Her Kötü Olayın Sonucu Kötü Olmayabilir: Nova Etkisi

Yaşadığınız olumsuz bir olayın her zaman olumlu bir tarafı olmayabilir. Kötü bir olay yaşadıktan hemen sonra, her şeyin daha iyi olacağını düşünenler yoktur sanıyorum. Nova Etkisi olarak bilinen bir hikayeden bahsetmek istiyorum. Bu hikaye ile hayatınızda yaşamış olduğunuz olumsuzluklara belki de farklı açılardan bakmayı öğrenebilirsiniz.

Nova Etkisi

Eric adında bir adam köpeği Nova’yı yürüyüşe çıkarıyor. Yürüyüş esnasında bir parka geliyorlar ve parkta çalıların arasında bir tavşan beliriyor. Bunu gören Nova ise tasmasından kurtulup, tavşanın ardından koşmaya başlıyor. Eric ise onların peşinden koşmaya başlıyor ancak bir süre sonra Nova gözden kayboluyor.

Eric ise Nova’yı kaybettiği için kendini üzgün hissediyor ve bu durumu şansızlık olarak nitelendiriyor. Eğer o parka gitmeselerdi, tavşan Nova ile hiç karşılaşmamış olacaktı. Eric ise eve döndüğünde dünyanın en kötü günlerinden birini yaşadığını düşünmeye başlıyor. Eric köpeğini aramaya devam etse de aramalarından sonuç çıkmıyor ve her seferinde o parka gittiği için kendine kızmaya devam ediyor. Bir gün, kapı çalıyor ve Eric kapıyı açtığında karşısında bir kadını yanında da Nova’yı görüyor. Kadının ismi ise Vanessa. Vanessa’nın Eric için çok değerli bir şeyi geri getirmesi ile arkadaşlıkları başlıyor ve buluşmaya başlıyorlar. Derken sevgili oluyorlar ve Eric, Nova’nın kaybolmuş olmasının iyi bir şey olduğunu düşünmeye başlıyor. Vanessa ile sevgili olduktan kısa bir süre sonra “iyi ki” diye düşünen Eric daha sonra yine olumsuz bir durum yaşıyor.

Bir gün Vanessa’yı işten alabilmek için aracına biniyor ve yola çıkıyor. Yolda ise başka bir araç Eric’in arabasına çarpıyor ve Eric yaralanıyor. Hastaneye kaldırılmasının ardından muayene oluyor ve beyninde hasar olup olmamasına karşın birtakım testler yapılıyor.

Eric ise bu duruma üzülüyor ve Vanessa ile tanışmış olmasının onu bu duruma getirdiğini düşünürek, hiç tanışmamayı diliyor. Hatta Nova’yı hiç kaybetmemiş olsaydı bu durumları yaşamayacağına emin oluyor.

Test sonuçları çıkıyor ve doktor bir iyi bir de kötü haberi olduğunu söylüyor. Öncelikle kötü haberi duymak isteyen Eric’e doktor, iki haberinde birbiri ile aynı olduğunu ve beyninde tümör olduğunu öğrendiklerini söylüyor. Kazanın bu durumla bir ilgisi olmadığını ve kazayı yaşamasaydı fark edilmesinin uzun süreceğini belirtiyor. Doktor ayrıca bu gibi durumlarda beyne çok fazla zarar verdiğinde anlaşıldığını ve tedavi için çoğu zaman geç kalındığının altını çiziyor. Duydukları karşısında şaşkına dönen Eric, Nova’nın kaybolması ile hayatının kurtulduğunu anlıyor. Operasyon sonrasında Vanessa ve Nova ile hayatına mutlu bir şekilde devam ediyor.

Sonuç

Yaşadığım her olay başka bir olayın kapısını aralar. İyi ya da kötü olsun, mutlaka bizi bekleyen başka şeyler de olacaktır. İyi şeyler daima iyi, kötü şeyler daima kötü şeylerle karşılaşmamıza neden olmaz. Bu nedenle ne yaşarsak yaşayalım, değiştiremeyeceğimiz şeyler nedeniyle pişmanlık yaşamayalım.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.