Her Hata Başarı Anahtarının Bir Oyuntusudur

hatalar-ve-basari-anahtari.

Bir işe yöneldiğinizde, o işin sonucu ya başarıyla ya da başarısızlık ile sonuçlanır. Başarıyı yakalamak kadar, başarısızlığa düşmek de doğal bir durumdur. Ancak çocukluğumuzdan beri hata yapmanın ve başarısızlık ile sonuçlanan bir işi bitirmenin yanlış olduğu bize empoze edilmiş. Bilinç altımızda yer alan bu kodlama yüzünden başarabileceğimiz birçok şeyi sadece hata yapma ya da başaramama korkumuz sebebi ile daha başından bu düşüncemizden vazgeçiyoruz. Bahsetmiş olduğumuz konuyu yalnız kaldığınızda düşünüp, üzerinde biraz zaman harcadığınızda başaramama ya da hata yapma korkunuz sebebi ile vazgeçmiş olduğunuz o kadar çok hayaliniz çıkacak ki…

Hata yapmak değil ancak, yapılan hatayı fark etmemek ve bu hatalardan ders çıkarmamak başarısızlığı getirir. Yoksa hata yapmadıkça, doğruları da bulamayarak her zaman olduğumuz yerde kalırız. O zaman hata yapmaktan korkmayalım. Hatalarımız üzerine düşünelim, ders çıkaralım.

Hatalar tıpkı başarı anahtarının üzerindeki her bir oyuntu gibidir. Bu oyuntuların olmadığı dümdüz bir anahtar ile (yani hiç hata yapmadan) gerçek başarıyı yakalamak mümkün değildir. Sonucunda bir başarı elde etmişsek ya şans bize o anlık gülmüştür ya da yakalayacağımız başarılar bizi tatmin edecek düzeyde değildir.

Başarısızlıktan Kaçarsanız Başarıyı Yakalayamazsınız

basarisizliktan-kacmak

Başarısızlık korkusu olan ve başarısızlıktan kaçan insanların aslında başarıdan kaçtıklarını biliyor muydunuz?

Başarılı olmayacağınız korkusu ile atacağınız her adım sizi başarının uzağına gönderecektir. Her ne kadar anlam karmaşası varmış gibi görünse de üzerinde düşündüğümüzde gerçekliği çok net görebiliriz. Düşünün yarın önemli bir sınavınız var. O ana kadar hep ertelediniz, çalışmadınız ve sınava kendinizi hazır hissetmiyorsunuz. Yarın için çalışmalara hemen başlayabilirsiniz. Çünkü gerçekten inanarak ve üzerinde emek vererek ilerlediğinizde başaracağınıza inanırsınız. Yarın ki sınavdan da büyük ihtimalle başarılı bir not alarak çıkacağınız şimdiden bellidir. İstediğiniz gibi bir sonuç alamamış bile olsanız hatanızı yaşayarak deneyimlediğiniz için bir sonraki sınav zamanı hatalarınızı ortadan kaldırmaya çalışırsınız. Kısaca hatalarınız ile başarı anahtarınızı bizzat kendiniz işlemeye başlarsınız.

Nasıl olsa başaramayacağınıza inandığınız için eğer bir gün önceden sırf başarısızlık korkusu ile pes ettiğinizde ne olacak? Sınav örneğini hayatımızdaki birçok deneyimlerimiz için de düşünebiliriz. O zaman hata varsa düşünme vardır. Bir hatanın sonucunu analiz etme varsa başarı da bizimledir.

Hatalarınız ile Gelen Büyük Başarıyı Düşünün

zorlu-buyuk-basari

Yapacağınız hataların size tam da istediğiniz o büyük başarıya ulaştıracaktır. Bu yüzden diyoruz ki, yıllar evvel zihninize kodlanan ‘hata yapmak çok kötü bir şeydir’ inancını yıkın.

Yapmak istediğiniz bir şeyi sadece sonucundan emin olmayıp korktuğunuz için ertelemeyin ya da vazgeçmeyin. Sizin için başarıya gidecek olan yolda, aşmanız gereken küçük bir çukur varsa o hata çukurunun içine girmekten kaçmayın. Çünkü hata çukurundan çıktığınızda kendinizi bulunacağınız nokta, çukura girmeden önceki konumunuzdan çok daha yüksek olacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.