Her Şey Düşlemekle Başlar!

Hayatınızdaki her adım, zihninizin içerisinde düşlemekle başlar. Doğduğunuz andan öldüğünüz ana kadar her şey, bir düş etrafında gerçekleşir. “Planlama” olarak bahsedilen bu konu, zihniniz içerisinde düşlemekle meydana gelir. Zorlu bir kariyer yoluna adım atmadan önce bir düş sahibi olmanız gerekir. Bir hayaliniz olmadan, işe başlamanız, olduğunuz yerde durmanıza ya da daha da geriye gitmenize neden olur.

Yaşam Bir Koşudan İbarettir

Gerek iş yaşamı gerek özel yaşam, çaba ister. Bir yerlere varmak istiyorsanız, çabalamanız gerekir. Aksi halde istediğiniz noktaya varmanız imkansızdır. İnsanlar, hayatlarına anlam katabilmek için hedeflerini gerçekleştirmek isterler. Bir hedefin olması için de önce hayal etmeniz gerekir. Markete gidip ihtiyacınız olan eşyaları ve malzemeleri almak için bile kafanızda bir şema oluşturmanız gerekir. Önce süt ve süt ürünleri reyonuna mı gideceksiniz yoksa temizlik malzemeleri reyonuna mı? Reyonların konumlarına göre listeleme ve satın alma kararı vermeniz, kafanızdaki plan doğrultusundadır.

Bu noktada şöyle bir tanım yapmak daha doğru olacaktır. Hayatta ulaşabileceğiniz her şey hedeftir. Ulaşmak istediğiniz fakat zor olan şeyler ise hayal olarak geçer. Zihniniz içerisinde tasarladığınız ve canlandırdığınız şeyler ise “düş” olarak yer alır. Düş ile hayal arasındaki fark ise düşlerin özlenen şeylere dair gerçekleşmesidir.

İnsanlar, bir düşün ya da hayalin gerçekleşmesi uğruna doğru planlama ve uygulama yaptığı takdirde, daha da doğrusu hayatlarını adadığı takdirde, istedikleri her şeye ulaşabilirler. Tarihten bir örnek vermek gerekirse, hamamdayken “Evreka! (Buldum!)” çığlıkları ile koşarak çıkan Arşimed, hayallerini nasıl gerçekleştireceğini bulmuştur. Arşimed, hamamdayken suyun kaldırma kuvvetini bulmuş ve bugün onun sayesinde okyanusları aşarak giden gemilerin yapılmasına imkan vermiştir. Bu ve benzeri pek çok örneği de görebiliriz. Örneğin Edison’un en büyük hayali geceyi gündüz gibi aydınlatmak iken Graham Bell’in ise sevgilisinin sesini en uzak noktada bile duymaktı. Edison ampulü bulurken, Graham Bell telefonu icat etmişti. Karl Benz, seyahat ederken hayvan ve doğa enerjisi olmadan keyifli bir şekilde gezmek istiyordu. Bunun için de bir araç hayaline sahipti ve günümüzdeki Benz otomobiller, onun hayaliyle meydana geldi.

Yani, hepsinin bir hayali vardı ve hepsi de bu hayali gerçekleştirmek için farklı yolları denediler.

Bir Hayale Sahip Ol

İş yaşamında başarılı bir noktaya gelmek istiyorsanız, tıpkı bu isimler ve benzer isimler gibi hayallerinizin olması gerekir. Çünkü, benzersiz biri olmak için kendinize özel hayallerinizin olması şarttır. Kişiliğiniz ve karakteriniz ile farklı bir insan olabilirsiniz fakat kendinize edindiğiniz ilham kaynaklarıyla, farklı bir kariyer yolu yaratma, hayatınızın da belirli bir yönde ilerlemesini sağlayacaktır.

İyi bir okula sahip olmak hayaliniz olabilir, iyi bir kariyer sahibi olmak ya da üniversitedeyken iyi bir eğitime ulaşmak gibi pek çok hayal içerisine girebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir noktada hayallerinizi gerçekleştirebilecek olan tek insanın da sizin olduğunuz. İyi bir eğitim istiyorsanız, eğitiminize katkı sunabilecek her şeyi denemelisiniz. Yalnızca öğretmenlerinizin verdiği bilgi ile kendinizi sınırlamak, hayallerinizin de sınırlı kalmasına neden olacaktır.