İlişkinizde Bu 3 Madde Varsa İlişkinizin Geleceği Yok

Çoğu ilişkiler gerçekte sağlam bir ilişki olmaksızın devam etmekte. Bunun en büyük sebepleri ise alışkanlıklar veya beynimiz ile aklımızın bir noktada buluşmamasıdır. Her ne kadar siz kalbinizin peşinden koşarsanız koşun, gün gelir akıl baskın çıkar ve ilişkinize de bir dur der. İşte ilişkileri dur noktasına getiren o maddeleri sizler için araştırdık. Aşağıda listeleyeceğimiz 3 madde varsa bir ilişkinin sonu yok demektir. Geleceği olmayan bir ilişkiyi sürdürüp sürdürmediğinizi anlamak için yazımızın devamına göz atmanızı öneririz. Çünkü boşu boşuna kürek çekip yorulmak, yol yakınken geri dönüp yeni ufuklara yelken açmak en iyisidir.

Yıkıcı Eleştiri İlişkiyi Öldürür

Eleştiri sağlıklı bir ilişkide muhakkak olmalı ama yıkıcı eleştiri asla!

Çiftler eğer gelecek hayatlarında da birbirilerini görmek istiyorlarsa yani ilişkilerine ciddi bakıyorlarsa eleştiride bulunurlar. Böylelikle karşısındaki insanı değiştirmenin ya da hatalı olduğunu göstermenin bir yolunu bularak ilişkiyi sağlam temeller üzerine atmaya çalışırlar. Buraya kader her şey güzel. Ama ya peki karşısındakine olan eleştirisinin dozajı yükseliyor ve çirkin boyutlara ulaşıyorsa? İşte o zaman ortada sorunlu bir ilişki var demektir.

Karşımızdaki insanı rencide edecek şekilde yapılan yıkıcı ilişkiler asla doğru bir ilişki içerisinde olmaz. Oluyorsa eğer bu doğru bir ilişki olmadığı anlamına gelir. Kim değer verdiği bir insanı üzerek, yıpratarak ve inciterek ona tepki vermek ister ki? Tabi ki karşısındakine değer vermeyen ve onun ile ilgili uzun vadeli planları olmayan insanlar! Sizin ilişkinizde de yıkıcı eleştiri var ise tekrar bu ilişkiyi gözden geçirmenizin zamanı gelmiş.

Küçümseme Değersizliğin Belirtisidir

İlişkinizde ister siz karşınızdakini küçümsüyor olun isterseniz de karşınızdaki sizi küçük gördüğünü belirten davranışlar sergiliyor olsun… her iki durumda da ilişkinizin geleceği pek parlak görünmüyor. Çünkü küçümseme, karşısındaki insana değer vermeyen insanların gösterebileceği bir davranış biçimidir. Kendinize layık görmediğiniz insanlar sizin için önemsiz ve değersizdir ancak böyle bir durumda ona küçümseme ile yaklaşırsınız. Amacınız uzun sürekli ve en önemlisi de sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak ise bu ilişkinizin sizin için hiç de doğru olmadığını gösteren temel ip uçlarından biri de budur.

Geleceği olmayan ve ilerisi hüsranlar ile dolu bir ilişki düşünmeyenler, ilişkilerinde küçümseme sorunu yaşadıklarında bunu dikkate almalılar. Küçümseme ise hareketlerden, imalı sözlerden ve hatta bakışlardan bile anlaşılabilir. Bunu kolaylıkla hissedersiniz. Yeter ki gözünüzü kör edecek kadar aşık olmayın yeter.

Savunmacı Tutum İlişkiyi Uçuruma Sürükler

Zaman zaman haksızlığa uğrayabiliriz. Karşımızdaki kişi, bizi veya ortada olan olayı yanlış anlamış olabilir. Ona gerekli izahı yapmak ve ortadaki yanlışlığı düzeltmek son derece normaldir. Hatta ilişkimizi sürdürdüğümüz kişi tarafından bile kimi zaman yanlış anlaşılabilmek son derece olağandır. Ama! Sürekli olarak kendimizi, ilişki yaşadığımız kişiye karşı savunma zorunluluğunda hissediyorsak ya da tam tersi olarak sevgilimiz bize sürekli anlayıp dinlemeden savunmacı bir yaklaşım sergiliyorsa, bu durumu ele alıp iyice düşünmekte fayda var. Böyle bir ilişki her zaman depremler ile doludur. Hayatınız sürekli olarak sarsılır. Tam siz hayatı düzene koyduğunuzda yeni bir deprem gelir. Savunmacı tutumun artçıl depremleri bitmez. Sonunda ise ilişkiniz büyük bir deprem yaşar, altında ezilir gider.