Her Ne Olursa Olsun Karşınızdaki İnsana Şeffaf Olmalısınız!

Her ilişkide şeffaf olmanın büyük bir önemi vardır. Bazı insanlar geçmiş konusunda da her bilgiyi öğrenmek isterler. Hatırlamadığınız ayrıntıların bile hakimi olmaya çalışırlar. Sizse ya canınız çok yandığı için tamamen silmişsinizdir geçmişi ya da anlatma taraftarı olmadığınız için tüm sorulardan kaçarsınız. Her iki koşulda da karşı tarafından saygı beklersiniz.

Bu durumda tek taraf memnun olacağı için orta bir yol bulunması şarttır. Siz karşınızdaki insana gerekli konularda şeffaf olduğunuzu yansıtmadığınız sürece, o kişi aklında bir şüphe ile ilişkiye devam edecektir. Belirtmeliyim ki şüphe çok tehlikeli bir zehirdir. Yayılmayı asla bırakmaz ve problemler sürekli olarak devam eder.

Bir taraf geçmişi en ince ayrıntısına kadar anlatmaya razı iken diğer taraf onun geçmişini ve kendi geçmişini paylaşmama taraftarıdır. Orta yol nasıl bulunur? Hangi yol seçilmelidir?

Şeffaf Bir İlişkide Orta Yol

Anlatmak istemediğiniz şeyleri anlatmaya zorlanmak kulağa korkunç bir şey gibi gelebilir. Diğer tarafında duymak istedikleri şeyleri duyamaması da oldukça korkunç gözükür. Peki hangisi daha korkunç ve hangisi yapılmalı?

Öncelikle duymak isteyen kişinin bunu neden istediği öğrenilmelidir. Anlatmamak isteyen kişinin de anlatmaktan çekinmesinin nedeni paylaşılmalıdır. Geçmişi bilmek isteyen de paylaşmaktan çekinen de daha önce bu nedenlerden dolayı yüzde yüz yara almış olabilir. Karşı taraftan tekrar yara almamak için bir talep olabilir.

Öncelikle o kişinin aynı olmadığını biliyor olsanız bile yoğurdu üfleyerek yemek istemeniz çok normaldir. Eğer kişilerin tamamen farklı olduğunun farkındaysanız bu talebinizi sorgulayabilirsiniz. Neden geçmişini öğrenmek istiyorsunuz, elinize ne geçecek ve değiştiremeyeceğiniz şeyleri duymayı neden istiyorsunuz? Anlatmak istemeyen tarafta karşısındaki insanın farklı olduğunu bilse bile kendini sorgulamalıdır. Neden anlatmaktan çekiniyor, anlattığında alacağı tepkilerden mi korkuyor ya da hatırlamak istemediği kadar canı mı yandı?

Öğrenmek isteyen taraf, karşısına çıkacak insanların ne denli hayatınıza etki ettiğini, olası bir sorun çıkıp çıkmayacağını, anlamadığı noktaları gözden kaçırmamayı istediği için bu talebini savunuyor olabilir. Eline hiçbir şey geçmese de bilgi sahibi olmanın onu koruyacağını inanıyordur. İnsanlar aslında tüm gün değiştiremeyeceği konular konuşur çoğu zaman. Eğitim sistemi yanlış der kendi düşüncesi ile, olması gerekeni konuşur, sonuç alamasa da konuşur. Fikir paylaşımı rahatlatır. Kendi gibi düşünen insanlarla bir bağ yakalar.

Anlatmak istemeyen taraf, daha önce anlatıp pişman olmuş ve geçmişi hep yüzüne vurulmuştur büyük ihtimalle. Bu nedenle çekinir ya da acısı büyüktür, kendi de yüzleşememiştir ve konuştukça o acıyı tazeleyecektir. Daha önce aldığı tepkiler de acısını daha da derinlere taşımıştır ve bu konuda bir önyargıya sahiptir.

Her iki tarafta talebinden vazgeçmek istemiyorsa, bence birbirlerini ikna etmelidirler. Şeffaf olmak gerekiyorsa bir ilişkide, her şey paylaşılmalıdır. Ancak geçmiş ve değiştirilemeyecek şeyler hiçbir ilişkide karşı tarafa koz olarak kullanılmamalıdır. Bu durum yeni yaralara ve ilişkilerin zedelenmesine neden olacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır ki o da kimse yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda değildir. Her iki tarafta bunu anlayarak talebinden vazgeçmelidir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.