İlişkilerimizdeki Sorunlar ve Daha Sağlıklı bir İlişki için Öneriler

İlişkinizin zaman zaman çıkmaza girdiğini düşünebilirsiniz. Küçük bir hata yüzünden ilişkiler bitebiliyor. İster aile ister arkadaşlık ister ikili ilişki olsun, hepsinde geçerli. Hataları telafi ederek, hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Çoğunlukla yapılan hatalar daha sağlıklı bir ilişki için engel niteliğindedir. İlişkilerinizdeki sorunları çözmeli ve daha sağlıklı ilişkiler kurmalısınız.

Gerçeklerle yüzleşmek zorundasınız!

Gerçeklerden kaçmanız ilişkilerinizde olumsuz bir etki oluşturuyor. Her yönüyle küçük adımlarla ilişkilerinizi inceleyin. Sevdiğiniz insanların düşüncelerini, tepkilerini, duygularını düşünün. Eğer bunlar sizi korkutuyorsa ve  gerçeklerle yüzleşmek istemiyorsanız, bunun üzerine gitmeniz gerekiyor. Çünkü koşarak uzaklaştığınız düşünceleriniz, hatta kendiniz ile ilgili kabul etmediğiniz şeyler, uzun vadede sizi daha çok yıpratacak olan şeylerdir. Bu nedenle yüzleşmeli ve daha sağlıklı ilişkiler kurmalısınız.

Sen, sensin. O da o!

Ben, herkesi kendim gibi sanıyorum cümlesini oldukça duyarız. Bu maalesef büyük bir tehlike arz ediyor. Bu yanlış kararlar vermenize neden olur. Çünkü siz gibi değillerdir ve farklı düşündüklerini kabul etmekte zorlanırsınız. Bu durumda ilişkilerin sağlıksız olmasına neden olur. Her insan aynı olamaz. Bir de başkaları ile kıyalamaktan da uzak durmalısınız. Eski ya da farklı kişilerle değil, karşınızdaki kişinin o olduğunu kabul ettiğiniz takdirde sağlıklı bir diyalog gerçekleşebilir.

Aklınızdakileri Paylaşmayı Öğrenmelisiniz!

Siz ne kadar şeffaf olursanız, karşınızdaki de o kadar şeffaf olacaktır. Dürüst bir şekilde, olumlu olumsuz tüm duygularınız paylaşmalısınız ve karşınızdaki de paylaşmalı. Karşılıklı paylaşım sayesinde, olmaması gereken sınırlar silinmeye başlar. Bu sayede tepkiler özgürleşir. Çünkü siz de karşı tarafta açık bir iletişim kurmuş olacaktır. 

Duygularınızı Paylaşın!

Sizi mutlu eden şeyler hakkında konuşmak daima daha kolaydır. Ama hayatımızda mutsuz olduğumuz birçok nokta var. Sadece karşımızdakinin mutsuzluğunda yanında olmamız bizi duygusal açıdan yorabilir. Bu nedenle, karşılıklı paylaşımlarda bulunmak gerekir. Ayrıca sadece kelimelere değil, duygulara da odaklanmanız gerekiyor. Bu sayede karşı tarafı daha iyi anlayabilirsiniz. Biz, insanların üzgün olduğunu bildiğimiz konularda bile nasıl olduklarını onlara sorarız. Gözlemleyerek de ulaşabileceğiniz soruları yine de sorun ama düzeltmek için de gayret göstermeyi unutmayın!

Problemlerden Kaçmayın!

Bir sorun olduğu zaman günlerce üzerine konuşmayan ve sindirmeye çalışan çok insan var. Ancak bu ikili bir ilişki ve iki kişinin de fikirleri var. Bu noktayı atlamamak ve sorunların üstesinden gelmek için konuşmak gerekiyor. Çünkü siz ne kadar kaçarsanız, sorunlarda çığ gibi büyüyerek peşinizden gelecektir.

Güven Duygusunun Önemi

Güven, kazanılması güç ve çok hassas yapıda bir inşa gibidir. Bir kere çatladı mı, tekrar yapılandırılması çok güçtür. Şüphe ise gerçekten tehlikeli bir zehir gibidir. Yayılır ve asla durmaz. Bu nedenle güven duygusunun önemi hakkında konuşulmalı ve iki tarafında açık olması gerekir. Eğer karşı taraf güven konusunda şüphe uyandırıyorsa ilişki gözden geçirilmelidir.

Herkesin Özel Hayatına Saygı Göstermek Gerekiyor

İnsanların sınırları ve kendilerine özel alanları olması normaldir. Hiç birimiz fabrikalarda yapılmadık. Farklılıklarımız ile insanız. Günümüzde zaten teknoloji sayesinde her şey çok kolaylaştı. İstediğimiz an kilometrelerce uzaktaki sevdiklerimizi arayabiliyoruz. Ancak aynı şehirdeki sevdiklerimizi sürekli arayarak sağlıklı bir iletişim kuramayız. Kişilerin birbirlerine olan saygısı ile özel alan oluşabilir.

Ölçülü Tartışmalar Yaşayın

İlişkilerde birbirinden farklı iki birey, düşünceler, hassasiyetler bulunuyor. Bu ise doğru ve yanlış kavramlarında sorunlara neden olabiliyor. Önemli olan orta yolu bulmaktır. Sizin ya da karşınızdakinin değişmesi sağlıklı bir durum değildir. Bir insanın değişmesi ona değer verdiğiniz anlamına gelmiyor. Onu, o olduğu için sevdiğiniz halde değiştirmeye çalışıyor olmanız, başlı başına çelişki içerir.

Tartışma esnasında kelimelerin önemi de yadsınamaz. Bir şeyler söylemek isterken, konu farklı yerlere gidebilir. Kızgın olsanız dahi kelimelerin seçiminde özen göstermelisiniz. Sonrasında ise orta yolu bularak ilişkinizdeki duygusal bağları güçlendirmeye odaklanmanız gerekiyor.