Instagram Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Instagram, birçok kişi için gelir elde edilebilen sosyal medya platformu haline geldi. Ürün ve hizmetlerinin satışını Instagram hesaplarından gerçekleştiren kişiler haricinde de Instagram üzerinden reklam yaparak, satış ortaklığı yaparak para kazananlar arttı. Peki, Instagram üzerinden gerçekten gelir elde edilebiliyor mu? Gelir elde edebilmek için ne yapmak gerekiyor?

Instagram üzerinden gelir elde eden birçok kişinin satış yaptığını görebilirsiniz. Instagram üzerinden para kazanmanın en karlı ve bilindik yöntemi, adınıza ya da şirketinize ait bir hesap açmak ve buradan tanıtım yaparak gelir sağlamaktır. Fakat para kazanmanın başka yolları da bulunuyor.

Bunlardan biri, viral olan reklamları Instagram hesaplarınız üzerinden paylaşarak para kazanmaktır. Genel olarak reklam yapıldığı, takipçiler tarafından anlaşılmamaktadır. Örneğin, takipçi sayısı çok fazla olan bir kadın hesabı düşünün. Giymiş olduğu kıyafetleri paylaştığında ve marka etiketlediğinde aslında reklam yaptığını anlayamazsınız.

Firmadan firmaya farklılık gösterse de en az 100 bin takipçisi olan bir hesaba sahipseniz, takipçi sayınızın yüzde 5 ile 10 arasında değişen bir ücretlendirme alırsınız. Yani, en az 500 lira, en fazla bin lira paylaşım başına ücretlendirme alabilirsiniz.

Yapacağınız paylaşım sayıları da tamamen size bağlıdır. Ayda 3 kere markaya ait bir ürünü ya da hizmeti, takipçilerinizle paylaşarak gelirinizi arttırabilirsiniz. Fakat genel olarak ayda 1 kere aynı markaya ait ürün paylaşımı yapılmaktadır.

Instagram üzerinden para kazanmak için takipçi sayınızın çok fazla olmasına da gerek yoktur. Önemli olan etkileşim sayınızdır. Örneğin 500 kişilik bir takipçi sayınız olmasına rağmen bin kişilik bir etkileşim alıyorsanız, bu takipçi kitlesi sayesinde gelir elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyadaki Şirketlerden Faydalanın

Birçok marka, takipçi sayısı çok fazla olan kişilere de ürün tanıtımı yapmaları için reklam teklifinde bulunuyor. Bu tip firmaları da araştırmanıza gerek yoktur. Takipçi sayınız arttıkça, onlar sizleri bulmaktadır.

Sosyal medyada yer alan şirket sayısı gün geçtikçe arttığı için sektör içerisindeki firmaların alanları ve piyasaları da değişiyor. Örneğin bir gün giyim markasına ait bir reklam yaparken ertesi gün çay markası paylaşabilirsiniz. Bu sayede çeşitli markalardan paylaşım yaparak, gelirinizi 3 katına çıkarabilmeniz mümkündür.

Instagram üzerinden markaların sizi bulmasını sağlamak istiyorsanız, platform aracılığıyla tanıtımlar gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlardan gerçekleşen bu tanıtımlar sayesinde etkileşim seviyenizi arttırarak birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Etkileşim seviyenizin artması, markaların sizi tanımasını sağlayacaktır.

Daha çok kişiye ulaşmak için yer bildirimi, etiket özelliği gibi özellikleri de kullanabilir ya da direkt olarak marka etiketlemesi yapabilirsiniz. İlk başlarda, markaları sizin bulmanız ve reklam teklifinde bulunmanız gerekebilir. Fakat ilerleyen zamanlarda takipçi ve etkileşim sayınız arttıkça onlar sizi bulacak ve teklifler verecektir.

Tüm bu yöntemler sonucunda Instagram aracılığıyla para kazanan kişilerin aylık en az 3 bin lira aldığı bilinmektedir. Sizlerde bu yöntemleri uygulayarak Instagram’den para kazanmaya başlayabilirsiniz.