İlişkilerde Unutulan Kavram: Dostluk

İkili ilişkilerimiz içerisinde unuttuğumuz kavramlardan biri dostluk olarak yer almaktadır. İnsanlar, birbirlerine karşı bir anlam ve sıfat yüklemesi yaptığında, birbirlerine karşı saygısını yitirmektedir. Eş ya da sevgili olunurken, dost olmak, dost kalabilmek unutulmaktadır. Bir insan, bir insanın her şeyi olabilmelidir. Bu her şeyin içerisinde arkadaşlık, dostluk, anne ve babalık, kardeşlik ve sevgililik yer alır.

“Ben senin; sevgilin, eşin, baban, ağabeyin, arkadaşınım. Biri bitse biri kalır. Seni hiç bırakmayacağım.” – Cemal Süreya

Birbirimizin dostu olabilmeyi başarabilsek, dost gibi iletişim kurmayı anlatabilsek ve her şeyden önemlisi kendimiz gibi olabilsek birbirimizin yanında hiçbir problemimiz kalmayacaktır. İşte günümüz ilişkilerinin en büyük problemlerinden biri de budur. Yalnızca sevgili ya da eş, yalnızca anne ya da kardeş gözüyle baktığımız için acı çekmekteyiz. Oysa bir insana her şeyimiz gözü ile bakabilirsek ve onu her alanda anlamlandırabilirsek, az ve öz insan ile yaşamımızı geçirebiliriz. Ne kadar az insan, o kadar çok huzur denilir. Fazla insan tanımak, çevrenizin geniş olmasını sağlar elbette ama beraberinde büyük bir kaos da getirir.

Önceliğiniz Birbirinizin Dostu Kalabilmek Olmalı

Her erkeğin ya da kadının güvendiği ve sevdiği insanın yanında eğlenmeye, kendini güvende hissetmeye ya da ağlamaya hakkı vardır. Bunun için de paylaşım yapılması gerekir. Bir insan, başka bir insan ile her şeyini konuşabilecek kadar kendini özgür ve huzurlu hissediyor ise bundan daha önemli bir şey olamaz. Farklı duygu ve düşüncelerde, görüşlerde olunsa bile saygı bozulmuyorsa, iki insan birbirini dinliyorsa aradaki kurulan bağ, oldukça derin ve özeldir.

Bir gün sevgiliniz ya da eşiniz ile ilişkiniz bittiğinde, halen daha birbirinizin halini hatırını sorabilecek durumdaysanız, doğru bir ilişki yaşamışsınız demektir. Bir ilişkinin bitmesi, dostluk bağlarının bitmesi anlamına gelmez. Herkes çok iyi bir eş ya da sevgili olamaz. Fakat herkes çok iyi birer dost olabilir. Bu tamamen bizlerin elindedir.

Sessizlik İçerisinde Anlaşmak Önemlidir

Tüm bunlardan daha önemli bir şey varsa, o da sessizlik içerisinde anlaşmaktır. Sessizlik aslında en gürültülü şekilde kendini ifade etme biçimidir. En yüksek naralar, en hazin çağrılar sessizken atılır. Bir insanın sessizliği bu nedenle konuşmasından daha değerlidir.

Sessizlik içerisinde pek çok şeyi barındırır. Kimi zaman sessiz kalan bir insan kırıldığını ifade etmek isterken, kimi zaman da o kadar mutlu olur ki diyecek tek kelime bulamaz. Bu nedenle sessizlik içerisinde anlaşmak önemlidir. O insanın ne demek istediğini konuşmadan anlayabiliyorsanız, bundan daha kıymetli bir şeye sahip olamazsınız.

Bir kişinin gönlünü bilmek, o gönülde olduğunuzu bilmek ve aklında yer ettiğinizi görmek özeldir. Bu özelliği kaybetmemeniz gerekir. Bunun için her zaman konuşmanıza gerek yoktur. Belli zamanlarda susmayı ve sessiz kalmayı, konuşmadan da anlaşabileceğiniz yolları keşfetmeyi bilmelisiniz.