İlginç Özelliklere Sahip Olan 10 Ülke

Dünya üzerinde tanınan 193 tane ülke olmasına rağmen aslında bu sayı 236’dır. Bu sayının içerisinde çok farklı özelliklere ve kültürlere sahip olan yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden bazıları tarihsel nitelikte bilgi taşımakla beraber, farklı özellikleriyle turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Fransa

Fransa, en çok zaman dilimine sahip olan yerlerden biridir. Fransa’nın toplamda 12 farklı zaman dilimi bulunmaktadır. Fransa’dan sonra 11 zaman dilimi ile ABD ikinci, 9 zaman dilimi ile Rusya üçüncü sırada yer almaktadır.

Maldivler

Küresel ısınmanın her geçen gün arttığı dünyada, Maldivler sular altında kalması muhtemel en riskli yerlerden birisidir. Deniz seviyesine en yakın ülke Maldivler’dir. Denizden yüksekliği sadece 1.8 metredir.

Nauru

Nauru, en şişman halkın yaşadığı nüfusa sahip tek yerdir. Nüfusun %95’i obezite problemi yaşamaktadır. Dünyan en şişman ülkesi olarak bilinen Nauru’da fast food restoranları meşhurdur.

Guam

Doğal kum yerine mercanların bulunduğu Guam, yolları mercan ve yağ kaplı olan tek ülkedir. Ada ülkesi olan Guam, kum ithalatı yapmak yerine kendi asfaltlarını kendi yapmaktadır.

Falkland Adaları

Falkland Adaları’nın nüfusu 3 bin kişi olarak yer alıyor. Fakat bu adada insandan çok koyun yaşıyor. Yaklaşık olarak yarım milyon koyunun yaşadığı Falkland Adaları’nda kişi başına 350 adet koyun düşüyor.

Mısır

Egemenliğini ilk ilan eden devlet Mısır’dır. Devlet tarihlerine bakıldığı zaman Mısır’ın egemenliği ve devlet tanımını ilk kullanışı M.Ö. 3100 yılına dayanmaktadır. Bu sayede Mısır ilk egemen devlet olarak tarihe geçmiştir.

Kanada

Kanada’da yaklaşık olarak 3 milyon tane göl bulunmaktadır. Bu da Kanada’nın yüzde 9’luk bir bölümünü kaplamaktadır. Bu sayede Kanada dünya üzerinde içerisinde en çok göl bulunan ülke olarak adını kazımıştır. Bu göllerin yüzde 60’tan fazlası Kanada sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Moğolistan

Moğolistan, dünya üzerinde nüfus yoğunluğu en düşük olan yerdir. 1,5 kilometre kareye sadece 4 insan düşmektedir. Nüfus yoğunluğu en yüksek ülke ise Hong Kong’tur. Hong Kong’ta 1,5 kilometre kareye düşen kişi sayısı yaklaşık olarak 340 binin üzerindedir.

Rusya

Dünya üzerindeki tüm orduların tankları bulunmaktadır. Fakat Rusya, ordusunda en çok tank bulunan ülke olarak bilinmektedir. Sadece 21 bin adet tankı bulunan Rusya’nın, kullanmış olduğu tanklardan 16 bin adeti eski tip tanktır. Çok sayıda tankı olmasına rağmen bu konuda ABD, Rusya’dan ileridedir. Çünkü ABD en gelişmiş teknolojiye sahip olan tankları bulunan bir orduya sahiptir.

Suudi Arabistan

Kulağa enteresan bir bilgi gibi gelse de üzerinde hiç nehir bulunmayan tek yer Suudi Arabistan’dır. Geniş toprakları içerisinde bir adet akarsu bile yoktur. İçme suyu ise ülke içerisindeki deniz suyunun arıtımı ile sağlanmaktadır. Kimi zaman yer altı kaynaklarından da faydalanılmaktadır.

Ukrayna

Ukrayna’nın ilgi çekici özelliği kulağa pek hoş gelmeyebilir. Bu ülke nüfustaki yıllık doğal azalma bakımından en hızlı azalan nüfusa sahipir. Günümüzde Ukrayna’nın doğal nüfus azalımı yüzde 0,8 hızındadır. Araştırmacılara göre bu sayı 2050 yılına gelindiğinde yüzde 30’u bulacaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.