İletişim Yeteneğini Geliştirme Yöntemleri

Düzgün bir çevre edinmek için iletişim yeteneğini geliştirmek oldukça önemli bir hal alıyor. İletişim yeteneğini geliştirme eğitimleri ve kursları gerek kariyer alanı gerekse sosyal hayat için düzenlenmektedir. Peki iletişim yeteneği neden bu kadar önemli?

Doğru iletişim kurmayı sağlayamadığımızda karşımızdaki kişi ya da kişiler ile aynı şeyi düşünüyor olsak dahi kendimizi açık bir şekilde ifade edemediğimizden ya da karşımızdakileri insanları doğru bir şekilde anlayamadığımızdan dolayı tartışmaların yaşanması yüksek bir ihtimal halini alıyor. Oysa iletişim yeteneğini geliştiren biri, fikir ayrılıkları varken bile çevresi ile mükemmel uyumu kolayca yakalayabiliyor.

Karşımızdaki kişi ya da kişileri doğru anlamak, anladıktan sonra kendi düşüncelerimizi en uygun bir ifade ile ona ya da onlara sunabilmek iletişim yeteneğini gerektirmektedir. İletişim yeteneğini geliştirme yöntemleri yazımızın sizin de çevreniz ile olan iletişiminize uyum getirmesi dileğiyle…

Doğru İletişim İçin Seçilen Kelimeler Önemli

Her dilde olduğu gibi Türkçede de eş anlamlı kelimelerin sayısı oldukça fazla. Her birinin kullanım yeri farklı. Hatta kimi zaman eş anlama gelen kelimelerden hangisini kullanacağımız, karşımızdaki kişiye göre bile değişim göstermesi gerekebiliyor. İletişim yeteneği geliştirme yöntemleri konusundan en önemlilerinden biri doğru kelimeyi doğru zamanda kullanabilmektir.

Farklı Kültürlerin Farklı İletişim Şekline Sahip Olabileceğini Unutmayın

Kimi kültürlerde karşısındaki yüceltmek için kullanılan bir cümle, başka kültürlerde aşağılama anlamı taşıyabiliyor. Karşınızdaki insanın ne demek istediğinden emin değilseniz tepki vermeden önce emin olmanız gerekiyor. Hatta kendinizde sert tepkiyi hak ettiğinden emin olduğunuz bir cümlenin altından bile gayet olumlu anlamlar çıkabilir. Kültürlerinizin farklı olduğu insanlar ile iletişim kurarken bu farklılığı göz önünde bulundurmanız gerekiliyor.

İş hayatında iletişim kurmak istediğiniz kişi farklı bir kültüre sahipse ve aranızda sürekli birbirinizi yanlış anlama problemleri yaşıyorsanız mümkün olduğunca mail ya da mesajlaşma şeklinde yazılı iletişim yöntemlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Sözlü İletişim Kurarken Ses Tonunuza Dikkat Edin

Kendimizi sözle ifade ederken zamansız ses tonu yükselişlerimiz karşımızdaki insanda yanlış anlamalara sebep olabilir. Belki o an siz çok heyecanlandınız ve ses tonunuz yükseldi. Ancak karşınızdaki kişi bunu öfkelenme belirtisi olarak algılayabilir. Ses tonunuzu doğru şekilde kullanabilmeniz iletişim yeteneğinizi geliştirmenizde size oldukça yardımcı olacaktır

Fikirlerinizi İfade Ederken Sakin, Net ve Anlayışlı Olun

Bir fikrinizi dile getirirken çok daha net olmaya çalışmalısınız. Sizin beyninizde o fikir oluşmuş, net ve anlaşılması sizin için son derece kolay olabilir. Ancak karşınızdaki insanın sizin fikrinizi tam olarak anlayabilmesi için yardımınıza ihtiyacı var. Bu sebeple fikirlerinizi karşınızdaki kişi ya da kişilere sunarken konuyu temelden ele almak, net olmak, sade cümleler kurmak ve karşınızdaki kişilerin konuyu anlayıp anlamadığını takip ederek ilerlemek çok daha sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı İletişimde Mimikler ve Vücut Dili Önemli

Siz bir şey anlatırken karşınızdaki insanın sürekli esnemesi ya da bacak bacak üzerine atıp başka bir yere konsantre olması size ne hissettirir? Emin olun size ne hissettirirse başkası insan laf anlatırken sizin yapacağınız bu hareketler de ona aynısını hissettirir. Herkes kendi için önemlidir ve bir şey anlatırken saygı bekler. Karşınızdaki insandan saygı görmek istiyorsanız ilk önce saygı göstermesini bilmeniz gerekiyor. İletişim yeteneğini geliştirme yöntemleri arasında beklediğiniz saygıyı karşınızdaki insana göstermek de var.

Kişisel Gelişim Kurs ve Yayınlarını Takip Edin

İletişim yeteneğini geliştirme yöntemleri konusunu ele alan seminerlere, kurslara ve diğer etkinliklere katılım sağlayarak kendinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz. Hatta günümüzde ücretsiz olarak sunulan iletişim yeteneğini geliştirme yöntemlerini uygulayarak da yaşamınızda ve çevrenizde fark yaratabilirsiniz. Sitemizdeki kişisel gelişim yazılarımızı takip etmek isterseniz buradaki linkten faydalanabilirsiniz.