İş Arkadaşlıkları Nasıl Olmalı?

İş hayatınızda güvenilir bir arkadaşına sahip olmanız oldukça önemlidir. Bu konuda fazlasıyla dikkatli davranmalısınız. Henüz birkaç gündür tanımış olduğunuz birine asla özel hayatınızdan bahsetmemeli, sırlarınızı vermemelisiniz.

Diğer çalışanlara nazaran size daha samimi ve güvenilir gelen bu kişiye hemen güvenmemeli, önce ofisteki davranışlarını incelemelisiniz. Ekip içerisinde yaklaşımı nasıl oluyor? İş dışında da sizinle görüşmek istiyor mu? Unutmayın ki herkes sizin kadar iyi niyetli olmayabilir. Bazı insanlar sırf kuyunuzu kazmak için size iyi ve hoşgörülü davranabilir.

Eğer çalışma ortamınız içerisinde zarar görecek bir arkadaş bağı kurmak istemiyorsanız, bencil kişilerle aranıza mesafe koyun. Çünkü böyle kişiler, kendi çıkarları için sizleri harcayabilecek kişilerdir. Her zaman için selam verebilecek durumda, fakat paylaşım yapacak kadar uzak olmalısınız. Arkanızdan ne entrikalar ve oyunlar döndüreceklerini bilemezsiniz. Bu nedenle böyle kişilerle patronunuzun dedikodusunu bile yapmamalı, hatta hafta sonunuzu nasıl geçirdiğinizi dahi anlatmamalısınız.

Sonunda güveneceğiniz biri olduğunda bu kişinin pozisyonunun arkadaşlığınıza zarar vermesini önlemelisiniz. Bu kişi patronunuz da olabilir sizden alt bir pozisyonda çalışan biri de… Eğer bu durum yüzünden bir sorun yaşamak istemiyorsanız ne üstünüz ne de altınız olan bir kişiyle iletişim kurmalısınız. Bu sorun yaşamanızı önleyecektir.

Bir diğer çözüm yolu ise bu kişiyle iş ortamında fazla sıkı fıkı olmayı önlemenizdir. İş ortamı dışında görüşebilir, eğlenebilirsiniz. Fakat bu durumu iş yerinde yapmamaya özen göstermelisiniz. Ast ya da üst fark etmez, kimi insanlar aranızdaki bağı anlamayacak ve hakkınızda iş yerinde kayrıldığınıza dair dedikodular çıkaracaktır. Dedikodu çıkmasına yerine sınır koymak daha iyi bir çözümdür.

Aşırı Samimi Olmayın

Her ne kadar yakınlık duysanız da kimseyle aşırı samimi olmayın. İş yeri dışında şakalar yapabilirsiniz. Yapacağınız espriler ve şakalar iş yerinize uymuyorsa, bu tür davranışlardan uzak durmalısınız. İş arkadaşlarınıza değer verin ya da vermeyin, onlara karşı daima bir saygı çerçevesinde olmalısınız. Bu nedenle iş yerinde iş yerine uygun, dışarıda ise arkadaşlığınıza uygun bir şekilde davranmaya gayret göstermelisiniz.

Bir insanı ne kadar tanıdığınızı düşünürseniz düşünün, bir o kadar da tanıyamazsınız. Bu nedenle iş ortamından edineceğiniz arkadaşlarınıza asla özel hayatınızı açmamalısınız. Her ne kadar o kişinin sır saklayan, güvenilir biri olduğunu düşünseniz de evliliğinizdeki problemlerden ya da aşk hayatınızdan bahsetmemelisiniz. Eğer anlatmayı düşünüyorsanız da bunu mutlaka iş yeri dışında yapmalısınız. Eğer iş yeri dışında yapmış olduğunuz konuşma, ofis yaşamınıza yansıyorsa, o kişiden uzak durmalısınız.

Sürekli olarak sizlere iş ortamı dışında iş arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz hakkında öneriler sunduk. Fakat bu durumunda bir limiti olmalı… İş yeri oldukça stresli bir ortamdır. Bu alan dışına çıkıldığında keyifli zamanlar yaşanabilir. Fakat her şey dozunda güzeldir. Sevin ya da sevmeyin, ekip arkadaşlarınızın tamamını tanımaya çalışın. Herkesle sohbet edebilecek bir konu bulabilirsiniz. Bunun için tek bir kişiye takılıp kalmamalı, etrafınızdaki tüm kişilerle sohbet kurmaya çalışmalısınız.