Her Başarı ile Mutluluk Neden Gelmez?

İnsanlar genellikle başarı ile mutluluk kavramlarının bir arada geldiğini, başarılı oldukları takdirde mutlu olacaklarını da düşünür. En büyük başarıların ardından mutluluğun yaşanacağı düşüncesi ne kadar doğrudur sizce? İnsan elde ettiği her başarı ile mutlu olabilir mi?

Harvard Üniversitesi Profesörü ve Psikolog olan Shawn Achor, “Mutluluğun Avantajı” adlı kitabında (ki kitap çok satanlar listesine girmiştir), toplum içerisinde başarıya yönelik söylemlerin bilimsel olarak ne kadar yanlış olduğunu ele almıştır.

Profesör Achor ve ekibi, mutluluk ile başarı üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda ilginç veriler kaydetmiştir. İnsanların mutluyken zekasının, yaratıcılığının ve kariyer yaşamındaki başarısının arttığı gözlemlendi. Fakat aynı durum tam tersi için geçerli değildi. İnsanlar başarılıyken mutlu olamıyordu. Peki neden?

Başarı ile Mutluluk Kendi Yolunu Çizerken Önemlidir

Yaşamımız içerisinde bir şeyleri anlayabilmek, anladıklarımız ve edindiğimiz dersler sonucunda deneyimlerimiz ile hareket etmek için mutlaka başarısızlığa da ihtiyacımız vardır. Tüm başarılar, başarısızlıklar, mutluluklar ve hüzünler, kendi yolumuzu çizerken önemlidir.

Profesör Achor kitabında şöyle der:

“Nesillerce mutluluğun başarıya bağlı olduğuna inandırıldık. Yeterince çalışırsak başarılı olacağımıza ve sadece başarılı olursak mutlu olacağımıza inanıyorduk. Oysa bunun tam tersi doğru.

Bu inancımı sorgulamaya başladığımda dibi görmüştüm. Bir çıkış yolu arıyordum. Bulduğum şey ise beni şaşırttı ve düşüncelerimi değiştirmemi sağladı. Mutluluk başarının ardından hissettiğiniz bir şey değildi. Bilim de zaten mutluluğun başarıyı getirdiğini kanıtlamıştı. Bunu fark ettiğimde şu andaki mutluluğuma odaklanmaya başladım. Şükrettiğim şeyleri not alıyordum. Meditasyon yapıyor ve kendimle ilgileniyordum. Bunun sayesinde zorlu zamanlarda da mutlu olabileceğimi öğrendim.

Mutluluk iş, sağlık, arkadaşlık, sosyallik, yaratıcılık ve enerji gibi her alanda başarıyı getiriyor. Mahatma Gandhi tüm hayatı boyunca insanlarını özgürleştirmek için çalıştı. Bu kolay bir süreç değildi ve yıllarını aldı. Tüm bu zorluklara rağmen mutluydu. Otobiyografisinde amacına ulaşamasa bile mutlu olacağını yazmıştı. Karamsar olmak için çok sebebi vardı. O her şeye rağmen pozitifliğini korudu ve başardı.

Mutluluk yolun sonunda sizi bekleyen bir şey değildir, yolculuğun ta kendisidir. Başarılı olmayı isteyebilir ve bunun için çok çalışabilirsiniz. Sadece bunun mutluluğu da beraberinde getireceği yanılgısına kapılmayın. Şu ana odaklanın. Olduğunuz yerle ve kendinizle gurur duyun.”

Mutlu Olmak İçin Anda Kalın

Hayatınızda mutlaka hedefleriniz olmalıdır. Fakat sürekli geleceği ya da geçmişi düşünmek, mutlu olmak için birer engeldir. Mutluluk ve başarı bir nebze doğru orantılı olabilir. Lakin her elde ettiğiniz başarı sonucunda mutlu olmanız imkansızdır. İş yerinde ayın en çok çalışanı olmanız, o gün annenizin vefatının ilk yıldönümüne üzülmenizi engelleyebilir mi örneğin?

Çocuğunuzun evde hasta bir şekilde yatıyor olması, maaşınıza gelen zam haberine yeterince sevinmenizi sağlayabilir mi? Bu ve buna benzer pek çok örnek görebiliriz. Önemli olan “anda” kalmak. Eğer orada kalabilirsek, hepimiz dünyanın en mutlu insanları oluruz. Gelecek kaygısı duymadan, geçmişin pişmanlığını taşımadan…

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.