Her Rengin Kendine Özgü Bir Güzelliği ve Anlamı Vardır

“Ufuk çizgisi maviydi, gün batımı hep turuncu ve kırmızıydı bütün karanfiller.” – İclal Aydın

Renklerin sadece sıfat olarak kullanmamız için yaratılmış olduğuna inanmıyorum. Bize güzelliği, sevgiyi, şefkati, zamanı gelince de üzüntüyü hatta duygusuzluğu bile anlatabilmek için vardır renkler.  Her birinin de kendine özel ve yaraşır bir anlamı var. Hepimizin sevdiği bir ya da birden fazla renk vardır. Anlamlarını öğrendikten sonra sevdiğiniz renk daha da anlam kazanabilir.

Renkler ve Anlamları

 • Kırmızı Renginin Anlamı 

Tutkunun ve aşkın rengi olan kırmızı, enerji ve aksiyon dolu bir renktir. Gördüğümüzde heyecan uyandıran, dikkat çeken ve hareket içgüdüsü uyandırır. Kararlılık, hırs ve içimizde istek uyandırır.

 • Sarı Renginin Anlamı

Enerjinizi arttıran, akıl ve zekanın rengi olarak kendini kanıtlamış bu renk, bizi mutlu ve canlı hissettirir. Dikkat çeken bir renk olsa da yorucu bir tondur.

 • Mavi Renginin Anlamı

Güzel bir gökyüzü mavisi kime huzur vermez ki! Kan akışını yavaşlatan bu renk bizi adeta sakinleştirici bir güç gibidir. Güven, sadakat, sonsuzluk, huzur ve sorumluğu temsil eder.

 • Mor Renginin Anlamı

Bu gizemli renk asaleti ön plana çıkarır ve zarafeti simgeler. Bazı kültürler mor renginin korku ve günahı simgelediğini düşünür. Sanatsal düşünceyi ve beyinsel canlılığı arttırdığı da düşünülür. Duygusal ve romantik bir renktir.

 • Yeşil Rengin Anlamı

Doğanın melodisi niteliğindeki bu renk, mavi gibi güven hissetmemizi sağlar. Güven duygusunun yanı sıra yenileme ve sağlık anlamını da taşır. Yorgunluk yaşayan kişilerde dinlendirici bir güç etkisi yaratır.

 • Beyaz Rengin Anlamı

Saflığın ve temizliğin sembolü bu renk dürüstlük ve başarının da simgesidir. Devamlılık ve istikrarında anlamını taşıyan renk, yeni başlangıçların da öncüsüdür.

 • Siyah Rengin Anlamı

Aykırı bir renk olan siyah, gücün, özgüvenin, disiplinin ve kudretin rengidir. Kararlı kişilerin tercihleri arasında yer alır. Ancak fazla kullanımı hüzne neden olabilir. Matem ve ölüm rengi olması gizemli bir renk olma durumunu etkiler.

 • Turuncu Rengin Anlamı

Dinamik hissettiren ve mutluluk saçan turuncu, daima enerji yayar. İçimizi açar ve neşelendirir Hayattan zevk alan kişilerin favorisi olan bu renk cesaret vericidir.

 • Kahverenginin Anlamı

Doğanın renklerinden olan bu renk bereketin, güvenin ve hassasiyetin rengidir. Doğallığın ve olgunluğun dışa vurumudur.

 • Pembe Renginin Anlamı

Sevimli ve uysal bir renktir. Duyguları harekete geçiren bir özelliğe sahip olan bu renk, duygusallığı ve anaçlığı ile bilinir.

 • Gri Renginin Anlamı

Gri rengi, en rahat algılanan renktir ve sağlamlığı temsil eder. Duygusuz, hareketsiz ve istikrarlı bir renktir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici ve resmi bir etkisi vardır.

 • Lacivert Renginin Anlamı

Yine sağlamlığı ile ön plan çıkan bu renk, bilgeliği, adaleti, otoriteyi ve sürekliliği tanımlar. Zihnimizi verimli kullanmamızı sağlar.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.