Her İnsanın Yaşamında Kabullenmesi Gereken 6 Gerçek

İnsan yaşamı oldukça tuhaf, bir o kadar heyecanlı, inişli ve çıkışlıdır. Bir günü bırakın çoğu zaman bir saniyemiz, diğer saniyemizi tutmaz. Hem iyi hem de kötü şeyler yaşarken pek çok ders edinir, pek çok kez hata yapar, yeni kararlar alır, uyumadan önce hayaller ile süsleriz dünyamızı. Yaşamımızda iyi ya da kötü olayların yaşanması fark etmeksizin bazı durumları kabullenmemiz, yaşama karşı daha pozitif bir bakış açısına sahip olmamızı sağlar. Hayatın ne yazık ki düz bir çizgide ilerlemediğini kabul etmemiz, bu çizgi üzerinde tıpkı bir cambaz gibi olmamı gerektiğini ne kadar çabuk benimsersek, yaşamın güzel tarafını da o kadar çabuk görebiliriz.

İşte bu nedenle her insanın yaşamında kabullenmesi gereken 6 tane gerçek vardır. Yaşamınızı, hayatınızı gerçekleştirmek için bu gerçekleri bir an evvel kabullenmeyi denemelisiniz.

1)     Hayat Hiçbir Zaman Adil Değildir

Bu dünyada ne insanlar ne hayvanlar ne de yaşananlar adil değildir. Her ne kadar adil bir yaşam bekliyor olsanız da o yaşam hiçbir zaman olmayacak. Çünkü dünya, hassas ve iyi kalpli insanlar için oldukça kötü bir yerdir ve bu kötülükler durmadan olmaya devam edecektir. Dolayısıyla iyi bir insan olmak isterken adalet beklememeyi, her istediğinize ulaşmayı hedeflememeyi öğrenmelisiniz.

2)      Herkesin Bir Sorunu Var

Sizin hayatınızda sorunlar olduğu gibi diğer insanların da yaşamında mutlaka bir sorun var. İster mutlu, ister mutsuz, ister çok zengin, isterseniz de çok fakir olun. Hiç fark etmez! 7’den 70’e herkesin bir soruna sahip olduğunu ve size göre basit ya da zor bir sorun olması fark etmeksizin, o sorun, o insana ağır gelir. Bir başka insanın mücadelesini görmeden onu aşağılamak dünyadaki en vahim şeydir. Bu nedenle sorunları küçümsemeyin. Her dağın zirvesi başkadır.

3)      Geçmiş Değişmez

Geçmişi hiçbir zaman değiştiremezsiniz. Bu mümkün olması imkansız bir durumdur. Her ne kadar her aklınıza gelen olayda üzülecek olsanız bile bu durumdan güç almayı ve geçmişinizi kabullenmeyi öğrenmelisiniz. Yaşamış olduğunuz şeylerden pişman olmak yerine tüm yaşanmışlıkları bir deneyim olarak görürseniz, yaşamınız daha iyi bir hale gelebilir.

4)      Asla Her Şeyi Yapacak Kadar Zamanınız Olmayacak

Zaman, tüketilmesi hem en kolay şeydir hem de bir daha asla yerini telafi edemeyeceğiniz şey… Bu nedenle hayatın çok kısa olduğunun bilincinde olarak eylemlerini gerçekleştirmelisiniz. Yaşamınızda asla geri döndüremeyeceğiniz şeyler olduğunu fark etmelisiniz. Huzur, mutluluk, sağlık, para, aşk, sevgi, eşya, mal, mülk bunların hepsi bir şekilde geri gelebilir. Fakat zaman, asla gelmez. Üstelik en kötüsü de yapmak istediğiniz her şeyi yapacak kadar zamana hiçbir zaman sahip olamayacağınızdır.

5)      Bazen Vazgeçmek En İyisidir

Ne kadar çok çabalarsanız çabalayın, ne kadar çok mücadele ederseniz edin kimi zaman sahip olmamanız ya da yaşamamanız, elde etmemeniz gereken bir şey vardır. Savaştıkça yeniliyor olmanız, size vazgeçmeniz gerektiğini gösteren bir ipucudur. Her zaman mücadele etmek yerine bu nedenle kimi zaman vazgeçmek de gerekir. Bazen vazgeçmek, en büyük zaferdir. Bu noktada biraz yaşamınızda kendinizi dinlemeyi öğrenmelisiniz.

6)      Herkesi Aynı Anda Memnun Edemezsiniz

Ne kadar çok iyilik, güzellik, dostluk yaparsanız yapın, sizin yaptıklarınızdan hiçbir zaman memnun olmayacak insanları kabullenmelisiniz. Çünkü bu hayatta asla memnun olmayacak, asla mutlu olmayacak pek çok insan var. Bu insanları memnun etme çabasına girmemelisiniz. Bunun yerine seviyeli bir iletişim kurarak hayatınızı devam ettirmelisiniz. Önce kendinizi memnun etmeli, sonra başkalarına yönelmelisiniz.