Her Gün Yaşadığımız Duygusal Durum: Ennui

Ennui (on-we olarak okunur) Fransızca kökenlidir ve İngilizce’ye geçmiş kelimelerden biridir. Tam anlamı ile “can sıkıntısı” demektir. Fakat Türkçe karşılığı ile anlamı farklıdır. İç ya da can sıkıntısından daha derin bir anlam taşımaktadır. Aslında hepimiz bu duygusal durumu yaşıyor fakat farkında olamıyoruz. Her ne kadar anlamını bilmesek de hissediyor ve hissetmeye de devam ediyoruz.

Henüz 17. yüzyıldayken Romalıların nefret ettikleri şeyleri tanımlamak amacıyla kullandıkları bu kelime, zamanla günümüzdeki halini almıştır. Anlam bakımından kelimeye yaklaşıldığında can sıkıntısının daha derin yaşandığını gösterir. Zor olan bir duygu tanımlanmak istendiğinde “ennui” denir. Geçici bir anlamı ifade etmez. Kişinin hayatından tatmin olamadığını gösterir.

Ennui Ne Hissettirir?

Eğer bu anlamı hissediyorsanız, hayat ile olan bağınızda bir sorun var demektir. Sürekli olarak kendinizi hoşnutsuz ve mutsuz hissetmeniz bundan kaynaklanır. Yaptığınız hiçbir şeyden keyif alamaz, tatmin olamazsınız. Herhangi bir şeyi gerçekleştirme, harekete geçme ya da yapma arzunuz da kaybolmuş demektir. Pek çok kişi bunu motivasyon düşüklüğü ya da depresyon olarak yorumlayabilir fakat ennui yaşayan bireyler hayatlarının sonraki evrelerinde depresyon ya da anksiyete ile mücadele etmek zorunda kalır.

Bu duyguyu hissetmenin temel sebebi ise ilgisizliktir. Fakat bu ilgi bir başka insandan gelmemelidir. Kişinin kendi hayatı ile ilgili olan ilgisini ve bağlılığını kapsamaktadır. Düzensiz bir yaşam tarzı, yaşamaktan keyif alamamak gibi düşünceler bu duygunun yaşanmasına neden olmaktadır. Kimi zaman bu durum tatmin olamamaktan da kaynaklanabilmektedir. Hayatınızda elde edebileceğiniz her şeye sahip olmanız, belli bir süre zarfından sonra tatminsizlik yaratabilmektedir. Bu durumda kendinizi böyle hissetmeniz de normaldir.

Can Sıkıntısı ile Ennui Arasındaki Fark Nedir?

Can sıkıntısı ile ennui arasındaki temel fark, bilmektir. Canınız sıkıldığı zaman kendinizi keyiflendirecek ya da moralinizi yerine getirecek olan şeyi bilirsiniz. Ennui yaşadığınızda ise böyle bir durum yoktur. Kendinize herhangi bir şekilde çıkış yolu bulamazsınız. Tamamen hapsolmuş hissedersiniz. İçinizde bir korku duygusu oluşabilir ve ruh halinizin neden böyle olduğuna anlam veremezsiniz. Açıklama yapabileceğiniz herhangi bir şey ise yoktur. Sadece yorgun ve bitkinsinizdir. Bu yorgunluk ve bitkinliğin sizi bu hale getirdiğinizi düşünürsünüz. Lakin yaşadığınız şey derin bir duygudur ve kendinizle mücadele etmenize neden olur.

Bu deneyimi elde etmek sizi rahatsız edecektir. Hayat ile olan bağlarınızın kopması, size kendinizi korkunç bir şekilde hissettirebilir. Geleceğiniz hakkında endişe duymanıza ya da temel insanlık duygularına karşı (korku, güven, saygı, sevgi, sadakat vb. gibi) olan inancınızın azalmasına neden olabilir. Bu durumda yapacağınız en iyi şey bir hedef belirlemektir. Bir hedefe sahip olmak, seçeneklerinizi keşfetmenizi sağlayacaktır. Hayata dair bir keşifte bulunmak da yaşamınıza anlam katmasını sağlar. Böylelikle, yaşamda tatmin olacağınız bir yönünüzü bulabilir, ennuiden kurtulabilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.