İnsanlarla Aramıza Sınırlar Koyduğumuz da Hayatımız Güzelleşir!

Bazen bazı insanlar sınır nedir bilmez ve aşar. Biz de sınırları tekrar çizer ya da onarırız. Sınır olduğu takdirde hayatımıza bir sürü güzelliği de keşfetmiş oluruz. Başkalarına çiziyor olsak da asıl sınırlara ihtiyacı olan bizizdir.

Sınırlar, Farkındalığımızı Arttırır!

Üniversite psikoloğu olan Chad Buck, “Sınırlar bariyer veya duvar değildir. Sınır koymak, kendi duygularınız ve fikirlerinizle başkalarının duygu ve fikirlerini ayrı tutmaktır.” demiş. Birilerine bir sınır koymak istediğimizde önce kendimize bakmalıyız.
Bu sayede kendimizin farkına varmış oluruz. Hatta yapmak istediklerimizi de keşfetme fırsatı buluruz. Başkalarına sınırları göstermediğimiz zaman, kendimize vakit ayıramayız. Sevdiğiniz bir arkadaşınızın kahve içmeye geliyorum demesi ve gelmesi, yalnız başınıza oturup kitap okumanızı engellememelidir.

Sınırlar Çizmek Enerjinizi Arttırır!

Eğer insanlar sınırlarınızı görmezse, aşmaktan da çekinmezler. Kendi sınırlarınızı çizdiğiniz zaman başkalarının sınırlarını da daha kolay anlarsınız. Sınırları olan insanlar başkalarının sınırlarına saygı duyma konusunda zorluk yaşamazlar. Bu sayede daha anlayışlı biri olabilirsiniz. Aynı zamanda sınırlar ile neleri hoş görüp neleri hoş görmeyeceğimiz konusunda da karşımızdaki insana fikir verir. Eğer karşı taraf anlamıyorsa da iletişim kurulmalı ve anlatılmalıdır.

Sınırlarınız olmadığında diğer insanlar sizin üstünüzde söz sahibi olduklarını sanırlar. Hayatınıza karışır ve hoşunuza gitmeyen şeyler yaparlar ve daha da ileri gittiklerinde bizi kullanırlar. Bu da farkında olduğumuz zaman öfkelendirir. Ama sınırlar ile bunun önüne geçilebilir.

Hayır Demeyi Öğrenmiş Olursunuz

Hiç kimse istemediği şeyleri yapmak zorunda değildir. Hayır demek bazı insanlara zor gelse de kesinlikle kullanmamız gereken bir kelimedir. Hayır demek bencillik olarak görülmemeli ve gerektiği yerlerde ve zamanlarda kullanılmalıdır.

Güven Duygunuzda Artış Meydana Gelir

Sınırlar başkalarını incitmek ya da sevmemek anlamına gelmez. Bazılarımız sevgiyi başka insanları mutlu etmek olarak gördükleri için sınır koymaktan kaçınırlar. Çünkü sınırları sevgi ile bağdaştıran kişiler kaybetme korkusu yaşarlar. Aslında sınırlar güven verir ve ilişkileri güçlendirir.

Kimseyi kırmadan araya sınırlar çizmek zor değildir. Kararınızın arkasında durmanız ve hiçbir şekilde vaz geçmemelisiniz. Saldırgan bir davranış yerine dürüst olmalısınız. Sınır çizmenizin sebebini mantık çerçevesinde anlatmalı ve karşı tarafın saygısını görmelisiniz.