Instagram Kişisel Marka Kullanımı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok kişi sahip oldukları işi, sosyal medya üzerine taşımaktadır. Giyim, teknolojik ürünler vb. gibi satış ve pazarlama alanında ürün ve hizmet pazarlayan kişiler sosyal medya platformlarını kullanmaya başlamıştır. Özellikle Instagram hesapları üzerinden kişisel marka kullanımı, satış ve pazarlaması yapılmaktadır. Peki kariyer yaşamınıza destek olacak bu işlevi nasıl kullanabilir ve nasıl gelir elde edebilirsiniz?

Kişisel bir marka oluşturmadan ve satışa başlamadan önce hedeflerinizi belirlemelisiniz. Kişisel markalaşma çabasında olmanız için belli bir hedef belirlemeden yola çıkmamalısınız. Hedefiniz geniş bir kitleye ulaşmak olabilir, aylık satış rakamına ulaşmak ya da uzman olduğunuz alanı duyurmak olabilir. Tüm bu hedeflere ulaşırken markanızı tanımlayacak ve akılda kalacak sıfatlar bulmalısınız. Örneğin “Türkiye’nin her noktasına ulaşan geniş ulaşım ağına sahip tek marka”…

Profilinizin aktif olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak güncel paylaşımlar yapmalısınız. Biyografi bölümünüzü ve iletişim bilgilerinizi doldurmayı unutmamalısınız. Profilinizde mutlaka “Adınız, soy adınız ya da markanızın ismi ve marka sahibinin ismi, iş unvanınız, iş yerinizin konumu, kişisel web site adresleriniz ve diğer sosyal medya hesaplarınız” yer almalıdır. Ek olarak uzman olduğunuz alanı belli edecek hashtagler eklemeyi de ihmal etmemelisiniz. Örneğin web siteleri için SEO hizmeti veren bir şirketseniz “SEO, hosting, yazılım” hashtaglerini kullanabilirsiniz. (*hashteg: etiket)

Paylaşım yaparken imla hatalarına ve yazım ile dil bilgisi kurallarına uygun paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz. Okunaklı ve anlaşılabilir paylaşımlar yapmanız, profilinizin daha ilgi çekici bir hale gelmesini sağlar. Instagram pek çok alanda satış rakamlarınızı arttırmak için sizlere imkan verir. Örneğin profilinizin “Hikayeler” bölümünü kullanarak marka tanınabilirliğini arttırabilirsiniz. Geçmş paylaşımlarınıza ait gönderileri arşivleyebilir, trendlere göre paylaşımlar yapabilirsiniz.

Network ağınızı daima geniş tutmalısınız. Kendinize bir hedef kitle belirlemelisiniz. Örneğin satış ve pazarlamasını yapacağınız ürün ya da hizmeti 15 ile 45 yaş arası kişilere sunmak istiyorsanız, Instagram reklamı araçlarını kullanarak insanların sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenize uygun kişileri bulmanıza yardımcı olan platform, takipçilerinizi izlemek için de sizlere imkan sunmaktadır. Gelen kutunuzdaki mesajlara geri bildirim yapmayı ihmal etmemelisiniz. Herkes satış öncesi ve sonrası alacağı hizmetten hoşlanır. Müşterilerinizin taleplerini ve ihtiyaçlarını öğrenmek için de harika bir yoldur.

Profilinize giriş ve çıkış yapan, hikayelerinizi sürekli olarak takip eden kişilerin bir analizini çıkartın. Hangi gönderilerinizin daha çok beğenildiğini ve dikkat çektiğini belirleyin. Profilinizi güncel bir halde tutmanız, gönderilerinizin beğeni sayısını da arttıracaktır. Elde ettiğiniz her bir beğeni farklı insanların “keşfet” bölümünde sizi bulmasını sağlayacaktır. Bu sayede profiliniz erişilebilir ve güncel bir hale gelecektir. En az haftada bir kez gönderi paylaşmaya özen göstermelisiniz. Sık sık güncelleme yapmak için zamanınız yoksa yine platformun bir özelliği olan gönderi planlayıcıları kullanabilirsiniz. Bu sayede gönderileriniz sizlerin belirlediği zamanlarda otomatik olarak paylaşıma sunulacaktır.