İdeal Bir Özgeçmiş Ne Kadar Uzun Olmalı?

Özgeçmiş konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bir özgeçmişin ideal uzunlukta olmasıdır. Hem İK uzmanlarının ilgisini çekecek hem de dikkatini dağıtmayacak bir özgeçmiş hazırlanmalıdır.

Etkili bir özgeçmiş dendiği zaman net bilgiler veren, kelime ve laf kalabalığından uzak olan özgeçmişler kastedilmektedir. Doğru ve net bilgiler veren özgeçmişler daha dikkat çekicidir. Bazı kişiler, iş deneyimi ne kadar fazlaysa özgeçmişin de aynı şekilde çok sayfadan oluşması gerektiğini söyler. Fakat bu yanlıştır. Gerekli bilgilerin verileceği uzunluk, ideal bir uzunluktur.

Deneyimi az fakat özgeçmişi etkili olan kişilerin tek sayfalık bir özgeçmişe sahip olması, özgeçmişi uzun olan ve fazlasıyla deneyimi bulunan kişilere oranla daha etkili olduğu bir gerçektir. Yapılan araştırmalara göre iki sayfalık bir özgeçmiş, şirket yöneticileri ve işe alım uzmanları tarafından daha çok tercih ediliyor ve bu özgeçmişler daha rahat okunuyor.

Özgeçmişteki Önemli Bölümler

İK uzmanlarına göre özgeçmişinizde önemli olan bölümler edindiğiniz deneyimler, almış olduğunuz görevler, uzmanlık alanlarınız, eğitim geçmişiniz, kişisel gelişim eğitimleriniz, erkek adaylar için askerlik durumu olarak yer alıyor. Kişisel bilgilerinizin ve özgeçmişinizdeki fotoğrafınızın güncel olması da dikkat edilen bir diğer nokta… Başarılar, ödüller ve teşvikler mutlaka yer alması gereken detaylar arasında bulunuyor.

Tüm bu bilgiler özenli bir şekilde hazırlandığı takdirde, gereksiz bilgilerden oluşmayan ve laf kalabalığı yapılmayan, süslü cümlelerden kaçınılan özgeçmişler İK uzmanlarının dikkatini çekiyor. Ne kadar doğru ve net bilgi verililer, işe alım şansınız o kadar artıyor. Bu nedenle özgeçmişinizin uzun olması yerine, yeterli bilgiye sahip olup olmadığı ön planda tutuluyor.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.