Herkes Maske Takıyor Seninki Hangisi?

Herkes Maske Takıyor Seninki Hangisi?
Herkes Maske Takıyor Seninki Hangisi?

Herkesin sahip olduğu çeşitli maskeler var. Arkadaşlarımıza, ailemize, sevgilimize, eşimize ya da tanımadığımız market sahibine… Hepimiz, farklı yüzlere ve karakterlere sahibiz. Bu nedenle herkesin farklı bir şekilde, en iyi yaptığı rol mevcut. Örneğin çok iyi bir babaysa, çok iyi bir eş olamayabiliyor insan. Tıpkı çok iyi sevgili olan birinin, çok iyi bir dost olamaması gibi. Hani bazen diyoruz ya, “Onun arkadaşlığı iyi ama sevgililiği kötü” diye. İşte, tam olarak da bundan bahsediyorum.

Herkes, her türlü ilişki türünde iyi olmak zorunda mıdır peki? Bence değildir. İyi bir anne olmam, iyi bir eş olmamı gerektirmez veya tam tersi bir şekilde. Oysa toplumumuz içerisinde bu durum çok yanlış karşılanıyor. Ya ayıplanıyor ya da küçümseniyor. Sanki herkes, her şekilde ve koşulda en iyi karaktere ve role sahip olmak zorundaymış gibi davranıyoruz. Neden? Kendimiz mükemmel bir karaktere mi sahibiz? Bence değiliz!

Kimse Mükemmel Olmak Zorunda Değil

Şunu bilmeliyiz ki kimse mükemmel olmak zorunda değil ve kimse mükemmel biri gibi davranmak zorunda da değil. Ya olduğun gibi görüneceksin ya da göründüğün gibi olacaksın. Bana kalırsa ben cümlenin “ya da” kısmından öncesini daha doğru buluyorum. Olduğun gibi görünmek, bu hayatta ulaşabileceğin en iyi lüks. Herkes seni sevmek, beğenmek, istemek zorunda değil. Yanında kalmak isteyen insan bir şekilde kalıyor nasıl olsa. Bir bahane yaratıyor seni sevmek için kendisine ve kalıyor. Orada duruyor. Tam yanında…

Gerek var mıdır bir başkası gibi görünmeye? Bir başkasıymış gibi görünmek ruhu yoruyor… Ruhunuzun yorgunluğunu hemen atabilir misiniz peki üstünüzden? Kolay değil… Bu yüzden kendiniz gibi olun. Hem neden mükemmel olacakmışsınız ki? Kim mükemmel bir insan ki? Hepimizin hataları var. Hepimizin bile bile gittiği yollar, insanlar, hayatlar ve hatalar var. Günahı da bizim boynumuza, suçu da, sorumluluğu da…

Maske Taktığında Yüzün Kendine Döner

Taktığın farklı maskeler, büründüğün suratlar ve aldığın tavırlar seni kendine döndürür. Bu tıpkı kalabalık bir sokak içerisinde yürümeye benzer. Kimse senin gerçek yüzünü sen kadar iyi bilemez. Fakat insanlar, hayatından yürür ve geçer. Kimse olduğu yerde durmaz ve hayatına devam eder. Taktığınız maske de yalnızca sizinle kalır.

Yani demek istediğim şu, ne kadar maske takarsanız takın ve ne kadar farklı biri olarak görünmek isterseniz isteyin, o insanın hayatınızdan ve daha da doğrusu sizden gideceği varsa, gider. Buna engel olamazsınız. Önüne dağ koysanız, dağı deler geçer. Oysa kalmak isteyen insana o dağın manzarası yeter.

Dağın manzarasını birlikte izleyebileceğiniz insanlar olsun yanınızda. Farklı davranmak zorunda kalmadığınız, sizi olduğunuz gibi sevecek ve değer verecek, sizi siz olduğunuz için anlayacak ve anlayışlı davranacak insanlarla geçsin ömrünüz. Yoksa bir ömrü boşa yaşarsınız. Sizi anlamayan insanlarla dolu bir hayatta, ölmeden cehennemi yaşarsınız.