Hostel Nedir? Hostel Konaklaması Nasıl Yapılır?

Seyahat bloglarını takip edenlerden biriyseniz sürekli olarak karşınıza “hostel” kavramının çıktığını görebilirsiniz. Eğer ilk defa yurtdışına çıkacaksanız, bu kavram hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Dünya turuna çıkan gezginlerin bir çoğu hostel konaklaması yapmaktadır. Bu konaklama hem masrafları azaltmakta hem de yurtdışı seyahatlerinizi daha uygun ve ekonomik bir şekilde yapabilmenizi sağlamaktadır.

Hostel kavramını genel olarak tanımlamak gerekirse en ucuz ve ekonomik şekilde sosyalleşerek yurtdışında konaklama imkanı bulmak denilebilir. Düşük bütçeli bir yurtdışı seyahati düşünenler için bu tip konaklama en doğru seçim olacaktır. Hem dünyanın farklı noktalarından insanlarla tanışmanızı sağlar hem de konaklama masrafınızı o kadar azaltır ki seyahatinizde daha çok aktivite yapmanıza katkıda bulunur.

Hostel Konaklaması Nedir?

Hostel konaklaması, küçük otellerde bulunan odaların kiralanmasıyla yapılır. Eğer gezginseniz bir süre sonra bu kavrama alışmaya başlayacaksınız fakat ilk kez yurtdışı seyahati yapacaksanız gideceğiniz ülkedeki hostel imkanlarını araştırmanızda fayda var.

Genel olarak küçük otellerin içerisinde bulunan odalarda tekli, çiftli ya da ranza tipi yataklar bulunan konaklamaya denmektedir. Oda tipi ve odadaki yatak sayısına göre fiyatlar değişebilmektedir. Türk lirası cinsinden bakıldığında 9 liraya oda kiralayabileceğiniz gibi gecelik 50 liraya da yurtdışında konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Kimler Hostel Konaklaması Yapar?

Genel olarak hostel konaklaması yapan kişiler 20 ile 30 yaş arasında yer alan insanlardır. Tüm bu insanların ortak özelliği sohbet etmek, seyahat etmek, keşfetmek ve eğlenmektedir. Bu tip konaklamalarda birçok arkadaş edinebilmeniz mümkündür.

Ranza tipi bir odada kaldığınızda altınızda ya da üstünüzde yatan insanın bir yazar olduğunu, pazarlama işiyle uğraştığını ya da milyarder olup dünya turuna çıktığını öğrenebilirsiniz.

Hostel Odaları Nasıldır?

Bu tip konaklamada genellikle iki çeşit oda bulunmaktadır. Odalar büyüklüğüne göre değişmektedir. Yalnızca bayanların kullanabileceği “female” odalar olduğu gibi yalnızca erkeklerin kullanabileceği “male” odalar da vardır. Bazı konaklamalarda “mixed” yani kadın-erkek kalınabilen odalar da mevcuttur.

Odalarda genellikle en az 4 en fazla 20 yatak bulunabilmektedir. Genel olarak hostel odaları 4-8 kişilik yatağa sahiptir. Yatak sayısı ne kadar fazlaysa kalacağınız yerin ücreti o kadar azalır. 8 kişilik bir odada kalmak için 8 dolar öderken 4 kişilik oda için 15 dolar bir ödeme yapabilirsiniz. Bu tip odalara “dorm” oda denmektedir.

İkinci oda türü ise “private room” olarak adlandırılan bağımsız odalardır. İki farklı kişinin kalabileceği ya da bir çiftin kalabileceği tarzda dizayn edilmiştir. Bu odaları Türkiye’de bulunan pansiyon odaları gibi düşünebilirsiniz. Mahremiyet konusunda hassassanız bu tip konaklamayı tercih edebilirsiniz. Private room odalarının ücreti diğer oda tiplerine göre yüksektir. Her ne kadar çift olarak konaklamayı sağlasa da odalar oldukça küçüktür. Fakat amacınız gezmek ise bu hiç problem değildir. Çünkü birçok gezgin çift bu odaları kullanmaktadır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.