İlişkilerde Güçlü Taraf Olmaktan Vazgeç!

İkili ilişkilerde güçlü taraf olmanın insanı daha çok yorduğunu fark ettim geçen gün ve bunun üzerine bir araştırma yaptım. İlişkilerde güçlü bir profil izlemek, karşı tarafın zaman içerisinde sizi güçlü görmesinden ötürü “Nasıl olsa o halleder” pozisyonuna girmenize neden oluyor. Bir ilişkide güçlü olmak, yoruyor…

Hayat daima güçlü, cesur ve özgüvenli insanların yanında olurken aynı durum ilişkiler için geçerli olmuyor. Güçlü, cesur ve özgüvenli olan taraf ne yazık ki ilişki içerisinde daha yorgun, daha bitkin duruma düşüyor. Bir tarafın daha güçlü olması daima ilişkinin de giderek tükenmesiyle sonuçlanıyor.

Güçlü Olmanın Suçu Ne?

Bu zamana kadar ilişkilerimde daima güçlü olan taraf ben oldum. Aşk ve arkadaşlık ilişkilerinde güçlü olduğum zaman insanların bana “Saçmalama, sen güçlü birisin. Buna üzülecek değilsin.” şeklinde yorum yaptığını ya da hiçbir şekilde önemsenmeyip “Nasıl olsa o bunu halleder.” şeklinde bana bakıldığını fark ettim. Eğer size de öyle geliyorsa yalnız değilsiniz. Bu durum ne yazık ki araştırmalarla da kanıtlanmış bir durum…

Aşk ve arkadaşlık üzerine yürütülen bir araştırmaya göre çiftlere ilişkideki güç sahibinin kim olduğu soruluyor. Araştırmaya katılan 2 bin 500 kişinin yüzde 69’u ilişkide güçlü olan profilin kendisi olduğunu belirtiyor. Yüzde 22’lik kısım ilişkilerinde bir güç yarışının olmadığını, herkesin belli alanlarda güçlü olduğunu ifade ediyor. Kalan yüzde 9’luk kısım ise güçlü olan tarafın kendilerinin olmadığını belirtiyor.

2 bin 500 kişinin yüzde 69’u aynı zamanda ilişkide en çok çaba sarf eden, söz konusu bir tartışma yaşandığında tartışmaya yönelik çözüm aramak adına ilk adımı atan taraf olduğunu da kabul ediyor. Ek olarak bu kişilerin yüzde 53’ü üzüldüklerinde ya da ağladıklarında bu durumu kimse ile paylaşmak istemediklerini ve yalnız kalmayı tercih ettiklerini de belirtiyor.

Eğer bu araştırmaya katılsaydım, benim cevabımda bu yönde olurdu. Güçlü olan taraf daima benim. Ağladığımda ya da üzüldüğümde bu durumu kimseyle paylaşmak istemiyorum. Çünkü yenildiğimi benden başkası görsün istemiyorum. O kadar alışmışım ki güçlü rolünü oynamaya, güçsüz olduğumu hissettiğimde kendimden bile kaçmak istiyorum. Fakat dünya o kadar küçük değil. Her şeyden kaçabiliyorsunuz ama kendinizden asla.

Güçlü Olmanın Verdiği Yorgunluk

Güçlü olan tarafa görev ve sorumluluk daha fazla yükleniyor. Sahip olduğunuz gücün içerisinde özgüven, özsaygı, kendinizi sevmek, kendinize merhamet etmek yer alıyor. Bir insan kendini seviyor, kendine güveniyor ve saygı duyuyor ise daima güçlü oluyor. Bunun sebebi acılar ve gerçekler ile daha kolay bir şekilde yüzleşebilmek. Acıları ve gerçekleri çok çabuk kabullenen kişilere bir bakın. Hayata karşı “Bu dünyada her şey olabilir” şeklinde bir mottoya sahip oluyorlar. Üzerlerine binen yükün farkında olmadan nefes almaya çalışıyorlar. Fakat her aldıkları nefeste kaburga kemiklerinin canını yakarcasına ağır geldiğini fark etmiyorlar.

Ben bugün fark ettim ve bir karar aldım. İkili ilişkilerimde güçlü insan rolü yapmak yerine gerektiği alanda güç sahibi olduğum yönü göstermeye karar verdim. Bugün sen de bu kararı almalısın. Hayat, ruhsal anlamda yorgun hissetmen için çok kısa çünkü… Ayrıca bir ilişkide sürekli olarak güçlü olmak daha az sevgi ve saygı görmene neden olur. Saygının ve sevginin olmadığı bir ilişkiyi neden yürütüyorsun? Güçlüysen, kendin için güçlü ol. Bir şeylere dayanmak, sabretmek için değil.

O yüzden bugün bir karar al ve ilişkilerinde güçlü olmayı bırak. Çünkü bir insan daima güçlü olamaz. Mutlaka bir yerinden kırılır. Kırıldığın yeri öp, kendine sarıl. Kendini affet ve yolunda devam et!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.