizin Kurbanı Olmasın

Hayatta en çok yaptığımız hatalarımızdan bir tanesi de ön yargılarımız ile sabit fikirler edinmek. Kafamızda kendi kendimize sabit fikirler oluşturuyoruz ve yine kendi oluşturduğumuz anlamsız sabit fikirlerimiz ile yine kendi hayallerimizden vazgeçiyoruz. Elbette ki bunu bilinçli olarak yapmıyoruz. Ama ortaya çıkan tablo hedeflere ulaşmak için geçmemiz gereken o yolu yine kendimizin oluşturduğu sabit fikirler tıkıyor.

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmaktan Vazgeçin

Hayatta kontrol altında tutabileceğiniz şeylerin olduğu gibi sizin iradeniz dışında oluşan ve süren bazı şeyler de vardır. Bu ikisinin arasındaki ince çizgiyi görmek ve olayları doğru açıdan analiz edebilmek son derece önemlidir. Sizin kontrolünüzün dışında olan şeylere gereğinden fazla enerji sarf ederek hedeflere ulaşmak için ihtiyacınız olan enerjiyi kaybetmeyin.

Hedeflerinizi Engelleyen Şeylere Evet Demekten Vazgeçin

Çok ince ve hassas bir yapıya sahip olabilirsiniz. Çevrenizdeki kimseyi incitmek de istemiyor olabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun her şeye evet deme mecburiyetinde değilsiniz. Hele ki hedeflere ulaşmak için yaptığınız bir plan varsa bu hedeflerinize ulaşmanıza engel olan bir konu mevzu bahis ise… Asla!