Hem Yalnız Hem de Mutlu Olabilir miyiz?

Sosyal medyanın popüler bir hale gelmesi, evlilik sitelerinin ortaya çıkması ve insanların artık hayat arkadaşlarını internet uygulamaları üzerinden araması nedeniyle aşk, oldukça basit bir hale geldi. Aşkı yaşamanın biriyle beraber olmak anlamını taşıdığı günümüzde, bir çoğumuz da yalnız kalmayı tercih etmeye başladı. Öyle ki yalnızlığın belli bir mutluluk getirdiğine inanan Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi Doktoru Bella DePaulo, insanların hem bekar hem de mutlu olabileceğini savunmakta.

Dr. Bella DePaulo, hayatlarında yalnız kalmayı tercih eden kişilerin evli olan kişilere göre (ki bu kişiler aynı yaşta ele alınmakta) daha anlamlı bir hayat yaşama çabasında olduğunu ve daha anlamlı işler ortaya koyduğunu kanıtladı. Aynı yaştaki bekar ve evli kişilerin hayatlarına daha fazla değer yüklediğini ifade eden DePaulo, bu kişilerin arkadaşları, aileleri ve çevreleri ile daha mutlu ilişkilere eğilim gösterdiğini ifade eden araştırmasına yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

DePaulo sunumu içerisinde şöyle bir cümle kullandı, “İnsanlar evlendikleri zaman daha yalıtılmış bir hale geliyorlar.”. Her ne kadar pek çok kişi buna karşı çıksa da Doktor, bekar kadınların ve erkeklerin daha üretken bir yaşam tarzı benimsediğini açıkladı. Bu yaşam tarzı sayesinde psikolojik gelişime ve büyümeye odaklandıklarını da belirtti.

Yalnız Kalma Endişesi İnsanları Gerekenden Fazla Meşgul Ediyor

Sunumu içerisinde insanların büyük bir çoğunluğunun yalnız kalma endişesi içerisinde olduğunu dile getiren Dr. Bella DePaulo, bu durumun insan zihnini gerekenden daha fazla meşgul ettiğini belirtti. Yalnızlığın faydalarının yok edildiği bu kavrama yönelik Doktor şu ifadelere yer verdi:

“Artık bekâr insanların ve bekâr yaşam tarzının gerçek bir portresini çizmenin zamanı geldi. Öyle ki bu porte, bekâr bireylerin gerçek kuvvetlerini, dirençlerini ve bu hayatları bu kadar anlamlı yapan şeyleri de içermeli.”

Araştırmasında bugüne dek 814 çalışma meydana getirdiğini ve bireyler içerisinde özellikle bekar insanları değerlendirdiğini belirten Dr. DePaulo, bekar insanların yaşam kalitelerinin evli insanlara göre daha iyi olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre Dr. DePaulo şöyle dedi:

“Mesela hayatları boyunca bekar kalan bireyleri evlilerle karşılaştıran bir çalışmada, bekârların daha yüksek bir öz-adanmışlık durumunda oldukları ve ‘bir birey olarak sürekli büyüme ve gelişme duygusuna’ sahip oldukları bulunmuştur”

Müzmin Bekarlar Daha Az Olumsuz Duygular Yaşıyor

Araştırmaları içerisinde olumsuz duygulara yönelik eğilimi de ortaya koyan Dr. DePaulo, müzmin bekarların olumsuz duygulara yönelik eğiliminin, evli erkek ve kadınlara nazaran daha az olduğunu gösterdi.

“İyi bir yaşamın tek bir formülü yok. Önemli olan, herkesin ne yaptığı ya da insanların bizim ne yapmamız gerektiğine ilişkin düşünceleri değil. Asıl önemli olan, kendimiz olmamıza izin veren ve bizim için en iyi hayatı yaşamamıza yardımcı olacak kişi ve mekânları bulup bulamadığımızdır.” diyen DePaulo, böylelikle insanların hem yalnız hem de mutlu olabileceğini bilimsel veriler üzerinden kanıtlamış oldu.